Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Podgl±d postu
chcê kupiæ teleskop i zastanawiam siê nad wyborem mam mo¿liwo¶æ zakupu do 2000 z³ i nie wiem co wybraæ, co s±dzici np. o teleskopach przedstawionych poni¿ej, ltóry z nich by³by lepszy. a mo¿e waszym zdaniem powinienem wybraæ co¶ innego za wszelkie porady by³bym wdziêczny. Pozdr. Konrad
"Teleskop "Meade/Bresser" Messier N-150
Parametry i wyposa¿enie:
- System optyczny: reflektor Newtona
- Typ monta¿u: paralaktyczny
- ¦rednica zwierciad³a: 150mm
- Ogniskowa zwierciad³a: 1200mm
- ¦wiat³osi³a: 1:8
- U¿yteczne powiêkszenia: 35 - 300x
- Zdolno¶æ rozdzielcza: 0,76"
- Wyci±g okularowy: 2" z redukcj± na 1,25"
- Waga: 22 kg
- Szukacz: 8x50 z krzy¿em i pod¶wietleniem
- Okulary: Plössl 10, 15 i 25mm
- Soczewka Barlowa 2x achromatyczna"
"Teleskop "Soligor" MT-750
Parametry i wyposa¿enie:
- System optyczny: reflektor Newtona
- Typ monta¿u: paralaktyczny
- ¦rednica zwierciad³a: 152mm
- Ogniskowa zwierciad³a: 750mm
- ¦wiat³osi³a: 1:4,9
- U¿yteczne powiêkszenia: 30 - 300x
- Zdolno¶æ rozdzielcza: 0,76"
- Wyci±g okularowy: 1,25"
- Precyzyjne mikroruchy na ¶limacznicach
- D³ugo¶æ tuby optycznej: 680mm
- Waga tuby optycznej: 4,4kg
- Waga ca³kowita z Kartonem: 17,6kg
- Szukacz: 6x30mm z krzy¿em
- Okular: Plössl 25mm
- Filtr ksiê¿ycowy"
Niewidzia³em Bressera na oczy ale jest 100x lepszy
10x lepszy statyw BO STALOWY, 10x lepszy monta¿ BO EQ5 , 10x uniwersalniejsza swiat³osi³a, 10x lepsze okulary BO MA :szczerbaty: , 10x lepszy wyci±g BO 2" , 10x lepszy szukacz, 10x lepszy do foto planet
w sumie 70x lepszy ale 30x jest odemnie gratis za cenê ;)
Ten post by³ edytowany przez
McArti dnia: 06 December 2005 - 21:09
No z jednym bym sie nie zgodzi³. Jak chodzi o monta¿, to jeden pies.
Co prawda fotoclassic pisze o EQ-5 ale w Astrokraku w tej cenie jest to EQ-MON2 (i wyglada to te¿ na jakie¶ eq 3-2). Czy nogi s± stalowe, to te¿ bym nie przes±dza³, bo wygladaj± raczej na aluminiowe. Napisz do Astrakraka z pytaniem.
Ale dalej to zgadzam siê ca³kowicie z McArtim. Za tak± ma³± ró¿nicê w cenie warto dop³aciæ.
pzodr
th
No z jednym bym sie nie zgodzi³. Jak chodzi o monta¿, to jeden pies.
Co prawda fotoclassic pisze o EQ-5 ale w Astrokraku w tej cenie jest to EQ-MON2 (i wyglada to te¿ na jakie¶ eq 3-2). mylisz siê jest to dok³adnie EQ5 :)
zobacz sam:
http://www.meade.de/...essier/N150.pdf
mylisz siê jest to dok³adnie EQ5 :)
zobacz sam:
http://www.meade.de/...essier/N150.pdf No i musze Ci przyznaæ racjê
Na astronomie.de jest ciekawy w±tek o tym (tam tez wzbudzi³o to wiele podejrzeñ)
w wersji dla nieszwargocz±cych
http://translate.google.com/translate?u=ht...0/Number/355785pozdr
th
Czy to ju¿ nie by³o dyskutowane?
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10518&hl=I ostatnio tu:
http://astro4u.net/y...p?topic=7406.15A tu jeszcze kartka z katalogu z opisem monta¿u:
http://www.meade.de/...ssier/Zub_1.pdfPozdrawiam
Piotr
PS. A ten link, który poda³ teha, to rzeczywi¶cie inny jest i tam s± nawet zdjêcia monta¿u u Ludesa. Szkoda tylko, ¿e mi siê t³umaczenie koñczy w po³owie w±tku.
Ten post by³ edytowany przez
Lampka dnia: 07 December 2005 - 10:32
Jako, ¿e jestem jeszcze nieco(bardzo) zielony chcia³bym zadaæ Ci pytanie:"Do czego Chcesz u¿ywaæ telepa???" Do DS`ów lepszy by³by Soligor natomiast do planet by³by lepszy Bresser ze wzglêdu na swoj± ¶wiart³osi³ê.
Ten post by³ edytowany przez
Stasiu_1986 dnia: 07 December 2005 - 12:25
Jako, ¿e jestem jeszcze nieco(bardzo) zielony chcia³bym zadaæ Ci pytanie:"Do czego Chcesz u¿ywaæ telepa???" Do DS`ów lepszy by³by Soligor natomiast do planet by³by lepszy Bresser ze wzglêdu na swoj± ¶wiart³osi³ê. Stasiu jest to zupe³na nieprawda :)
Bresser jest lepszy do DS bo obs³uguje 2" komfortowe do DS okulary. Przy 40mm okularze 2" otrzymujesz powiekszenie 30x i ¼renicê 5mm. a na gromadach kulistych zmasakruje Soligora bo uzyska powiekszenia oko³o 100x komfortowymi okularami o ogniskowych o 60% d³uzszych ni¿ analogicznie w Soligorze.
W trych okoliczno¶ciach Soligor to kompletna NÊDZA :)
Ten post by³ edytowany przez
McArti dnia: 07 December 2005 - 13:59
Mi tak¿e ten bresser wydaje siê bardzo wszechstronny, jak to wspomnia³ McArti jego ¶wiat³osi³a (1/8) wydaje siê byæ do¶æ uniwersalna i inne parametry te¿ s± ok.
I czy mo¿ecie wieice co dziêki niemu móg³bym sfotografowaæ??? czy potrzebowa³bym jeszcze jakie¶ filtry czy co¶ w tym rodzaju?
Dla u¶ci¶lenia, ten teleskop bêdzie moim pierwszym i prawdopodobnie nie bêdê mia³ szans na zmianê w najbli¿szych latach wiêc, chcem wybraæ model jak najbardziej uniwersalny. Miejsce z którego bêd± prowadzone obserwacje s± niemal¿e idealne. mieszkam na obrzerzach ma³ego miasteczka na Podlasiu i 50 metrów od domu mam do¶æ spory odkryty teren, wiêc z transportem i takimi innymi nie ma problemu. (oczywi¶cie je¶li pogoda dopisze). A je¶li chodzi o obiekty jakie chcia³bym obserwowaæ to s± to oczywi¶cie planety, mg³awice i obiekty o zmiennej jasno¶ci, czyli niezbyt pokrewne dzia³y
pozdr. Konrad
Ten post by³ edytowany przez
zaszas dnia: 07 December 2005 - 16:58
MON 2 okrutnie przypomina LXD55 i wydaje mi siê, ¿e ca³a seria Messier jest bardzo pokrewna LXD, szczególnie monta¿ i statyw. D³ugiej tuby 152mm nie ma w Messierach, dlatego nie wiem jak z optyk± - pokrewieñstwo chyba mniejsze :rolleyes:
Pozdrawiam :Beer:
Zaszas sfotografowaæ mozna wszystko ale f/8 to niejest dobra swait³osi³a do foto. pozatym jak niemasz 10tys na sprzêt do foto to fotki beda marne albo z ma³ych ogniskowych (wiêc nie z teleskopu).
foto to kompletnie inna bajka ¿mudna babranina.
nie mówie tu o fotkach ksiê¿yca i planet to zdcydowanie jest w zasiêgu niskich kosztów. wystarczy kamerka internetowa Philipsa Vesta lub ToUcam PRO. no i kompuer w zasiêgu.
do ksi±zyce wystarczy aparat.
A czy Canonem EOS 350D jest mo¿liwe fotografowanie? do tego bêdzie chyba potrzebna jaka¶ redukcja? czy ten aparat bêdzie dobry? I czy cyfrówki s± dobre do astrografi?
ten aparat jest dobry nawet bardzo dobry. jednak¿e prowadzenie d³ugich ogniskowych przez d³u¿szy czas wymaga zabiegów wiêkszych niz zwyk³e w³±czenie silniczka i aparatu. i ¶wiat³osi³a f/8 rzeczywi¶cie jest tu ma³a.
lecz jak mówi³e¶ do fotografowania planet i ksiê¿yca bêdzie siê nadawa³. wielkie dziêki za wszystkie rady. w ci±gu najbli¿szych dni zamówie teleskop, mo¿e przed ¶wiêtami ju¿ bêdzie. Jak narazie pozosta³o mi podziwianie waszych zdjêæ.
Pozdr.
nasz³y mnie tak¿e w±tpliwo¶ci a mo¿e jaki¶ refraltor
na stronie astrokraka w moich granicach cenowych s± 2
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=177http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=339w tamtym bresserze nie podoba³a mi siê d³uga ogniskowa, i przy podmuchach mo¿e siê on chwiaæ i ogólnie pole widzenia mniejsze. A taki refraktor z krótk± ogniskow± mo¿e by³by lepszy???
Do planet jako minimum moze byc . To tak po mojemu .
Juz kiedys cytowalem : jest duzo jasnych obiektow do obserwacji takim sprzetem .
100/600 to bardziej cos przenosnego na wakacje .
Dla mnie dluga ogniskowa to od ok 2000 mm . Chcialbym cos z min taka ogniskowa miec .
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 08 December 2005 - 21:27
mnie na 2000mm nie staæ, wiêc raczej zadowole siê mniejszymi. Czyta³em ¿e refraktory s± ¿ywotniejsze a poza tym krótka ogniskowa w takim 10 cm refraktorze da do¶æ du¿e pole widzenia, a na tym bardzo mi zale¿y. prowadzenie takiego teleskopu bêdzie tak¿e l¿ejsze mo¿e i w "orionie" statyw nie jest taki jak w bresserze, lecz oba ró¿ni± sie do¶ wag±, co przy 600mm ogniskowej "oriona" nie ma znaczenia bo nie jest ciê¿ki, wiêc nawet na s³abszym statywie bêdzie do¶æ stabilny
Ps. mo¿e i zmieniam zwoje typy teleskopu, lecz dzisiaj odby³em rozmowê z profesorem fizyki, który zbudowa³ nie jeden teleskop i jego zdaniem bardziej przydatne s± refraktory od newtonów, a na jego zdaniu mogê raczej polegaæ
Ten post by³ edytowany przez
zaszas dnia: 08 December 2005 - 22:47
reraktor to porazka koloru. odpu¶æ sobie, nie stac ciê na dobry refraktor.
100/600 moze byc szerokokatna luneta zastepujaca lornetke . od obserwacji wizualnych tym sprzetem duzo wiecej nie oczekuj . Ma F6 czyli aberacja chromatyczna bedzie przeszkadzac . " Dluga " tuba jest F10 i dlatego ma ja mniejsza przy tej samej jakosci szkiel .
Nie wierz nikomu odnosnie sprzetu , sam popatrz , porownaj np. na zlocie co Ci pasuje . Wydaje mi sie ze 100/600 duzo nie rozni sie w obrazach od 114/900 Newtonea . Troche lepsze DS-y , gorsze planety z lunetki . Moze kup cos z odsprzedazy ? Najlepiej poczekaj az sam polukasz i zobaczysz co jakim sprzetem widac I ile musisz sie nameczyc np 114/900 aby widziec to co w 150/1200 od razu latwo widac .
czyli proponujesz zostaæ przy bresserze newtona 150/1200, on jest moim zdaniem dobry, statyw solidny, w zestawie okulary i takie tam... lecz ma bardzo d³ug± ogniskow±, a nie chcia³bym spotkaæ siê z sytuacj± ¿e jak bêdê chcia³ popatrzeæ na ksiê¿yc to zobaczê tylko jego fragment :blink: . a przy takiej ogniskowej to mo¿e siê zdarzyæ (mo¿e trochê przesadzam <_< ale dla mnie to wa¿ne aby mia³ te¿ du¿e pole widzenia)
pozdr.
Ten post by³ edytowany przez
zaszas dnia: 09 December 2005 - 07:47
Musisz najpierw popatrzec przez rozne sprzety nim swiadomie wybierzesz dla siebie .
Dla Ciebie 1200 to dluga ogniskowa , Zobacz awatar McArtiego . Jego ma wieksza . Do planet dluzsza ogniskowa jest pozadana .
Wielkosc ksiezyca jest zalezna od powiekszenia i sporadycznie bedziesz chcial patrzec na ok 60x powiekszenia aby caly widziec . Lustrem 150 uzyskasz czasem dobre obrazy ksiezyca tak do 350x . Zupelnie inaczej spojrzysz nan . 200-250x to jest zupelnie uzyteczny zakres powiekszen do planet .
Jak chcesz duze pole to najlepsza lornetka , teleskopy maja inne zastosowanie i wszelkie " poszerzenia " pola obserwacji sa bardzo kosztowne . Lustro ok F4 i okularki Naglery do malych powiekszen inaczej mocna koma psuje radosc z wiekszego pola . Tyle wyczytalem z postow . Naglera nie posiadam . Kome w ok 30mm 2" kombinowanym okularze / 40x/na brzegach mam straszna ale jasne niebo i tak nie pozwala z niego korzystac .
Zaszas, nie rozumuj kategoriami z aparatu fotograficznego. W teleskopie sama ogniskowa nie okre¶la Ci skali obrazu, powiêkszenie i tym samym pole widzenia zmieniasz wymieniaj±c okulary. Oczywiscie jest to mo¿liwe w pewnych granicach. 1200mm ogniskowa da siê wykorzystaæ i do planet, i do DS bez problemów. Dla Newtona 150mm jest prawie idealna, choæ ja osobi¶cie preferowa³bym przy tej ¶rednicy 900-1000mm, ze wzglêdu na wiêksz± mobilno¶æ. Natomiast krótkie ogniskowe do planet to ju¿ problem, bo cie¿ko dobrac sensownie krótkoogniskowe okulary, by wydoliæ planetarne powiekszenia. Nie da sie ¿yæ bez barlowa, a to generuje nowe problemy. Wiem z praktyki, bo sam mam krótkoogniskowego Newtona z 650mm ogniskow±. Krótkie ogniskowe w refraktorach to ju¿ zupe³nie inna historia. Je¶li chodzi o planety, to jest kompletna pora¿ka Ogólnie to b. specjalizowany sprzêt do obserwacji jasnych DS w du¿ym polu [tu mo¿na wyciagnac najwieksze pola widzenia], oraz obserwacji innych obiektów/zjawisk ze ¶rednimi powiekszeniami <100x, tak¿e jako mobilny sprzêt wyjazdowy. Jako podstawowy sprzet obserwacyjny to sie nie nadaje zupe³nie, bo do DS ma³a apertura, a aberracja chromatyczna rozwala obrazy planet. Jesli refraktor, to zdecydowanie F/10, czyli ten 102/1000. Notabene, sam mam te¿ taki krótki refraktorek 80/400 [F/5], z my¶l± o zacmieniach i obserwacjach DS w podró¿y. Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Jak 150mm to za du¿a rura, we¼ 130mm. Ale je¶li myslisz o DS, to lepiej wiecej. Mnie ju¿ moje 130mm nie wystarcza...
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 09 December 2005 - 17:30
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl