Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Có¿ sprzeda³em komórke oraz pierwszy teleskop, i tak oto mam na nowy - 750z³. Wiele tego nie jest, ale na 90mm refraktor wystarczy, 100 jest ju¿ za drogi. Chcia³bym teraz 3 razy przemy¶leæ zakup i przede wszystkim siê pokierowaæ waszymi radami. Z 90-tek mam w³a¶ciwie kilka pozycji do wyboru, ale sam nie wiem co mam my¶leæ. :
Sky watcher 90/900 AZ3 (580z³) - najtañsza ale niekoniecznie przez to z³a opcja, nie mia³bym paralaktyka, ale w³a¶nie moje pytanie brzmi, czy monta¿ AZ3 jest stabilniejszy od EQ2 ? Mo¿e op³aca³oby siê wzi±æ w³a¶nie ten, a pozosta³e pieni±dze przeznaczyæ np na okular SPL ?
Sky watcher 90/900 EQ2 (660z³) - To samo na ale na EQ, aczkolwiek te EQ2 chyba mo¿e zbyt stabilne nie byæ w dodatku jest aluminiowy statyw z którym ju¿ mia³em z³e do¶wiadczenia... ale by³oby mi³o jakby wypowiedzia³ siê kto¶ kto mia³ kontakt z takim sprzêtem.
Celestron 90/1000 CG3 <720z³> - Na forum nie dyskutowano o tym teleskopie wiêc podam link
http://sklep.telesko...roducts_id/2712 Widze tu na pierwszy rzut oka du¿y chyba plus - stalowy statyw. Ale martwi mnie jedna rzecz, pisze ¿e daje ziemski obraz od razu - czy nie ma tam jakiego¶ bubla w ¶rodku np dodatkowy uk³ad optyczny odwracaj±cy obraz ? Je¶li tak to ten raczej by odpad³.. nie wiem co my¶leæ o tym, a podejrzewam ¿e ma³o kto mia³ kontakt z tym modelem, ale na 1szy rzut oka ¼le nie wygl±da, nie jest zawalony dodatkowy akcesoriami np barlowa nie ma, a wiadomo ¿e im mniej akcesoriów tym wiêksza ich jako¶æ. Pomó¿cie ;p
Sky watcher 90/900 EQ 3-2 (790z³) - Wszystko piêknie fajnie, monta¿ dobry, tylko statyw... podejrzewam moim skromnym okiem ¿e ten aluminiowy statyw, ten sam z którym ju¿ chyba mia³em kontakt, popsuje ca³o¶æ. Wydaje mi siê ¿e tu chyba musia³by byæ stalowy. Ale wolê zapytaæ Was o zdanie. Co my¶licie o tych 4 pozycjach ? Ostatnia teoretycznie najsensowniejsza, tylko czy dok³adaæ kasy a mieæ teleskop na tym aluminiowym statywie ;?
Oczywi¶cie je¶li kto¶ w tej cenie, no max do 800 z³ bo tyle by siê jeszcze sko³owa³o, zna jaki¶ inny refraktor godny uwagi to bêdê wdziêczny za odpowied¼.
Ten post by³ edytowany przez
anum dnia: 10 May 2010 - 15:34
Stalowy statyw w Celestronie to dobra rzecz, ale ju¿ g³owica CG3 to odpowiednik tylko EQ2, mo¿e troszkê lepiej wykonana, a mo¿e to tylko moje wra¿enie. Za odwracanie obrazu odpowiedzialna jest zapewne k±tówka (w Newtonie 130/650 dodaj± beznadziejny okular 20mm z wbudowanym pryzmatem). Radzê przyjrzeæ siê jako¶ci wykonania samej tuby optycznej, je¶li tam zastosowano podobne patenty jak w moim AstroMasterze 130 to mogê szczerze odradziæ (plastikowy wyci±g, szukacz StarPointer w postaci dwóch szybek z pleksi pod¶wietlanych diod±, ca³o¶æ zaprojektowana tak, ¿e nie sposób wymieniæ szukacza albo wyci±gu na lepszy). Je¶li 90/900 SW na EQ3-2 jest tylko 70z³ dro¿szy to moim zdaniem nie ma co siê zastanawiaæ, to jest monta¿ o klasê wy¿szy.
Ten post by³ edytowany przez
drevil dnia: 10 May 2010 - 16:03
Ta k±tówka to jest na sta³e wbudowana jako¶ ? W ogóle ciekawi mnie jak to jest ze sprawno¶ciami k±tówek.. niby jak tak szukam, b±d¼ czytam np w ksi±¿ce Rudzia "Niebo przew...." to norm± jest 90-95%, a najlepsze maj± 99%, ale czêsto na forum s³ysza³em jak niektórzy pisali ¿e tania k±tówka ma 60% sprawno¶ci. Mo¿e kto¶ wie co¶ wiêcej ?
Ten post by³ edytowany przez
anum dnia: 10 May 2010 - 18:29
Masz 750z³. Za takie pieni±dze mo¿na czasem dostaæ u¿ywan± Syntê 8", która obrazami i mo¿liwo¶ciami obserwacyjnymi powali taki refraktor 90/900 na ³opatki. Nie my¶la³e¶ o Sycie 8"?
Taka synta to fajna sprawa - aczkolwiek je¶li ju¿ to prêdzej kupi³bym now± 6" ni¿ u¿ywan± 8". Je¶li by³a zwyk³a a nie pyrexowa, i ju¿ trochê u¿ywana, to lustro znacznie straci³o na sprawno¶æi i pewnie trzeba by by³o na³o¿yæ nied³ugo t± warstwê na lustro. Ale w³a¶nie ... mieszkam na ¶l±sku, w mie¶cie, nie mam samochodu, wiêc trochê lipa. Z mieszkania to chyba du¿o synt± nie zobaczê. W dodatku zanieczyszczenie ¶wiat³em mam takie dosyæ dosyæ... Z tego powodu niestety musia³em póki co wykluczyæ newtony, chocia¿ kiedy¶ chcia³bym sobie takiego kupiæ. W koñcu to zbiera naprawdê du¿o ¶wiat³a.
Ten post by³ edytowany przez
anum dnia: 10 May 2010 - 18:36
Sk±d Ty bierzesz te rewelacje? :)
To nieprawda. Warstwa aluminium na lustrze z czasem ulega degradacji, ale jak kto¶ ma lustro ze zwyczajnego szk³a a nie pyrexowego i dba o teleskop (nie szoruje lustra co miesi±c) to tak samo pos³u¿y przez wiele lat.
Je¿eli chodzi o mobilno¶æ, to oczywi¶cie Synta 8" jest spora i ciê¿ka, ale refraktor 90/900 na EQ 3-2 jest równie spory i równie ciê¿ki.
Co do warunków obserwacyjnych, rozumiem. Miasto. Niemniej 20cm nawet w mie¶cie da wiêcej ni¿ 9cm. To oczywiste.
Je¿eli chcesz zobaczyæ jak najwiêcej, to bierz jak najwiêksze lustro. Taka jest prawda. Je¿eli potrzebujesz mobilnego teleskopu, to 90/900 na EQ3-2 nie jest takim sprzêtem.
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 10 May 2010 - 18:43
A to mnie zdziwi³e¶. Znaczy wiesz, po prostu g³o¶no my¶la³em. Nie znam siê na newtonach, ale s³ysza³em ¿e jak siê ma zanieczyszczenie ¶wiat³em i mieszka w ¶rodku miasta, to ¿eby lepiej refraktor kupiæ... Có¿. Teraz to ju¿ sam nie wiem. A czy taka synta nie da gorszych obrazów planet i ksiê¿yca ? Mo¿e to jednak nie taki z³y pomys³ j± kupiæ. A, i czy zniesie zanieczyszczenie ¶wiat³em ?
Z wziêciem gdzie¶ teleskopu mam k³opot, bo nie mam czym, ani z kim gdzie¶ pojechaæ obserwowaæ, wiêc póki co pozostaj± obserwacje z domu.
Ten post by³ edytowany przez
anum dnia: 10 May 2010 - 18:48
Na pewno nie da gorszych obrazów. Co prawda ma swoje wady. Obraz mo¿e byæ czêsto mniej stabilny, zw³aszcza podczas obserwacji z balkonu. Mieszaj±ce siê powietrze przy otwartej tubie mo¿e przeszkadzaæ w obserwacjach. Dodatkowo lustro wtórne i paj±k zani¿a kontrast na planetach, ale nadal powali ten refraktor obrazami.
Gdyby¶ porównywa³ refraktor 15cm i lustro 20cm to wtedy mo¿na by powalczyæ o to, który teleskop da lepszy obraz na planetach, Ksiê¿ycu, czy DSach, jednak w porównaniu do 9cm refraktora Synta 8" wygra pod wieloma wzglêdami.
A przy takim lustrze to mo¿esz siê na Ksiê¿ycu wy¿yæ nawet z powiêkszeniami przekraczaj±cymi 300x, albo i wiêcej, gdy warunki pozwol±.
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 10 May 2010 - 18:55
Hm ale mimo wszystko ludzie kupuj± refraktory. Sam nie wiem, ale pos³ucham Ciê, poszukam u¿ywanej synty, ale mam jeszcze pytanko. Czy synta 6" te¿ pobi³aby refraktor 90 ?
Nie s³uchaj mnie, tylko podejmij w³asn± decyzjê :) Najlepiej sam wyci±gaj wnioski z wypowiedzi na forum, z recenzji, z obserwacji.
Podejmij przemy¶lan± decyzjê. Wstrzymaj siê chwilkê. Poszperaj po forum i na innych forach.
Hm ale mimo wszystko ludzie kupuj± refraktory. Kupuj± te¿ katadioptryki ;) Oraz sami robi± swoje teleskopy. Grunt to znaæ w³asne potrzeby i mieæ sprzêt spe³niaj±cy te potrzeby
Czy synta 6" te¿ pobi³aby refraktor 90 ? Nie bêdê ryzykowa³ doradzenia w tej kwestii. Nie mia³em nigdy Synty 6" Poszukaj, albo poczekaj na opiniê na ten temat.
Co do w³asnej decyzji to nie mam zbytnio na czym jej podj±æ, znaczy za ma³o siê znam. Synta ma du¿e mo¿liwo¶ci, ale my¶la³em ¿e bêdzie siê ¼le obserwowaæ gdy zanieczyszczenie ¶wiat³em jest du¿e. Je¶li tak nie jest to w sumie moge i kupiæ tego newtona... Forum przeszpera³em ju¿ nie raz ;) I dalej sam nie wiem.
A sprawê przemy¶lam ju¿ od dobrych 2 miesiêcy.
Póki co mogê bazowaæ tylko na do¶wiadczeniach z ma³ym refraktorem i teorii. A to niewiele. Moje przekonanie na refraktor, po czê¶ci by³o oparte na mojej b³êdnej opinii o newtonie. Teraz muszê to przemy¶leæ. Móg³bym wej¶æ na stronie sklepu i bazuj±c na teorii sobie co¶ wybraæ. A pó¼niej ¿a³owaæ. Na forum s± osoby które mia³y kontakt z kilkudziesi±cioma teleskopami, albo i wiêksz± ilo¶ci±. Przypuszczam ¿e takie osoby wymy¶l± co¶ m±drzejszego w tej sytuacji ni¿ ja :P
Ten post by³ edytowany przez
anum dnia: 10 May 2010 - 19:35
ale mam jeszcze pytanko. Czy synta 6" te¿ pobi³aby refraktor 90 ?
Ja odpowiem: TAK, zdecydowanie moim zdaniem. 90/900 to fajny sprzêcik, ale nadal b. ma³y. Tymczasem do planet w mie¶cie apertura te¿ siê liczy, nie tylko rodzaj optyki. Chodzi o rozdzielczo¶æ po prostu. Pisa³em tu nieraz na forum: porówna³em na Jowiszu kiedy¶ lufa w lufê swojego Maka127 [sprzêt typowo planetarny]z 12" Synt± kolegi [Newton na Dobsonie, optyka typowa do DS]. Przypadkowo oba teleskopy maj± tê sam± z grubsza ogniskow± ok. 1500mm, co z Plosslem 10mm dawa³o w obu podobne ok. 150x powiêkszenie. Zgadnij, w którym teleskopie widaæ by³o wiêcej?
Oczywi¶cie taki Newton 6" [150mm],nawet F/8, nie wygra np.z Makiem 6". Przy podobnej lub identycznej aperturze zdecyduje rodzaj i jako¶æ optyki. Ja w Maku 127/1540 widzê minimalnie, ale jednak ciut wiêcej szczegó³ów na Jowiszu ni¿ w Newtonie 130/650.
Natomiast Ty porównujesz refraktorek 90mm ze 150mm du¿ym teleskopem. Ma³y nie ma szans, choæ te¿ da ³adne obrazy. Pozostaje tez kwestia mobilno¶ci. 90-tka na AZ3 bêdzie bardzo mobilna, z EQ znacznie mniej -waga i wiêcej wystaj±cych elementów.
Z kolei Dobs 6" [150/1200] mimo zbli¿onych rozmiarów do tego wiêkszego 8" [200/1200] jest te kilka kg l¿ejszy, co ma znaczenie. Aha, na balkon [zw³aszcza ma³y] Dobsony wymagaj± dodatkowej podstawki, bo inaczej nie da siê ogladac nisko po³o¿onych na niebie obiektów [barierka].
Pozdrawiam
-J.
4" Refraktor vs 6" Newton
Dzieki r.ziomber ;) Bardzo pomocna stronka. Teraz muszê przemy¶leæ i podj±æ decyzjê.
Ten artyku³ z Astronocy podlinkowany przez Radka to wczesna robota Hansa sprzed lat, zna³em kiedys ten tekst. Rzuci³em raz jeszcze okiem, ¶ci¶lej na wstêp oraz podsumowanie. Mam w kontek¶cie tu toczonej dyskusji parê uwag:
- refraktor o dobrej optyce porównywano dla celów praktycznych z b. ¶wiat³osilnym [F/4] Newtonem i to jest O.K., ale w tek¶cie zaznaczono,¿e ten ostatni powsta³ na skutek serii przeróbek, co w po³±czeniu z naprawdê skrajn± ¶wiat³osi³± mog³o mieæ wp³yw na osi±gane wyniki [raczej nie jest to przyk³ad optymalizowanej konstrukcji].
- w poruszonej kwestii filtrów autor odwo³uje siê do ¶wiat³osi³y, a tu powinna byæ raczej apertura -to od niej zale¿y efektywno¶æ filtrów.
Tak czy tak, tekst wskazuje na spore mo¿liwo¶ci planetarne relatywnie niedu¿ego refraktora. Moje wnioski opisane w poprzednim po¶cie wynika³y z do¶wiadczeñ ze sprzêtem [Maksutov] wprawdzie lepszym optycznie od Newtona, ale jednak maj±cym obstrukcjê centraln±. Czy ten legendarny kontrast refraktora wystarczy przy 90-100mm , by wyrównaæ/pokonaæ na planetach wiêksz± aperturê Newtona 150mm? Wg. Hansa je¶li F/4 to owszem. Ale czy F/8 te¿? Ja w±tpiê,ale praktycznego testu nie robi³em. Musia³by kto¶ rozpoznaæ bojem w pojedynku refraktor 100/1000 i Newtona Syntê 6" [150/1200]. Najlepiej na Jowiszu, bo to jest planeta, na której mo¿na b. wiele szczegó³ów potencjalnie wyci±gn±æ i ró¿nice w planetarnych mo¿liwo¶ciach teleskopów ³atwo wy³apaæ. Mo¿e jeszcze liczenie najmniejszych kraterków na Ksiê¿ycu...
Pozdrawiam
-J.
Dzieki r.ziomber ;) Bardzo pomocna stronka. Teraz muszê przemy¶leæ i podj±æ decyzjê.
Na Twoim miejscu kupilbym i tak uzywana 8" Synte. Najlepiej z wyciagiem Crayforda. Kilkuletnia, 20 cm optyka da wieksze mozliwosci od nowej 15-stki. Aluminizacja nie jest wymagana az tak czesto. Modele z wyciagiem ciernym wiecej, niz 3-4 lata miec raczej nie beda.
Ja bym nie poleca³ Synty jak mieszkasz w ¶rodku miasta i nie masz samochodu. Chyba, ze masz du¿y balkon (z 1,5 metra szeroko¶ci conajmniej) i jak±¶ skrzynie, aby na tym tubê stawiaæ (bo barierka przeszkadza). A i tak z miejskiego balkonu to DSów za bardzo nie poogl±dasz, zostaj± tylko planety. No i Synta nie nadaje sie do noszenia na wiêskze odleg³o¶ci. Wiec do wypraw poza miasto musia³by¶ dysponowaæ samochodem.
MC/SC 127mm s± fajne na balkon, ale to ju¿ poand twój bud¿et. Z mobilnych sprzêtów to masz w zasiêgu refraktory 90/900 lub 102/500 na monta¿ach AZ3 (paralaktyki s± ogólnie ma³o mobilne. Ale ten drugi to jest bardziej DSowy.
Anum, mam do odsprzedania za rozs±dne pieni±dze tubê optyczn± 90/900 + kitowe okulary + k±tówka 45 stopni. Szczegó³y na priv. Piszê to tu, gdy¿ mam za ma³o postów aby móc wystawiaæ og³oszenia w dziale sprzedam :( tak wiêc z góry przepraszam
No w³a¶nie balkon mam malutki... Okna s± ciut wysoko wiêæ musia³aby byc jakas podstawka, + musialbym dozbierac kasy a i tak tylko 6" bo 8" szukalem uzywanych i byly moze ze 2 ale po ponad 1000. Ogólnie musialby byc regulowany statyw. W ogóle to nie wiem czy zauwa¿yli¶cie ale przedwczoraj sporo teleskopów podro¿a³o ^ m.in te o których mówimy. Sk³aniam siê ku 90/900 AZ3 to podobno stabilny monta¿, mikroruchy ma wiêc w sumie chyba bym siê z nim zakolegowa³... Statyw regulowany wiêc sprawdzi siê w mieszkaniu, no i wystarczy³oby kasy ¿eby dokupiæ okular SPL Synty 5mm z do¶c du¿ym odsuniêciem ¼renicy, bo w zestawie nie ma barlowa ¿eby ew. u¿yæ go z 10mm kitowym okularem. Ogólnie to obejrza³em na youtube 2 filmiki takiej videorecenzji 90/900 AZ3 jednego z u¿ytkowników naszego forum, wygl±da to ca³kiem nie¼le, podobno nawet wyci±g jest przyzwoity.
Có¿, pomy¶lê jeszcze. Co do powy¿szego, wola³bym chyba nowy kupiæ, tymbardziej ¿e OTA taka + AZ3 to koszt 600z³. Sam monta¿ 350, wiêc tubê mo¿na wyceniæ na 250, a ¿eby to siê op³aca³o mi kupiæ u¿ywane to cena musia³aby byæ poni¿ej 200 ;p Przepraszam ¿e nie na priv, ale jest napisane ¿e nie mo¿esz komunikatora u¿ywaæ gdy siê chce wys³aæ wiadomo¶æ.
Ten post by³ edytowany przez
anum dnia: 12 May 2010 - 13:09
I po ptakach, kupi³em. Mo¿e dobrze zrobi³em a mo¿e ¼le. Ale napiszê co jak i czemu.
Przykro mi ¿e dobson nie nada siê do mnie, balkon mam maleñki, nieca³y 1m na nieca³e 2m, okna ciut wysoko s± drzewa i dostêp do czê¶æi nieba tylko, ale akurat tej po³udniowo zachodniej i zachodniej... No i zbyt du¿ych powiêkszeñ st±d nie rozwin±³bym i tak. Na niebie go³ym okiem wiele nie widaæ, a ciemnego nieba nic nie zast±pi. Có¿, kiedy¶ na pewno kupiê syntê 8" mo¿e wiêksz±, ale jak bêdê mia³ samochód i gdzie <i z kim> je¼dziæ na obserwacjê. Póki co doszed³em do wniosku ¿e refraktor. Mo¿e dobrze mo¿e ¼le, czas poka¿ê, najwy¿ej nauczê siê znów na w³asnym b³êdzie. Monta¿ - o dziwo stanê³o na AZ3. Jak zobaczy³em sobie wszystko to tak my¶lê, czy naprawdê ten EQ a¿ tak jest mi potrzebny ? I tak ze wzglêdu na mieszkaniowe ograniczenia dok³adnie go nie ustawiê. AZ3 jest stabilny, o dziwo bardzo a¿ mnie to zaskoczy³o, i znacznie tañszy. I kupi³em. Za pozosta³± kasê, kupi³em SPL 5mm synty z 20mm odsunieciem ¼renicy. Teleskop ju¿ stoi z³o¿ony w domku. Wra¿enia jak najbardziej pozytywne. W porównaniu do poprzedniego:
-statyw niby ten sam, <tak samo oznaczony w sklepie> ale masywniejszy i znacznie stabilniejszy, wiêksza pó³ka na akcesoria
-Metalowy wyci±g, ca³kiem fajnie chodzi
-metalowa platforma i mocowanie szukacza, ³atwo go ustawiæ, trudno rozregulowaæ, nawet bardzo.
-drgania ma³e, nawet gdy go tr±cam, nie wspominaj±c o ustawianiu ostro¶æi, jest naprawdê komfortowo, a testowa³em przy 180x powiêkszeniu.
Ogólnie wygl±da na dobrze wykonany, o wiele lepiej ni¿ poprzedni sprzêt <70/900 EQ1>.
No i cieszê siê ¿e mam ju¿ drugiego super plossla, teraz tylko kupiæ jakiego¶ 20mm lub 25mm, i bêde mia³ 3 swoje okulary, i uniezale¿nie siê od zestawowych.
A, przede wszystkim dziêki wszystkim za pomoc. Choæ zrobi³em troszkê wbrew, to inaczej spojrza³em na wszystko. Kiedy¶ bêdzie synta, ale jak bêd± warunki ^ Póki co nie ma co kupywaæ pi³ki, bo nie ma boiska.
Ten post by³ edytowany przez
anum dnia: 13 May 2010 - 20:03
s³ysza³em od sprzedawcy, ¿e te kitowe okulary - d³ugoogniskowe - bywaj± nie takie z³e - ja bym nie zaczyna³ wydawania kasy od ich wymieniania!
W moim w±tku napisa³e¶, ¿e "Barlow podobno przyciemnia" co mia³e¶ na my¶li? Czy to, ¿e dodatkowe szk³o nieco ¶wiat³a poch³ania? To normalne - ale to nie jest jaka¶ masakra typu kilkadziesi±t procent. Barlow przyciemnia oczywi¶cie w tym sensie ¿e uzyskujemy wiêksze powiêkszenie wiêc obserwowana powierzchnia musi byæ odpowiednio ciemniejsza - i w tej kwestii czy Bralow czy Okular - wszystko jedno.
Ten post by³ edytowany przez
ekolog dnia: 13 May 2010 - 23:04
s³ysza³em od sprzedawcy, ¿e te kitowe okulary - d³ugoogniskowe - bywaj± nie takie z³e - ja bym nie zaczyna³ wydawania kasy od ich wymieniania!
W moim w±tku napisa³e¶, ¿e "Barlow podobno przyciemnia" co mia³e¶ na my¶li? Czy to, ¿e dodatkowe szk³o nieco ¶wiat³a poch³ania? To normalne - ale to nie jest jaka¶ masakra typu kilkadziesi±t procent. Barlow przyciemnia oczywi¶cie w tym sensie ¿e uzyskujemy wiêksze powiêkszenie wiêc obserwowana powierzchnia musi byæ odpowiednio ciemniejsza - i w tej kwestii czy Bralow czy Okular - wszystko jedno.
Ah to by³o bardziej pytanie jak stwierdzenie. Ja coprawda mia³em jakiego¶tam taniego barlowa, ale nie mogê obiektywnie siê wypowiedzieæ, bo mi on przekracza³ znacznie max u¿ powiêkszenie, dlatego znacznie ¶ciemnia³ obraz. S³ysza³em ¿e barlow tak czy siak obraz przyciemnia, aczkolwiek mo¿e to byæ jaki¶ mit, a rzeczywiste przyciemnienie mo¿e byæ kilkuprocentowe. Ale pole widzenia chyba jako¶ zmniejszy ;? Sam nie wiem. Ja lubie du¿e pole widzenia, znaczy no przynajmniej te 50 stopni.
Okulary zestawowe faktycznie nie s± takie z³e, przekona³em siê o tym maj±c 1szy teleskop. Dlaczego chce wymieniæ na super plossla tego 25mm ? Bo SPL jest solidniejszy, lepiej wykonany, i co najwa¿niejsze, zamiast 40 stopni pola widzenia, da mi 66 ;) No i bêdê ju¿ mia³ 3 przyzwoite okulary, tyle wystarczy. Przez ten 25mm okular ju¿ obserwowa³em maj±c 1szy teleskop, z³y nie jest, tylko te pole widzenia. Ale co tu rozmy¶laæ o nastêpnych rzeczach, póki co jestem sp³ukany i muszê na to zarobiæ ;) A w ogóle to czekam na pogodê ¿eby przetestowaæ nowy sprzêt, no i wypada³oby siê w koñcu wybraæ na spotkanie PTMA do gliwic - bo wybieram siê ju¿ od kwietnia chyba i jeszcze tego nie zrobi³em.
A nie kusi Ciê okular d³ugoogniskowy o innej nieco - wiêkszej - ogniskowej, ni¿ ten co masz. Po co Ci dwie 25-tki? Do Ds-ów masz lornetke owszem ale ona ma 10x, a nie chcialbys zobaczyæ jakiegos DS (z tych ja¶niejszych, wiekszych) w powiekszeniu dwudziestokilkukrotnym. Wtedy by³by solidniej nasycony ¶wiat³em (ni¿ przez 25m), a wiêc mniejszy ale bardziej "konkretny". Nie mam do¶wiadczen z okularami oko³o 35 - 42 mm ale bezwzglêdnego zakazu u¿ywania takowego w Twojej lunecie to nie ma {mo¿e pojawi sie jakie¶ drobne winietowanie (nie wiem - sprawd¼) ale teleskop nie wybuchnie :D}
Teoretycznie (sprawd¼) ograniczeniem móg³by byæ bardzo krótki wyci±g, ale z tego co sie orientujê na ogó³ jest spory zapas do tego miejsca co starcza na 25mm. Widze, ¿e w DO w katowicach le¿y sobie wzglêdnie niedroga 40.
Ten post by³ edytowany przez
ekolog dnia: 14 May 2010 - 00:29
Nie chce 25mm, tylko 20mm. Co do DS - i tak nie poobserwuje ich z miasta, nie wa¿ne czy z okularem 20mm czy 40mm. 20 da mi 45x, do DS podobno ju¿ siê nadaje, niektóre potrzebuj± 2mm ¼renicy wyj¶ciowej i takiego powiêkszenia, ale to bêdê musia³ zabraæ teleskop gdzie¶, st±d nic nie zobaczê. No i tu wychodzi zaleta tego teleskopu - waga, bo jest bardzo lekki. A ogólnie to lubiê ogl±daæ ksiê¿yc pod takim powiêkszeniem z zakresu 35-50x. Jak bêdê móg³ w miarê czêsto gdzie¶ zabieraæ teleskop to kupiê i d³u¿szy okular do DS.
Dlaczego chce wymieniæ na super plossla tego 25mm ? Bo SPL jest solidniejszy, lepiej wykonany, i co najwa¿niejsze, zamiast 40 stopni pola widzenia, da mi 66 To chyba masz na my¶li okular Synta UWA np. taki
http://sklep.telesko...roducts_id/2670Super Plossle maj± zwykle d³u¿sze ER, ale pole na poziomie 50 stopni. Podaj jakiego¶ linka do tego okularu, który masz na my¶li.
Co do DS - i tak nie poobserwuje ich z miasta, nie wa¿ne czy z okularem 20mm czy 40mm Ja¶niejsze M-ki powinny byæ spokojnie w Twoim zasiêgu. Czy bêd± wygl±da³y tak samo okazale, jak pod ciemnym niebem? Na pewno nie. Czy mo¿na mimo wszystko czerpaæ satysfakcjê z ich obserwacji? Moim zdaniem zdecydowanie tak.
To chyba masz na my¶li okular Synta UWA np. taki http://sklep.telesko...roducts_id/2670
Super Plossle maj± zwykle d³u¿sze ER, ale pole na poziomie 50 stopni. Podaj jakiego¶ linka do tego okularu, który masz na my¶li.
Ja¶niejsze M-ki powinny byæ spokojnie w Twoim zasiêgu. Czy bêd± wygl±da³y tak samo okazale, jak pod ciemnym niebem? Na pewno nie. Czy mo¿na mimo wszystko czerpaæ satysfakcjê z ich obserwacji? Moim zdaniem zdecydowanie tak.
Tak to raczej ten okular - gdy by³em odebraæ teleskop w gliwicach, to P. Tomasz ze sklepu teleskopy.net mi go pokaza³, powiedzia³ ¿e to lepszy wybór ni¿ synta LE, bo synta LE ma 50 stopni pole widzenia.
Co do DS - no u mnie go³ym okiem widaæ tylko ksiê¿yc, planety, i najja¶niejsze gwiazdy. Jak bêdzie pogoda, to tak czy siak spróbuje nawet st±d zaobserwowaæ jakie¶ DSy, aczkolwiek to bêdzie dodatek do planet i ksiê¿yca, takie urozmaicenie. Kurczê, gdybym chocia¿ balkon mia³ przyzwoity to kupi³bym syntê. No ale co zrobiæ, refraktor 90mm ma dobr± sprawno¶æ, wiêæ wy³apie trochê ¶wiat³a. Na pocz±tek przygody z DS wystarczy, obserwacje DS to nie to samo co planety - planety ³atwo znale¼æ i obserwowaæ, z DS jest troszkê trudniej, muszê nabraæ wprawy i sporo siê nauczyæ. Ale to dodatek, bo moje g³ówne zainteresowania s± wokó³ ksiê¿yca, no i planet. Nie mogê siê doczekaæ kiedy zacznê liczyæ kraterki na ³ysym. Mo¿e przyda³by mi jaki¶ lepszy filtr ;? Mam sky watcherowski do ksiê¿yca, taki za 40z³, o transmisji ¶wiat³a 18%. W starym 70mm refraktorze siê sprawdza³, bo nie razi³o w oczy. Teraz mam lepszy teleskop to mo¿e i filtr wypada³oby jaki¶ fajniejszy kupiæ.
My¶le,¿e bêdziesz zadowolony z tego teleskopu. Co do okularów itp. Moim zdaniem byæ mo¿e nieco przesadzi³e¶ z t± 5-k± id±c w 180x, ja bym wzi±³ 6mm. Przy 150x ³atwiej bêdzie prowadziæ na AZ, a ró¿nica w obrazach niewielka. Z drugiej strony nie mam do¶wiadczenia z d³ugoogniskowymi refraktorami, a one znosz± "powerowanie" lepiej od Newtonów, wiêc mogê byæ w sporym b³êdzie.
Z d³ugoogniskowych, je¶li my¶lisz o 20mm, to mo¿e SWAN -jest tani, a pole ma spore. Nominalnie 72st. Nawet jak to spora przesada, to pola rzêdu 65st. s± nie do pogardzenia. W krótkoogniskowych sprzêtach o du¿ej swiat³osile ten okular to tragedia na brzegach pola, ale w F/10 powinien byæ w miarê O.K.
Co do pomys³u ekologa z okularami 30-40mm: w mie¶cie nie ma to sensu. W prawdzie ¼renica wyjsciowa nie wyjdzie ekstremalna, nawet z 40tk± to bêdzie 4mm przy 22.5x, ale za to nie zyska siê na polu widzenia, bo tu ograniczeniem jest ¶rednica wyci±gu 1.25" i diafragmy okularu. Natomiast jaki¶ szerokokatny 25mm 1.25" by³by mo¿e O.K. Kiedy¶ by³ na rynku Antares z 70st. polem. Nie wiem, jak z jako¶ci±, ale w F/10 prawie ka¿dy okular bêdzie dobry. 25mm SWAN jest ju¿ niestety 2-calowy.
Pozdrawiam
P.S. W kwestii DS-ów podzieleam zdanie drevila: jasne gromady otwarte bêd± jako tako wygl±daæ i warto siê na nie zamierzyæ. Tym bardziej,¿e znalezienie ich na miejskim niebie bêdzie nie lada sztuk±, bo ma³o widocznych gwiazd t³a do podej¶cia z mapk±.
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 14 May 2010 - 17:38
Z d³ugoogniskowych, je¶li my¶lisz o 20mm, to mo¿e SWAN -jest tani, a pole ma spore. Nominalnie 72st. Nawet jak to spora przesada, to pola rzêdu 65st. s± nie do pogardzenia Skuszony nisk± cen± i dobrymi opiniami na amerykañskich forach naby³em to:
http://www.agenaastr...p/e-gs-sv20.htmRazem z przesy³k± wysz³o w przeliczeniu poni¿ej 200z³. Niestety, w moim Newtonie f/5 koma wy³azi ju¿ od 50% pola. Ale w refraktorku f/10 tak jak napisa³e¶ powinno byæ OK.
P.S. W kwestii DS-ów podzieleam zdanie drevila: jasne gromady otwarte bêd± jako tako wygl±daæ i warto siê na nie zamierzyæ. Tym bardziej,¿e znalezienie ich na miejskim niebie bêdzie nie lada sztuk±, bo ma³o widocznych gwiazd t³a do podej¶cia z mapk±. I samo to odnajdowanie obiektów mo¿e sprawiaæ du¿o frajdy, mnie przynajmniej to bawi, nawet je¶li sam obiekt nie prezentuje siê zbyt okazale. Natomiast rzeczywi¶cie dobrze jest mieæ jaki¶ okular o d³ugiej ogniskowej, ale szerokim polu, nawet je¶li ma to byæ okular z dolnej pó³ki i obraz na krawêdziach pola pozostawia trochê do ¿yczenia.
Co do pomys³u ekologa z okularami 30-40mm: w mie¶cie nie ma to sensu. W prawdzie ¼renica wyjsciowa nie wyjdzie ekstremalna, nawet z 40tk± to bêdzie 4mm przy 22.5x, ale za to nie zyska siê na polu widzenia, bo tu ograniczeniem jest ¶rednica wyci±gu 1.25" i diafragmy okularu.
Poniewa¿, jak wspomnia³em, nie uda³o mi (jeszcze) dobrze rozgry¼æ tematu "winietowania" to ciekawi mnie ta Ta twoja odpowied¼. Poniewa¿ ja s±dzi³em ¿e Anum da radê czasem to gdzie¶ zawie¼æ. Rozumiem, ¿e okularu 40mm w mie¶cie nie polecasz , a poza miastem? Pomiñmy fakt ¿e Anum bardzo lubi szerokie pola. Czy poza miastem do DS-ów to ten okular mia³by ju¿ Twoim zdaniem zalety (poszerzaj±ce zakres mo¿liwych ciekawych obserwacji)?
Ten post by³ edytowany przez
ekolog dnia: 14 May 2010 - 21:38
I samo to odnajdowanie obiektów mo¿e sprawiaæ du¿o frajdy, mnie przynajmniej to bawi, nawet je¶li sam obiekt nie prezentuje siê zbyt okazale. Natomiast rzeczywi¶cie dobrze jest mieæ jaki¶ okular o d³ugiej ogniskowej, ale szerokim polu, nawet je¶li ma to byæ okular z dolnej pó³ki i obraz na krawêdziach pola pozostawia trochê do ¿yczenia.
Mi w³a¶nie chodzi o to samo - takie ma³e wyzwanie - znajd¼ DSa.
Ca³e szczê¶cie refraktory o takiej ¶wiat³osile nie s± wymagaj±ce co do okularów. Uzbieram kase to pomy¶lê, popytam i kupiê jaki¶ okular. No i spróbujê za³atwiæ sobie jaki¶ pokrowiec na tubê, nie wydawaj±c na to kroci, ca³e szczê¶cie przemy¶la³em sprawê i kupi³em na AZ3 które nie do¶æ ¿e stabilne to jeszcze leciutkie, bez problemu mo¿na siê z tym zabraæ gdzie¶.
No ja te¿ my¶lê ¿e bêdê zadowolony, póki co patrzê na obiekty naziemne bo niema pogody, i cieszê siê ¿e jest taki stabilny. Z okularem chyba nie przesadzi³em, choæ oka¿ê siê jeszcze. W sumie da mi to równe 2D, powinno byæ ok. Chcia³em coprawda zachowac jaki¶ zapasik, tak jak wcze¶niej przy pierwszym teleskopie, ale akurat okular by³ 5mm.
Poniewa¿, jak wspomnia³em, nie uda³o mi (jeszcze) dobrze rozgry¼æ tematu "winietowania" to ciekawi mnie ta Ta twoja odpowied¼. [...] ten okular mia³by ju¿ Twoim zdaniem zalety (poszerzaj±ce zakres mo¿liwych ciekawych obserwacji)?
nie chodzi o winietowanie! w refraktorach raczej nie wystêpuje taki problem, bo nie ma po drodze ¿adnych elementów winietuj±cych (oprócz wyci±gu).
natomiast w maku takim jak mój, mogê pod³±czyæ okular 2" ale i tak ¶wiat³o bêdzie po drodze przechodzi³o przez 3cm rurkê wiêc nie o¶wietli ca³ego pola w 100%.
w refraktorze 90/900 wyci±g 2" da³by to samo co u mnie - poszerzenie pola przy tym samym powiêkszeniu, tylko ¿e w przeciwieñstwie do maka taka modyfikacja to co¶ wiêcej ni¿ tylko przykrêcenie grubszej rurki wiêc raczej nikt tego nie robi. ale z drugiej strony, nawet przy 1,25" pole jest prawie takie jak w maku 2", to znaczy wystarczaj±ce :)
Wyja¶nienie dla ekologa: chodzi o pole widzenia.
Akurat ze wzglêdu na ¼renicê wyj¶ciowa [o czym wspomnia³em], to okular 40mm móg³by byæ do 90/900. Problem w tym,¿e przy 1.25" wyci±gu pole widzenia telskopu nie wzro¶nie w stosunku do wariantu z "krótszym" okularem. Wynika to st±d, ¿e realne pole widzenia teleskopu zale¿y od jego ogniskowej i od ¶rednicy przys³ony polowej okularu, któr± w przybli¿eniu przy wyostrzonym obrazie mamy w ognisku g³ównym teleskopu. Po prostu obraz np. Ksiê¿yca [ok. 0.5 st.] ma w ognisku g³ównym okre¶lony rozmiar x w mm [tym wiêcej, im d³u¿sza ogniskowa]. Tym samym, je¶li przytniesz przys³onê okularu do tego rozmiaru x, masz pole widzenia ok. 0.5st. Jasnym jest,¿e ¶rednica wyci±gu ogranicza maksymalny rozmiar tej przes³ony okularu [w 1.25" zwykle jej maksymalny rozmiar to <28mm].
Zwykle stosuje siê inne wyliczenie pola widzenia teleskopu, mianowicie operuje w³asnym polem widzenia okularu dzielonym przez powiêkszenie teleskopu z danym okularem [f1 teleskopu / f2 okularu]. £atwo dostrzec w tej zale¿no¶ci znany fakt, ¿e przy sta³ym w³asnym polu okularu pole teleskopu maleje ze wzrostem powiêkszenia uk³adu [ale nie bez ograniczeñ, patrz dalej!]. W³asne pole okularu zale¿y od jego konstrukcji, dla Plossli np. jest ono ok. 45-50st. Dzieje siê tak, bo producent ogranicza pole okularu diafragm± o ¶rednicy zale¿nej od jego ogniskowej. Robi siê tak, aby dla okularów o ró¿nej ogniskowej utrzymaæ zadane pole w³asne, bo dany typ okularu daje obrazy dobrej jako¶ci przy polu nie przekraczaj±cym pewnej warto¶ci. St±d wynika,¿e okulary krótkoogniskowe danego typu maja ma³± diafragmê,a d³ugoogniskowe du¿± [sprawd¼ na swoim komplecie, je¶li masz np. Plossle].
Tu znajdujemy zbie¿no¶æ z pierwszym podej¶ciem do pola teleskopu: redukuj±c powiêkszenie [wyd³u¿aj±c ogniskow± okularu] mo¿emy zwiêkszaæ pole teleskopu, ale tylko do tego momentu, gdy wymagana diafragma polowa okularu zacznie osi±gaæ rozmiary porównywalne ze ¶rednic± wyci±gu. Krótko mówi±c, jak zrobimy okular 40mm w oprawie 1.25", to nie bêdzie mia³ on w³asnego pola jak inne Plossle, tylko ograniczone do 39-42st., choæ typ optyki pozwala na wiêcej. I tak jest, mo¿na sprawdziæ w katalogach sklepów [choæ widzia³em ju¿ i takie, gdzie zapominaj± wspomnieæ o tej subtelno¶ci].
Skutki praktyczne: teleskop zaopatrzony w wyci±g 1.25" nie osi±gnie wiêkszego pola widzenia z Plosslem 40mm ni¿ z szerokok±tnym okularem 25mm, choæ ten drugi daje wiêksze powiêkszenie. Jest to zarazem przyczyna,¿e praktycznie wszystkie teleskopy z ogniskow± powy¿ej 1500mm robi siê z 2" wyci±giem.
Pozdrawiam
-J.
Uff! - super - Bedê se czyta³ Twój post na spokojnie jeszcze wiele razy ale tak na pierwszy rzut oka chcia³em spytaæ o dwie rzeczy:
Pomiñmy na ten moment sprawê pola widzenia (i tak pozostaje "spore"). Czy te aspekty zwi±zane ze ¶rednic± wyci±gu (itp) w tym tubusie "wycinaj±" istotnie niema³± cze¶æ ¶wiat³a?
To znaczy czy jasno¶æ powierzchniowa obserwowana w samym centrum pola widzenia bêdzie znacz±co mniejsza ni¿ gyby ten refraktor - jakim¶ cudem mia³ wyci±g 2 calowy {lub - pozostawiaj±c ogniskow± i soczewki obiektywu takie jakie s± - jakim¶ cudem by³ "szerzej" zbudowany - cokolwiek to mog³o by znaczyæ}
pytanko wynika z tego, ¿e przypuszczam nie¶mia³o, ¿e (w teorii) ka¿dy punkt obrazu maj± szansê zbudow±c fotony lec±ce z ka¿dego (prawie) punktu obiektywu
I pytanko ca³kiem swojskie - PODSUMOWUJ¡CE ;). Czy Twoim zadaniem warto (Anumowi - a przy okazji oceniam moj± dawn± byc mo¿e z³± decyzjê o nie kupieniu go)
dokupic w³a¶nie ten okular 1.25 cala 40mm(a mo¿e ciut inny) - gwoli poszerzenia zakresu satysfakcji z obserwacji (pod ciemnym niebem) DS-ów - czy nie warto.
Ten post by³ edytowany przez
ekolog dnia: 18 May 2010 - 11:57
Jasno¶æ powierzchniowa pozostanie sta³a, ale im wiêksza ¼renica wyj¶ciowa tym lepiej wykorzystujemy ¼renicê oka i widzimy "ja¶niej". Praktyczna granica ¼renicy wyj¶ciowej zale¿y od za¶wietlenia nieba i ¼renicy oka obserwatora. Niestety, okulary 1,25" o ogniskowej ok. 40mm mocno ra¿± "efektem studni" czyli w±skim polem przy niskim powiêkszeniu. Chyba lepiej pój¶æ w 30-32mm. Wbrew pozorom powinni¶my zobaczyæ wiêcej i lepiej.
Ten post by³ edytowany przez
polaris dnia: 04 June 2010 - 08:03
post pomy³kowy - do skre¶lenia
EDIT: skoro siê osta³ to jednak co¶ napiszê:
Jarek napisa³:
" Po prostu obraz np. Ksiê¿yca [ok. 0.5 st.] ma w ognisku g³ównym okre¶lony rozmiar x w mm [tym wiêcej, im d³u¿sza ogniskowa]. Tym samym, je¶li przytniesz przys³onê okularu do tego rozmiaru x, masz pole widzenia ok. 0.5st"
Otó¿ wydaje mi siê na podstawie rysynków i twierdzenia Talesa, ¿e akurat ca³e ¶wiat³o od Ksiê¿yca na czo³owym szkle okularu 25 mm (czyli bêd±cego bli¿ej ni¿ 40mm) zmie¶ci sie w plamie o ¶rednicy oko³o 4 mm. A na czo³owym szkle okularu 40mm (bêd±cego o 15 mm dalej) zmie¶ci siê w plamie o ¶rednicy niewiele wiekszej bo i tak poni¿ej 5 mm. Zatem dla obiektów rozmiaru Ksiê¿yca (zatem i Messiera podobnej wielko¶ci) z racji "czystej" optyki ¶wiat³o nie bêdzie w ¿adnym stopniu "przyciête". Co nie znaczy ,ze nie stracimy na peryferiach obrazu ale to inna sprawa. Rura wyci±gu jest tak samo przelotowo d³uga w obu przypadkach i nawet minimalnie korzystniej {wlot}oddalona w kwestii ewentulanego przycinania promieni od krawêdzi obiektywu - wiêc w sumie nie stanowi tu elementu istotnie ró¿nicuj±cego.
MOIM ZDANIEM (IMHO)
Lustro k±tówki pomijam w rozwa¿aniach jako element (oby) neutralny.
Niepowa¿nie ¿artuj±c: powinni¶my sie mo¿e zrzuciæ na dwa okulary dla Anuma 30mm oraz 40mm
i na jego wycieczkê w Bieszczady. Tylko czy on ju¿ opanowa³ star-hopping ku bladym DS-om ;)
Anum a jakie wnioski z obserwacji tym Twoim nowym nabytkiem i jakie "wady i zalety" wysz³y; wypatrzy³e¶ co¶ na tych planetach czy dopiero uczysz sie patrzeæ na nie ?
Pozdrawiam Was Obu
Za³±czone miniaturki
l
l
Wszystko siê zgadza [prawie]. Tylko 0.5 st. to ma³o, a zwykle d³ugoogniskowym okularem próbujemy obs³ugiwaæ pola kilkakrotnie wiêksze. Jest fajnie, gdy mamy koñcowe du¿e pole, czyli o te peryferia chodzi w³a¶nie -np. gdy szukamy obiektu i chcemy widzieæ jak±¶ konfiguracje gwiazdek dooko³a [dla porównania z mapk± chocia¿by]. No i je¶li oka¿e siê,¿e zmiana okularu z 25 czy 32 mm na 40mm nic nam nie wnosi w kwestii pola, to po co zmniejszaæ powiêkszenie i przy okazji zasiêg gwiazdowy? O przep³acaniu nie wspominaj±c...
Tylko przes³ona w ognisku g³ównym obcina nam ostro pole widzenia [tzw. przes³ona polowa], elementy obcinaj±ce wi±zkê w innej p³aszczy¼nie wzglêdem osi optycznej powoduj± winietowanie [np. tuleje k±tówki]. Oczywi¶cie bardzo silne winietowanie bêdzie równie¿ oznaczaæ realne obciêcie pola widzenia, tylko z nieostrym brzegiem.
Inaczej mówi±c: je¶li wsadzisz do wyci±gu 1.25" danego teleskopu dwa okulary o ro¿nych ogniskowych [np. 25 i 40mm], ale oba z t± sam± maksymaln± przes³ona polow± ok. 28mm, za ka¿dym razem bêdziesz mia³ to samo pole widzenia, mimo ró¿nych powiêkszeñ.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Widzê,¿e w s±siednim w±tku polaris napisa³ wszystko o ostatniej kwestii, czyli ¼renicy wyj¶ciowej
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 04 June 2010 - 16:54
Anum ma i szukacz i 25 mm. Pominmy star-hopping. Ja rozpatrujê ten okular jako u¿ywany w ostatnim momencie gdy najechali¶my na rejon gdzie spodziewamy sie rozleg³ego ale równomiernie bardzo bladego DS-a (np M33 ale przecie¿ takich jest wiêcej :szczerbaty: ).
w takim rejonie zamiast star-hoppingu mo¿emy chyba zastosowaæ metodê szukania
"jak w maszynie do pisania", o której opowiedzia³ mi pewien niezwykle uczynny Pan Wojtek - przy okazji pozdrawiam - w cimno - bo nie znam Nicka (Olo - znasz - to przeka¿ - please :))
Ten post by³ edytowany przez
ekolog dnia: 04 June 2010 - 18:00
Jest fajnie, gdy mamy koñcowe du¿e pole, czyli o te peryferia chodzi w³a¶nie -np. gdy szukamy obiektu i chcemy widzieæ jak±¶ konfiguracje gwiazdek dooko³a [dla porównania z mapk± chocia¿by]. Ja doprawdy nie dla celów dyskusji "BUBEL Celestrona czy NIE ?" nad tym okularem zwalczam istotno¶æ "szukania".
Zapomnia³em dodaæ Ci najwa¿niejszego. My¶la³em, ¿e pamiêtasz, ANUM ma lornetkê! 10x. Nie byle jak± (lepsza od mojej jak s±dzê). Dlatego w jego przypadku to ju¿ naprawdê by³by okular uzupe³niaj±cy.
Byæ mo¿e w naszym forum brakuje(polecanego) w±tku "Wyszukiwanie obietów na niebie lornetk± i/lub teleskopem"
z niezwykle wa¿nym "i" w "i/lub" :)
Ja tam nie odwa¿ê sie go za³o¿yæ - aby - jakim¶ regularnym cudem :D - nie wprowadziæ czym¶ w b³±d pocz±tkuj±cych. Ale powiem, ¿e pewnien zacny astro-amator ze ¦widnicy, który kupi³ ode mnie okular i opowiada³ jak sam szlifuje szk³o po lepsze optycznie lustro dla swojego Newtona, obja¶nia³ mi tajniki star-hoppingu i przy tym nadmieni³ ¿e {jego zdaniem} "LORNETKA JEST NIEZAST¡PIONA".
To potwierdzi³o mi siê podczas wczorajszego lornetkowania. Z czerwonym ¶wiat³em (szkoda ¿e nie mia³em na czole) mo¿na wielokrotnie zagl±daæ w wydrukowane mapki i krok po kroku dokonaæ szerokiego star-hoppingu za pomoc± lorneki trzymanej w rêce. Na przyk³ad znajdujê odcinek miêdzy dwiema gwiazdami w Koronie Pó³nocnej w tym ta najja¶niejsza i o ten odcinek ale 3x dalej siê przesuwam i ju¿ mam rejon trójk±ta Wê¿a. Itp.
p.s.
aha - jakby siê kto¶ dowcipa¶nie pyta³! - nikt z Bressera(to naturalny konkurent Celestrona - czy kto??) ani z Celestrona nie jest moim sponsorem mimo zadanego tam pytania {okular 1.25 cala 40mm} BUBEL Celestrona czy NIE ? ;)
Ten post by³ edytowany przez
ekolog dnia: 05 June 2010 - 13:57
Widzê ¿ê rozpêta³a siê ostra dyskusja xD Mo¿e wracaj±c do zakupu mojego refraktorka to co nieco siê podzielê spostrze¿eniami. Do samego teleskopu mam jedn± uwagê - irytuj±cy luz w osi pionowej, pojawia siê po tym jak rêcznie podnoszê b±d¼ opuszczam teleskop. Nie jest to a¿ tak straszne, bo po jakiej¶ dlu¿szej chwili to znika jak stoi teleskop, podobno ka¿dy AZ3 tak ma. Póki co jestem w trakcie obmy¶lania jak siê tego pozbyæ, wpad³ mi do g³owy jeden pomys³ z zamontowaniem sprê¿yn i mo¿e czego¶ jeszcze, to powinno pomóc. Co do samych obserwacji, jest super, saturn jest np du¿o wiêkszy, fajnie widaæ ksiê¿yce, wczoraj widzia³em na pewno 4 a mo¿e i nawet wiêcej, ale nie by³em w 100% pewien czy to nie wyobra¼nia. Ostro¶æ z okularem 5mm siê ustawia troszkê ciê¿ej ni¿ z 7,5mm, ale jest ok, obraz te¿ jak najbardziej. Dzi¶ rano w koñcu wyczeka³em na wschód Jowisza, ale niestety tarcza by³a bardzo jasna i nic nie by³o na niej widaæ, czy to przez to ¿e by³ tak nisko nad horyzontem ?
Heh co do okularu to raczej kupiê szerokok±tny 25mm ale to po wakacjach.
Brak szczegó³ów na tarczy Jowisza wynikaæ mo¿e z kilku spraw: pierwsz± ju¿ sam wspomnia³e¶ (nisko nad horyzontem). Drug± mo¿e byæ jasno¶æ samego Jowisza - spróbuj z filtrem (najlepiej polaryzacyjnym lub kolorowymi do planet). Pozosta³e przemilczê, bo raczej nie maj± tu zastosowania. IMHO to przyczyna nr 1 :)
Anum, to NIE JEST luz! To stary zonk ze skokowym opadaniem niewywa¿onej g³owicy AZ w osi podniesienia, charakterystyczny m. in. dla statywów foto [na takim przerobi³em to w praktyce] i wszystkich monta¿y AZ bez wywa¿enia w tej osi. Spowodowany jest zmian± sprê¿ystego ugiêcia konstrukcji monta¿u pod ciê¿arem tuby dzia³aj±cej jak d¼wignia. W AZ3 radzisz sobie z nim za pomoc± mikroruchu w osi Alt [podniesienia/elewacji]. Monta¿ AZ nie posiadaj±cy wywa¿enia w tej osi musi mieæ mikroruch, bo inaczej w ogóle nie nadawa³by siê do obserwacji teleskopem z powiêkszeniami ponad 60x -a taki kwiatek wypu¶ci³ np. rado¶nie Celestron w serii Astromaster AZ.
Zgrubnej rêcznej nastawy w osi Alt dokonuj przy powiêkszeniach maksymalnie 40-50x -przy wiêkszym prowad¼ w tej osi wy³±cznie mikroruchem.
Pozdrawiam
-J.
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 06 June 2010 - 17:31
Anum, to NIE JEST luz! To stary zonk ze skokowym opadaniem niewywa¿onej g³owicy AZ w osi podniesienia, charakterystyczny m. in. dla statywów foto [na takim przerobi³em to w praktyce] i wszystkich monta¿y AZ bez wywa¿enia w tej osi. Spowodowany jest zmian± sprê¿ystego ugiêcia konstrukcji monta¿u pod ciê¿arem tuby dzia³aj±cej jak d¼wignia. W AZ3 radzisz sobie z nim za pomoc± mikroruchu w osi Alt [podniesienia/elewacji]. Monta¿ AZ nie posiadaj±cy wywa¿enia w tej osi musi mieæ mikroruch, bo inaczej w ogóle nie nadawa³by siê do obserwacji teleskopem z powiêkszeniami ponad 60x -a taki kwiatek wypu¶ci³ np. rado¶nie Celestron w serii Astromaster AZ.
Zgrubnej rêcznej nastawy w osi Alt dokonuj przy powiêkszeniach maksymalnie 40-50x -przy wiêkszym prowad¼ w tej osi wy³±cznie mikroruchem.
Pozdrawiam
-J.
No cokolwiek to jest, wpad³em od razu na przyczynê. Có¿ na monta¿ vixen porta mnie nie staæ <podobno jest wywa¿ony>, pobawiê siê mo¿e w przeróbke tego, my¶la³em o sprê¿ynach które napina³yby mi teleskop , tym bardziej ile bardziej go podnoszê.
Có¿, têskni mi siê za paralaktykiem <choæ nie specjalnie za eq1 oczywi¶cie> kto wie mo¿e bêd± na przysz³y rok pieni±dze to sprawiê sobiê jaki¶ MON-1 i posadzê na tym teleskop. Póki co priorytet to filtry, szczególnie polaryzacyjny.
W³a¶ciwie, to w AZ3 moga wchodzi dwa ró¿ne efekty i dobrze by³oby ustaliæ, który. Jeden to ten który opisa³em poprzednio. Tu jedynym sposobem jest wywa¿enie tuby [mo¿na ja podwiesiæ z boku g³owicy na paru krótkich k±townikach] lub korzystanie wy³±cznie z mikroruchu przy powiêkszeniach >50x, co moim zdanie za³atwi sprawê -kwestia treningu.
AZ3 ma jeszcze jedn± irytuj±ca wadê [znam ja z relacji tu na forum i z ogl±du tego monta], specyficzn± tylko dla siebie: o¶ Alt jest podwójna. Jedna to ta na której funkcjonuje wodzik mikroruchu, a drug±, do zgrubnego namierzania celu,stanowi zwyk³a ¶ruba z nakrêtk± i ciern± podk³adk±. Ruszaj±c teleskop bezpo¶rednio rêka, obracasz go na tej ¶rubie w³a¶nie. Przy ciê¿kich tubach ta podk³adka puszcza pod ciê¿arem sprzêtu przy lunecie uniesionej w górê. Dlatego na AZ3 nie chodzi ju¿ np. Mak127. Chyba,¿e powiesisz go z boku. Twoja 90/900 to te¿ blisko progu no¶no¶ci AZ3. Wywa¿enie równie¿ pomaga na ten problem, ale tu akurat mog± siê doskonale sprawdziæ sprê¿yny, które proponujesz. Pierwszy efekt raczej trudno zniwelowaæ t± metod±.
Pozdrawiam
-J.
sprê¿aj siê ma sprê¿yno! :szczerbaty:
http://img86.imageshack.us/img86/1904/az3sprezynaqy5.gif
to stare zdjêcie, teraz mam dwie takie po³±czone równolegle ¿eby jeszcze zwiêkszyæ si³ê i rozszerzyæ zakres wysoko¶ci przy jakiej nie opada. ale w koñcu opada. to tylko ³agodzenie dolegliwo¶ci a nie jej usuniêcie.
Chyba czytam w Twoich my¶lach Szuu bo wymy¶li³em praktycznie to samo :) Tylko musze sk±d¶ skombinowaæ sprê¿ynê w³a¶nie tak±. Co do AZ3, fakt ma parê wad, ale ogólnie to lekki stabilny monta¿ wiêc nawet go polubi³em. Tylko te wywa¿enie... ale jako¶ to za³atwiê. A mam pytanko, ta g³ówna ¶ruba wokó³ teleskop obraca siê w pionie, ma byæ dokrêcona na maxa ?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl