Justowanie teleskopu 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Cze¶æ!
Mam pytanie, czy ma jaki¶ zauwa¿alny wp³yw na optykê reflektorów zjawisko rozsze¿alno¶ci cieplnej materia³ów. Nie chodzi mi o szk³o lustra które ma siê wych³odziæ dla poprawienia obrazu, ale o ¶ruby ustawiaj±ce te lustro. Np. justowanie wykonane w temperaturze 18 stopni, a obserwacja nieba przy - 10.

pozdro



Je¶li wszystkie 3 ¶ruby regulacyjne s± z tego samego materia³u to kurcz± siê i rozszerzj± razem symetrycznie nie zmieniaj±c pozycji lusterka 8)
Za to ze zmian± d³ugo¶ci tubusa wystêpuje zjawisko p³yniêcia ogniska wraz z temperatur± otoczenia :lol:

Dziêki za odpowied¼. Wcze¶niejsze pytanie zada³em bo chcia³bym wiedzieæ czy istniej± rozwi±zania które automatycznie koryguj± odchy³ki zwi±zane z ró¿nymi warunkami panuj±cymi przy obserwacjach i czy maj± one sens je¿eli odchy³ki lustra s± zbyt ma³e aby mog³y mieæ wp³yw na obserwacje.

ps. je¿eli kto¶ z czytaj±cych to forum widzia³ podobne pytanie na forum Astronomia.pl, to nie jest to plagiat tylko próba otrzymania odpowiedzi od fachowców odwiedzaj±cych to forum którzy maj± budowê teleskopów w ma³ym palcu.

pozdro

W topowych modelach teleskopów naprawdê z górnej pó³ki robi siê specjalne elektroniczne lub mechaniczne kompensatory odleg³osci luster np w specjalizowanych do Astrofoto Cassegrainach RC gdzie do sk³adania ekspozycji musi byæ zachowana ta sama skala obrazu 8)



A czy mo¿na by by³o wykorzystaæ do kompensacji np. dostêpne na rynku piezoelektryki, przy za³o¿eniu ¿e s± one powtarzalne (chodzi o takie same rozsze¿enie 2 elemêtów, przy tych samych warto¶ciach pr±du, chocia¿ przy odpowiednim sterowniku ró¿nice mo¿na by by³o skompesowaæ). Oczywi¶ci jest problem bazy na której te elementy musia³y by byæ umocowane.

pozdro

Detali technicznyych nie znam bo nie jestem z wykszta³cenia elektronikiem niestety i nie pomogê w tej kwestii :?

Ja te¿ niestety nie jestem elektronikiem i dlatego chcia³bym zweryfikowaæ swój pomys³. Zawodowo mam do czynienia z elementami automatyki i sterownik to tego typu uk³adu regulacji jest do wykonania (kupienia) i koszt niepowinien przekroczyæ 400 - 500 z³ (byæ mo¿e jeszcze mniej). Dla osób d±¿±cych do uzyskania idealnego obrazu z leleskopu jest to kwota do wydania. Ja sam nie posiadam teleskopu i nie moge wykonaæ prototypu takiego uk³adu ale mo¿e kto¶ spróbuje. W razie czego s³u¿ê pomoc±.

pozdr

Je¿eli oceniamy poprawê jako¶ci obrazu w stosunku do nak³adów to lepiej przeznaczyæ te pieni±dze na lepszy okular ni¿ wprowadzaæ kroektory zjawisk maj±cych minimalny wp³yw na to co widzimy. Ca³y problem trzeba raczej traktowaæ jako egzotyczn± ciekawostkê.

Ale jak ju¿ masz ten okular a chcia³by¶ jeszcze poprawiæ obraz? java script:emoticon(':shock:') A ponadto jak ju¿ wspomnia³ Janusz P. w profesjonalnych urz±dzeniach stosuje siê uk³ady kompensuj±ce, w jakim¶ celu s± tam stosowane.

pozdro

Panowie - powiedzmy sobie szczerze, ze efekt "plyniecia" ogniska, jest problemem tylko przy astrofoto i to tylko dlugoczasowym. Dlatego takie patenty mozna spotka w drogich astrografach - np. R-C.

Ja np. zauwazylem, ze na mrozie moj wyciag dostaje wiekszych luzow :P . Kwestie samej kolimacji sprawdzalem laserem i nie zauwazylem jakiejs roznicy - choc i mnie to pytanie meczylo.

Take wiec kase inwestowac w lepszy okular, podgrzewacze do okularow, tylka i innych czesci ludzko-teleskopowych, oraz na pewno w system aktywnego chlodzenia.


Ale jak ju¿ masz ten okular a chcia³by¶ jeszcze poprawiæ obraz? jA ponadto jak ju¿ wspomnia³ Janusz P. w profesjonalnych urz±dzeniach stosuje siê uk³ady kompensuj±ce, w jakim¶ celu s± tam stosowane.  
pozdro


W profesjonalnych jak zuwa¿y³ Janusz, jak optyka kosztuje 10000Euro i okulary 1000Euro to pewnie jest blisko idea³u i wtedy mo¿na dalej walczyæ i wprowadzaæ korekty po³o¿enia lustra w zale¿no¶ci od temp. otoczenia itd. Ale na pewno nie za³atwisz tematu za 500pln.

Arrazak, widzê, ¿e jeste¶ optymist± w kwestii cen profesjonalnego sprzêtu :D :wink: .

No prawda Aquariusie, przeca sredniej wielkosci APO amatorskie chodzi w lepszych cenach ;)

Wiem wiem, Takamishi ma w ofercie w pe³ni wyposa¿one uczelniane obserwatorium za jaki¶ milion dolarów (trafi³em ostatnio na opis w necie).
Dla mnie 10000Euro to pocz±tek profesjonalizmu..... b±d¼ szaleñstwa.

Panowie - jak na "zbedne" samochody bierze sie kredyty, to dlaczego na zabawke zycia nie wzic np. 200 tys na 10 lat? Kiedys to i by jeszcze od podatku odliczyl czlowiek, bo to przeciez pomoc edukacyjna ;)

Tylko który bank da ci kredyt na tak d³ugo na teleskop. No chyba ¿e po¿yczka hipoteczna. Nawiasem mówi±c czemu nie ma preferencyjnie oprocentowanych kredytów na inne cele ni¿ samochody i mieszkania?

No czy da czy nie, to juz zalezy od twojego tzw. statusu, a nie od celu na ktory chcesz kase przeznaczyc. Sa ludzie pracy, ktorzy tyle to maja na "linii kredytowej" konta - tak na bierzace wyplaty, jakby cashflow sie zakolysal ;)

Jak siê chce to mo¿na pokombinowaæ z zakupem teleskopów i wzi±æ rurê jako obiektów do aparatu fotograficznego o ogniskowej np 1200! - ja tak kupi³ek Syntê, a jako ¿e fotografi± zajmujê sie równie¿ i grafik± polecia³a w koszty! :lol:

O shit... ze ja glupi nie pomyslalem o tym???

PS. Forum zamienia slowo (bez kropek) S.H.I.T na NUTS :lol:

Przy nastêpnym zakupie Adam dasz rade!!! Ale nie wiem czy po Syncie jeszcze co¶ mo¿na kupiæ... :wink:
Monta¿ mo¿na braæ jako statyw do aparatu, okularki jako akcesoria fotograficzne... :lol:

Jestem z Urzêdu Kontroli Skarbowej, tu moja legitymacja, upowa¿nienie do kontroli ........ i zwracamy panowie VAT naliczony a nies³usznie odliczony i z Kodeksu karno-skarbowego za nierzetelne prowadenie ewidencji podatkowych.
:lol: :lol:

¯artowa³em....... jednak Polak potrafi.

Bana, mu - na Boga - BANA!!! Zanim bedzie za pozno...
:evil:
:shock: :lol: 8) :wink:

¯artowa³em....... jednak Polak potrafi.

BANA!!!!!!!!!!!!!!!
i do tego sie j±ka!!!!!!!!!!!!! :wink:

Tak BTW w zyciu tzw. przedsiebiorcy, to osoba zajmujaca pierwsze miejsce na liscie MOST WANTED do odstrzalu ;) Sorry jezeli kogos urazilem, ale tak niestety wiekszosc to postrzega.

Pracujê w bran¿y podatkowej ale nie na konto pañstwa, nie musicie siê stresowaæ ch³opaki. :lol:

Adam w 2005 - 20% i koniec z ......
(zejdziemy na 10% :wink: :wink: :wink: )

Ale wiecie co? Teraz przyszlo mi do glowy zupelnie legalne rozwiazanie.
Jako agencja reklamowa robie, kupuje, sprzedaje zdjecia, a przede wszystkim uzytkuje w projektach na roznych polach eksploatacji.

Wyczaje hipotetyczny projekt ze zdjeciami ksiezyca, czy DS. I pod to kupie sobie narzedzia - czyli teleskop, aby taka sesje foto zrealizowac. Wtedy moga mnie cmoknac w D.


Wtedy moga mnie cmoknac w D.
... ustawi± siê nawet w kolejkê!!! :wink:

Niew±tpliwie masz racje, gdybym by³ jednym z Was (czyli pracowal albo w bran¿y fotograficznej lub reklamowej) przez firme przepuscilbym nawet teleskop Hubble'a.
Wystarczy poszerzyc wpis do ewidencji o wynajem urz±dzeñ i sprzêtu foto i mo¿na spokojnie wybudowaæ obserwatorium i dostac Vat z urzêdu od zakupu ¶r. trwa³ych a potem od czasu do czasu wykazac jakas sprzeda¿ na rzecz osob fiz. albo na cele repr. i reklamy komus jakas fakture. Upppps za daleko poszedlem w rozwazaniach.

Oj nie stracisz, jak nam tu dasz darmowe konsultacje ;)

A tak powaznie, to zdecydowanie jest to do zrobienia.


A tak powaznie, to zdecydowanie jest to do zrobienia.
...przecie¿ piszê ¿e jest - boæ sam onegdaj ¿em tak uczyni³ mo¶ci Panowie!!!

Znajomy rozszerzy³ dzia³alno¶ o o us³ugi hotelarskie i wybudowa³ w Rewalu pensjonat z pokojami do wynajêcia . Tyle ¿e ten pensjonat to swietnie wyposa¿ony letni dom o pow 150 m2 i nawet deski serfingowe dla rodzinki w koszty wrzuci³. Grunt to dobry ksiêgowy. Wiêc czemu nie teleskop jako rozrywka dodatkowa dla go¶ci??? :lol:

I znowu kolega CDev wniós³ jaki¶ ciekawy w±tek do dyskusji. Tak siê cieszê , ¿e zawsz mo¿emy liczyæ na jego b³yskotliwe uwagi.

?????????????? nie by³o mnie 2 dni na forum i sam ju¿ nie wiem o co pyta³em na pocz±tku. Ale na powa¿nie, chcia³em jako¶ skoñczyæ ten temat. Pyta³em siê znajomego elektronika o mo¿liwo¶æ wykonania sterownika tego uk³adu (patrz pocz±tek tematu) twierzi ¿e koszt wykonania i programowanie uk³adu wyniesie 350-400z³, problem pojawi³ siê przy elemencie reguluj±cym (piezoelektroniku) w opisach znalaz³em tylko informacjê o wykorzystaniu go jako elementu generuj±cego impulsy elektryczne pod wp³ywem nacisku, brak informacji o ile powiêksza siê jego objêto¶æ przy przep³ywie okre¶lonej warto¶ci pr±du. ¯e takie uk³ady istniej± tego jestem pewien, o ile pamiêtam mikroskop tunelowy wykorzystuje go do pozycjonowania ig³y. Sterownik nale¿y wykonaæ bez sprzê¿enia zwrotnego, w jego pamiêci powinny byæ zawarte warto¶ci temperatury z gradacj± co 1 stopieñ i odpowiadaj±ce im warto¶ci natê¿enia pr±du. Warto¶ci te musz± byæ dobrane do teleskopu indywidualnie tz. do danych wymiarów telpa i rodzaju materia³u u¿ytego do pozycjonowania luster, mo¿na to zrobiæ empirycznie lub obliczyæ. Je¿eli kto¶ chcia³by wykonaæ sprzê¿enie zwrotne takiego uk³adu, te¿ mo¿na by wykorzystaæ element pó³przewodnikowy zmieniaj±cy oporno¶æ pod wp³ywem nacisku umocowany do elementu ceramicznego (ma³a rozszerzalno¶æ cieplna) i doci¶niêty do lustra z ustalon± si³± (tzw. baza od której by³y by odczytywane wszelkie odchy³ki). Uff koniec na tym chcia³em zakoñczyæ ten temat.

pozdro

Krzysztof, wydaje mi siê, ze aby to mia³o sens, to musi byæ co najmiej 0,1 stopnia. Poza tym chyba tylko do stacjonara, bo podczas transportu delikatny system czujników i elementów wykonawczych na pewno siê ,,rozjedzie'', i co wtedy???

Czu³o¶æ odczytu temperatury uk³adu mo¿na zwiêkszyæ, nie jest to problem, problemem mo¿e byæ to o czym wspomnia³e¶ - rozjechanie uk³adu regulacji podczas transportu. Brak mi do¶wiadczenia praktycznego o ile mo¿e "rozjechaæ siê" teleskop podczas transportu i czy wymaga justowania po takiej podró¿y. Kiedy¶ na forum przeczyta³em opiniê ¿e kolimowanie optyki powinno wykonaæ siê po ustaleniu temperatury teleskopu do temperatury otoczenia i z tego co zd±¿y³em siê dowiedzieæ na ten temat nie jest to proste. St±d mój pomys³ by czê¶ciowo to zautomatyzowaæ. Mo¿na upro¶ciæ ten uk³ad zostawiaj±c tylko czujniki nacisku i z uk³adu sterowania zrobiæ sygnalizator rozkolimowania optyki, w ten sposób zamiast czekaæ czwart± godzinê na wych³odzenie telpa mo¿na spokojnie braæ siê za justowanie. Je¿eli chodzi o mocowanie elementów, przyklei³ bym je bezpo¶rednio do zwierciad³a (widzia³em na sieci elementy piezo w formie cienkiej blaszki), np. zamiast podk³adek pod ¶ruby regulacyjne. Je¿eli chodzi o czujniki nacisku tu jest wiêkszy problem, bo o ile wykonanie wysiêgnika z elementu ceramicznego a potem regulacja docisku czujnika nie jest skomplikowana (warto¶æ rezystancji bazowej mo¿na ustaliæ za pomoc± potencjometru) ale je¿eli to ju¿ siê rozsypie to trzeba wszystko ustawiaæ na nowo.

pozdro

¯yczê udanej zabawy ale w sprzêcie ze ¶redniej pó³ki to moim zdaniem nie ma sensu, dopiero przy sprzêcie Hi End mo¿na siê w to bawiæ :?

Ja siê nie bardzo znam ale je¶li chodzi o zmianê d³ugo¶ci tubusa przez temperaturê i bajery maj±ce temu zaradziæ itp. to dawaæ co¶ takiego do takiego telepa to jak wbudowany w zag³ówki odtwarzacz DVD w maluchu :wink:

CDev, siejesz plew

Nie by³by sob±, gdyby sie choæ obscenicznie nie j±ka³.

A czy nie lepiej zamiast inwestowac kase w korekcje, zakupic lub zrobic tubus z wlokna weglowego o praktycznie zerowej reakcji na zmiane temperatur?

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl