Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Kilka dni temu otrzyma³em od Leszka Marcinka (lemarc) zdjêcie pewnego fragmentu nieba z zaznaczon± przez Niego gwiazd± i zagadk± o jej identyfikacjê. Oto to zdjêcie (kliknij w jego obszarze by zobaczyæ je w pe³nej krasie).
http://sswdob.republika.pl/grafiki/zagadka_m.jpgNie ukrywam, ¿e zidentyfikowanie tego rejonu nieba i zaznaczonej gwiazdy sprawi³o mi du¿± frajdê. Zachêcam do tego samego czytelników WWPKF ;)
Strzelam: Gwiazda Barnarda w Wê¿owniku
A zda³oby siê chocia¿ napisaæ ile stopni tego nieba jest na zdjêciu i gdzie jest pó³noc. U góry po lewej jaka¶ gromadka otwarta siê za³apa³a.
Ja te¿ nie mia³em ¿adnych wskazówek, wiêc mo¿e jeszcze za wcze¶nie na podpowiedzi? ;)
Mogê oszacowaæ ¿e fotka pochodzi z Sonnara 300/4 w formacie 6x6 czyli ma przek±tn± oko³o 15 stopni ale tu jest podkadrowana i zawiera mo¿e oko³o 5-6 stopni na oko jak zwykle, co widaæ po obrazach gwiazd, zaznaczona zmienna to TY Oph a w górnym prawym rogu przepiêkna gromada otwarta IC-4756 w Ogonie Wê¿a, jak¿e bym móg³ nie rozpoznaæ, ona znacznie u³atwi³a identyfikacjê pamiêciow± okolicy tej zmiennej.
Po kolei odrzuci³em s±dz±c po czerwonej barwie zmiennej Hi Cygni, gwiazdê Barnarda i kilkana¶cie innych miropodobnych wynalazków a ¿e fotka by³a robiona po Drodze Mlecznej to ju¿ kr±g kandydatek przy sporej gromadzie otwartej znacznie siê zacie¶nia³ no i Golll po szybkim sprawdzeniu ze sky Atlasem!!!
£±czny czas szukania to 6 minut i 20 sekund, to doby czas SSW ???
Znakomicie Janusz!
Gratulujê wspania³ej orientacji na niebie jak i dedukcji.
Gwiazda TY Oph = Tyc 0454-00086-1 jest jest jedn± z najbardziej czerwonych gwiazd na niebie, jej wska¼nik barwy wynosi a¿ 4.23 ;)
Janusz, a mo¿e ty masz jaki¶ soft do rozpoznawania zdjêæ? :D
Wiem, wiem, ten soft to do¶wiadczenie w obserwacji zmiennych+pamiêæ wzrokowa.
Mo¿e te¿ siê kiedy¶ za zmienne zabiorê zanim monitor PCta mi wzrok zniszczy :-)
Dodam, ten fragment nieba znajduje siê w promieniu kilku stopni od Byka Poniatowskiego i Gwiazdy Barnarda, obiektów ostatnio do¶æ modnych na Forum, wiêc Filip by³ do¶æ blisko... ;)
Dziêki SSW za uznanie a Tobie ile to zajê³o czasu zanim zidentyfikowa³we¶ obiekt na Leszkowej fotografii ???
My¶lê ze przy twoim sta¿u obserwacyjnym znasz ju¿ niebo na pamiêæ a przynajmniej okolice i doj¶cia do wszystkich wartych uwagi zmiennych ;D ;D ;D
Spêdzi³em ponad 450h przy poszukiwaniu komet Binarem 25x100 co daje dobre rozeznanie na niebie ale na razie bez rezultatu je¶li chodzi o nowe odkrycie komety !!!
Zmiennymi zaæmieniowymi zajmowa³em siê ponad 10 lat ale teraz brak czasu wolnego spowodowa³ zaprzestanie dalszych ich obserwacji :-
Tak przy okazji to czy gwiazda Herschela nie jest bardziej czerwona???
Gratulacje Janusz, praktyka robi swoje. Gdybym nie wyci±³ s±siedniej gromady otwartej NGC6633, to pewnie na pierwszy rzut oka by¶ rozpozna³ to miejsce.
Zdjêcie od Leszka odebra³em ju¿ po pó³nocy 14/15.06 i odpowiedzia³m, ¿e nic mi ono nie przypomina ale siê nie poddajê i nazajutrz spróbujê powalczyæ. Nie by³em obligowany do walki z czasem wiêc pracowa³em powoli, uwa¿nie przegl±daj±c i zarazem podziwiaj±c (jak zwykle) robotê Leszka. Poniewa¿ bezpo¶redni rejon zaznaczonej gwiazdy nic mi nie przypomina³, wiêc od razu wyk³uczy³em oko³o 200 dobrze znanych mi bezpo¶rednich okolic gwiazd zmiennych, które bardziej czy mniej regularnie obserwujê.
Jednocze¶nie zda³em sobie sprawê, ¿e kluczem do rozwi±zania zagadki jest zidentyfikowanie widocznej na zdjêciu gromady otwartej (wiem teraz, ¿e jest to IC 4756). Uzmys³owi³em sobie te¿, ¿e nie mam szans szukania na o¶lep w obszarach nieba ca³kiem mi nie znanych (s± takie i to du¿o!). Wybra³em od razu gwiazdozbiór Wê¿ownika gdy¿ przypomnia³em sobie, ¿e penetruj±c niegdy¶ okolice X Oph (popularna, jasna miryda) widzia³em, ale uwaga!, dwie gromady otwarte: jedna bardziej zwarta i ja¶niejsza, druga na wschód od niej bardziej rozleg³a lecz s³absza. By³ poranek i nie mog³em wiêc tego sprawdziæ na niebie. B³±dz±c po zdjêciu przypomnia³em sobie, ¿e ta jasna gromada by³a tu¿ powy¿ej jasnej gwiazdy, czy¿by to ta jasna gwiazda przy górnej krawêdzi zdjêcia? Dlaczego Leszek nie sfotografowa³ obu gromad? Teraz juz wiem ¿e drug± (NGC 6633) dla utrudnienia wyci±³. By³em prawie pewien sukcesu. W ruch poszed³ program CdC i... eureka!!. W pierwszym odruchu ¼le zidentyfikowa³em oznaczon± gwiazdê, ale po chwili ju¿ wszystko by³o OK! Nie mierzy³em czasu ale ca³y ten my¶lowy proces trwa³ co najwy¿ej kilkana¶cie minut.
Oto
link do mapki zrobionej w CdC. ;)
P.S.
Wska¼nik barwy Gwiazdy Herschela (m Cep) wynosi w ¶redniej jasno¶ci 2.35.
No to widzê ¿e razem mieli¶my kawa³ek mêskiej przygody z szukaniem obiektu X i tysi±ce godzin spêdzone z teleskopem pod rozdwie¿d¿onym Niebem ;D ;D ;D
Ps. Dziêki Lechu za materia³y do wspania³ej zabawy w niebieskiego detektywa :-*
Takich zagadek mo¿na by dawaæ wiêcej. Poszperajcie i dawajcie.
Mi te¿ podobaj± siê takie zabawy.
Pozwalaj± "poszperaæ" po niebie i poznaæ je dok³adniej.
Nawet wertowanie map nieba du¿o uczy.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl