Komety na pa¼dziernik 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Ostatnimi czasy zainteresowanie kometami jest bardzo ma³e, a na niebie ci±gle co¶ siê dzieje. Dla zachêty opisa³em poni¿ej komety, które powinny byæ w pa¼dzierniku w zasiêgu 15-20 cm teleskopów.

C/2008 A1 (McNaught) - odkryta ju¿ w styczniu przez Roberta McNaughta (tego od s³ynnej komety McNaughta sprzed blisko dwóch lat...), od momentu odkrycia ¶wieci³a ca³y czas na po³udniowym niebie, gdzie 29 wrze¶nia przesz³a przez peryhelium w odleg³o¶ci 1.07 j.a. od S³oñca. Przez ca³y wrzesieñ jej jasno¶æ utrzymywa³a siê na poziomie oko³o 6.5 -7.0 mag. W tym momencie kometa znajduje siê w Wadze i jej obserwacje z Polski nie s± jeszcze mo¿liwe. U nas powinna byæ obserwowana w drugiej po³owie pa¼dziernika. Przejdzie wtedy z pó³nocnej czê¶ci Skorpiona do Wê¿ownika. Warunki do obserwacji bêd± nienajlepsze, ale dziêki do¶æ du¿ej jasno¶ci, która pod koniec miesi±ca powinna ci±gle wynosiæ oko³o 8.0-8.5 mag, powinna byæ do¶æ dobrze widoczna na wieczornym niebie po zmierzchu. Miesi±c zakoñczy nieca³e 3 stopnie pod gromad± kulist± M10, któr± 3 listopada minie w odleg³o¶ci mniejszej od 0.5 stopnia.

C/2006 W3 (Christensen) - kolejna odleg³a kometa. Przez peryhelium przejdzie dopiero 6 lipca 2009 roku w odleg³o¶ci 3.13 j.a. Jest to kometa o bardzo du¿ej jasno¶ci absolutnej i mimo du¿ej odleg³o¶ci od Ziemi i od S³oñca ma ju¿ jasno¶æ oko³o 11.0 mag. Za kilka dni przejdzie z Kasjopei do Cefeusza i pozostanie tam do koñca miesi±ca. Jest obiektem niedu¿ym i bardzo ³atwym do obserwacji przy u¿yciu niedu¿ych teleskopów, dodatkowo widocznym ca³± noc.

C/2006 OF2 (Broughton) - aktualnie ¶wieci w ¯yrafie w pobli¿u granicy z Rysiem i Wo¼nic±, wiêc obserwowaæ j± mo¿na w³a¶ciwie ca³± noc. Do koñca miesi±ca przesunie siê zaledwie o kilka stopni przechodz±c do Rysia. Kometa ta przesz³a przez peryhelium 15 wrze¶nia w odleg³o¶ci 2.43 j.a od S³oñca. Jej jasno¶æ to oko³o 11 mag i taka powinna byæ przez ca³y miesi±c.

19P/Borrelly - okresowa kometa odkryta ponad 100 lat temu. Do S³oñca wraca co nieca³e 7 lat. W tym roku warunki do jej obserwacji nie s± najlepsze, niemniej jednak jest ju¿ od jakiego¶ czasu widoczna w niedu¿ych telekopach na porannym niebie. Przez peryhelium przesz³a jeszcze 22 lipca (w odleg³o¶ci 1.76 j.a.) i osi±gnê³a maksymaln± jasno¶æ oko³o 9.5 mag. Teraz jej jasno¶æ ju¿ powoli spada i aktualnie wynosi oko³o 11.0 mag. Kometa znajduje siê na granicy Lwa i Ma³ego Lwa i przesuwa siê powoli na wschód. Miesi±c zakoñczy w pó³nocno-wschodniej czê¶ci Lwa przy granicy z Wielk± Nied¼wiedzic±. Jej jasno¶æ powinna spadaæ, ale do¶æ powoli i do koñca miesi±ca prawdopodbnie utrzyma siê powy¿ej 11.5 mag.

29P/Schwassmann-Wachmann - s³ynna wybuchaj±ca kometa. ¦rednio zdarza siê jej jeden wybuch na kilka miesiêcy. Aktualnie powoli zwiêksza swoje rozmiary po jednym z najsilniejszych wybuchów w ostatnich latach. Jej jasno¶æ to oko³o 11.0 mag i prawdopodobnie do koñca miesi±ca utrzyma siê na podobnym poziomie, z tym ¿e kometa bêdzie coraz wiêksza i coraz bardziej rozmyta, przez co coraz trudniejsza do zaobserwowania. Oczywi¶cie w ka¿dej chwili mo¿e nast±piæ kolejny wybuch... Kometa przez ca³y miesi±c znajduje siê wysoko w Raku. Porusza siê po niebie bardzo powoli, bo jej orbita jest prawie ko³owa i ca³y czas znajduje siê dalej od S³oñca ni¿ Jowisz. Przez peryhelium przesz³a ponad 4 lata temu w odleg³o¶ci 5.76 j.a. od S³oñca.

C/2008 J1 (Boattini) - przez ca³e lato ¶wieci³a w pobli¿u Gwiazdy Polarnej, a jej jasno¶æ powoli spada³a z 10.0 do 11.0 mag. Aktualnie znajduje siê oko³o 6 stopni od Gwiazdy Polarnej i zbli¿a siê do niej. Na koniec miesi±ca zbli¿y siê do niej na mniej ni¿ 0.5 stopnia. Jej jasno¶æ to aktualnie oko³o 11.5 mag, ale powinna ona powoli s³abn±æ, choæ do koñca miesi±ca prawdopodobnie utrzyma siê powy¿ej 12.0 mag.

C/2007 W1 (Boattini) - w lato by³a bardzo jasna i widoczna w lornetce (wcze¶niej na po³udniowej pó³kuli nawet go³ym okiem), teraz jest ju¿ s³aba i bardzo mocno rozmyta. Przez ca³y miesi±c znajduje siê Rybach, a jej jasno¶æ powinna spadaæ z oko³o 11.5 mag do 12.5 mag. Jest jednak bardzo rozmyta, co znacznie utrudnia jej obserwacje.

205P/Giacobini - pierwszy raz odkryta jeszcze w 1896 roku, po czym "zgubiona" na 112 lat. Kometa okresowa o okresie obiegu nieco wiêkszym od 6.6 roku. Odkryta kilka tygodni temu jako obiekt o jasno¶ci 12.5 mag. Okaza³o siê, ¿e oddzieli³y siê od niej 2 niewielkie fragmenty, co spowodowa³o wzrost jasno¶ci i pozwoli³o na ponowne odkrycie. Kometa przez ca³y miesi±c ¶wieciæ bêdzie w Wodniku. Co do jasno¶ci, to najprawdopodoniej bêdzie ona spadaæ, bo kometa oddala siê ju¿ zarówno od Ziemi jak i od S³oñca.

85P/Boethin - odkryta w 1975 roku, nastêpnie obserwowana w 1986 roku. Podczas obu powrotów by³a stosunkowo jasna (odpowiednio 10 mag i 8 mag). W 1997 roku nie by³a obserwowana ze wzglêdu na z³e warunki, a w bie¿acym roku pomimo do¶æ dobrego usytuowana orbity (lepszego ni¿ w 1975 i 1986 roku), jak na razie nie zosta³a zaobserwowana, pomimo i¿ powinna byæ ju¿ stosunkowo jasna. Aktualnie powinna znajdowaæ siê w zachodniej czê¶ci Strzelca i pod koniec pa¼dziernika powinna przej¶æ do Kozioro¿ca, jednak ze wzglêdu na brak osberwacji z 1997 roku, jej rzeczywiste polo¿enie mo¿e ró¿niæ siê nawet o kilka stopni od tego z efemerydy. Gdyby kometa zachowywala siê podobnie jak podczas poprzednich powrotów, to w styczniu 2009 powinna osi±gn±æ jasno¶æ 7.5 mag. Prawdopodbnie jednak tak nie bêdzie. Nie ma nawet pewno¶ci, czy kometa jeszcze w ogóle istnieje.

Piotrek Guzik
Ten post by³ edytowany przez Piotrek Guzik dnia: 04 October 2008 - 23:25


Nie wiedzieæ czemu na heavens-above podaj± normalne efemerydowe dane komety 85P/ Boethin jak jej jasno¶æ i po³o¿enie na niebie ... sam dopiero teraz siê dowiedzia³em ¿e jeszcze tej komety nie zaobserwowano ...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl