Jak skonfigurowaæ teleskop Jak ustawiæ obraz? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Hej
Je¶li to z³y dzia³ to proszê i przeniesienie i wyrozumia³o¶æ

Jestem bardzo pocz±tkuj±cym entuzjast± astronomii. Czytam to wszystko, ale materia³ jest ogromny, do tego nie wszystko rozumiem. Niedawno spe³ni³em swoje marzenie i kupi³em swój pierwszy teleskop Bresser Messier N-130 130/1000. Dopiero jednek wczoraj pogoda pozwoli³a, abym móg³ z niego skorzystaæ. Mam kilka pytañ, mam nadzieje ¿e nie bêdzie to dla was ¶mieszne, bo pewnie dla was to trywialne sprawy, ale do koñca chyba nie umiem korzystaæ z tego teleskopu, bo obraz nie jest taki jak mi siê wydawa³o ¿e powinien wygl±daæ przez teleskop w stosunku do tego co czyta³em o nim, albo tez co bardziej prawdopodobne nie umiem go ustawiæ, odrzucam tez my¶l ¿e mo¿e to byæ podróbka skoro kupi³em go w polecanym na tym forum serwisie teleskopy.pl. Moje problemy s± takie:

Jak ustawiæ lunetkê? Nie umiem jej do koñca skalibrowaæ aby obraz pokazywany w niej pokrywa³ siê w tym co pokazuje obraz w teleskopie. Ja to zrobi³em tak ¿e w dzieñ, na obiekcie odalonym o jakie¶ 500 m skalibrowa³em j±, jednak jak w nocy zacz±³em obserwacje, to obraz z telekopu w stosunku do tego z lunetki celwniczej zupe³nie siê nie pokrywaj±. Na jakim okularze i w stosunku do jakiego obiektu j± kalibrowaæ aby by³a ta lunetka u¿yteczna odno¶nie obiektów astronomicznych?

Czy mo¿na jako¶ poprawiæ, nie wiem jak to nazwaæ, ostro¶æ i powiêkszenie obrazu? Do tej pory ogl±da³em ksiê¿yc i tu nie ma problemów, co do gwiazd jednak to w zasadzie nic z obserwacji, kiedy patrzê na jak±¶ gwiazdê to widzê po prostu jasniejsz± plamkê ni¿ go³ym okiem, nawet go³ym okiem chyba ³adniej wyglada. Wczoraj tak fartem siê mi uda³o ¿e kierowa³em teleskop na najja¶niejsze punkty na niebie i hehe wiecie co normlanie trafilem na Jowisza :) bez kitu, my¶la³em ¿e to gwiazda, a jak przybli¿y³em to patrze ¿e to Jowisz, pozna³em go po tych pasach jakie ma w swojej atmosferze, oraz po 4 ksiê¿ycach jakie by³o widaæ ko³o niego. Niestety jak ju¿ wspomnia³em chodzi o ostro¶æ. Obraz tego Jowisza by³ strasznie ma³y. Na obiektywie to mo¿e mia³ wielko¶æ glówki od szpilki i te pasy na atmosferze widzia³em tylko ja, np moj tata który ma wiadomo wraz z wiekiem gorszy wzrok, ju¿ ich nie by³ w stanie dostrzec, ja te¿ oprócz tych LEDWIE WIDOCZNYCH pasów nie dostrzeg³em tej wielkiej czerwonej plamy. Widzia³em zdjêcia wykonane w telekopach które daj± mniejsze powiêkszenie i tam obraz Jowisza by³ du¿o wiêkszy i posiada³ wiêksz± ilo¶æ zaobserowanych szczegó³ów. To co ja narazie widzê, to tylko to ¿e jest planeta i ledwie j± mo¿na rozpoznaæ bo jest strasznie ma³a , a to trochê ma³o aby siê ekscytowaæ takim widokiem kiedy ledwo go widaæ. Posiadam 3 okulary, 25, 15 i 10 mm. Mo¿e trzeba dopiero dokupiæ jakie¶ inne okulary które pozowl± na uzyskanie wiêkszego obrazu o lepszej rozdzielczo¶ci? Ale jaki?

Jeszcze mam takie pytanie, bo wraz z teleskopem dosta³em obrow± mapê nieba, ale nie ma tam zaznaczonych planet. S± jakie¶ wskazówki jak rozpoznaæ planetê od gwiazdy i w jakich miejscach, w pobli¿u jakich konstelacji ich szukaæ? Wiem ¿e gwiazdy ponoæ migoc±, a planety nie, ale jak siê chwile patrzy to wszystko migocze i bol± oczy...



To wyrownanie szukacza do tuby nie musi byc az taki idealne. Szukac ma krzyz w sobie? To pomaga. Nie wiem jak w Twoim teleskopie to sie odbywa ale w mojej Syncie to to jest proste jak krecenie lbem sruby. Krec krec az w koncu sie uda;] Tylko najpierw ustaw obraz w okularze (25mm) na ten obiekt a potem tak justuj zeby szukacz pokazywal ten sam punkt.

W tym 10mm to Jowisz powinien byc duzy. Jednak pamietaj ze Jowisz jest teraz nisko i atmosfera nie pozwala na super widoki. Chlodziles teleskop?

Co do odszukiwania planet to polecam programy takie jak np. stellarium.
Ten post by³ edytowany przez dienet dnia: 20 July 2008 - 11:55
1. nie zobaczysz w teleskopie obrazu jak na zdjêciach! dlaczego? temat by³ ju¿ wa³kowany dziesi±tki razy na forum...

2. poza kilkoma planetami Uk³adu S³onecznego ¿adna inna "gwiazda" nie bêdzie niczym innym jak jasnym punktem.

3. sk±d prowadziles obserwacje? ma to decyduj±ce znaczenie...

4. "lunetka celownicza"=szukacz. kalibruj ja na duzo odleglejszym punkcie niz 500m.

5. okulary. s± okulary i okulary. sa ramsdeny, kellnery i hugensy. sa plossle i superplossle. a sa ortoskopy i naglery. http://www.celestia....y_okular%C3%B3w

Lunetka celownicza ma krzy¿ celowniczy, no postaram siê to ustawiæ jako¶.

Chlodziles teleskop?
Co to znaczy czy ch³odzi³em teleskop? Pogoda jaka by³a w ostatni± noc to chyba wiecie, normlana temperatura,a le jakie¶ extra upalne lato to nie by³o. Obserwacje zacz±³em o godz 22:00 a teleskop wcze¶niej by³ w gara¿u... a tam temperatura wiadomo zawsze wy¿sza ni¿ na dworze. A co ma w³a¶ciwie temperatura do obserwacji?




A co ma w³a¶ciwie temperatura do obserwacji?

Nie chodzi o temp. powietrza tak bezposrednio. Chodzi o to zeby uzyskac rownowage termiczna, a to oznacza zeby sprzet (lustro) mialo temperature zblizona do otoczenia - pozwala to osiagac lepsze rezultaty.


Lunetka celownicza ma krzy¿ celowniczy, no postaram siê to ustawiæ jako¶.

Co to znaczy czy ch³odzi³em teleskop? Pogoda jaka by³a w ostatni± noc to chyba wiecie, normlana temperatura,a le jakie¶ extra upalne lato to nie by³o. Obserwacje zacz±³em o godz 22:00 a teleskop wcze¶niej by³ w gara¿u... a tam temperatura wiadomo zawsze wy¿sza ni¿ na dworze. A co ma w³a¶ciwie temperatura do obserwacji?


Przewertuj kolego Celestie, bo pytania które zadajesz non stop sie powtarzaj± na tym forum, brak Ci podstaw.
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez fiorina01 dnia: 20 July 2008 - 12:22
Lunetk± nie przejmuj siê. Po prostu przed obserwacjami skalibruj j± w ten sposób ¿e na okularze 25 mm z³ap w teleskopie jasny obiekt (np wspomniany Jowisz) w centrum pola widzenia, potem z³ap go w szukaczu na ¶rodek krzy¿a. To dzia³a.

Planet na obrotowej mapce nieba nie bêdzie bo jak sama nazwa wskazuje jest to wêdrowiec. (Dlaczego zmienia swoje po³o¿enie w¶ród gwiazd? To bêdzie Twoja praca domowa. Dowiedz siê tego.) Twoj± prac± domow± bêdzie równie¿ nauczenie siê gdzie s± takie gwiazdozbiory jak Wielka Nied¼wiedzica, Ma³a Nied¼wiedzica, Perseusz, Andromeda, Kasjopea, Cefeusz, £abêd¼, Orze³, Lutnia, Herkules, Wolarz. Jak opanujesz gdzie szukaæ tych - przejd¼ do nauki s³abszych - Strza³y, Liska, ¬rebiêcia, Delfina, Korony P³n. i inych). To jest podstawowa wiedza bez której patrzenie przez teleskop bêdzie równie frustruj±ce jak fakt, ¿e w kupionej,ale ju¿ niestety otwartej butelce piwia p³ywa Co¶.
Po prostu musisz siê orientowaæ gdzie co jest na niebie i tyle.

Do nauki gwiazdozbiorów korzystaj z obrotowej mapki nieba, nastaw tylko dobrze czas i godzinê.
Oprócz Stellarium mo¿esz skorzystaæ z programu HNSky, wg. mnie jest bardziej przyjazny u¿ytkownikowi, ale najlepiej porównaj sobie oba. UWAGA: w obu musisz ustawiæ swoje wspó³rzêdne geograficzne - sprawd¼ po prostu w necie wspó³rzêdne Twojej miejscowo¶ci.

Tarczy gwiazd nie zobaczysz, ale skoro piszesz ¿e widzia³e¶ plamkê to znaczy ¿e albo by³y bardzo kiepskie warunki, albo nie ustawi³e¶ ostro¶ci, albo teleskop nie by³ wych³odzony.

Czerwonej plamy mog³es nie zobaczyæ, bo nie zawsze jest widoczna. Polecam Kalendarz Astronomiczny na naszym Forum.
Generalnie teraz planety nienajlepiej s± widoczne.

Ostro¶æ ustawiasz tym pokrêt³em pod okularem :D

Powiêkszenia zmieniasz zmieniaj±c okulary - tzn. je¶li masz okular 25 mm, uzyskujesz pow. = 1000 mm [ogniskwa teleskopu]/ 25 mm [ogniskowa okularu] = 40x. Policz jakie powiekszenia uzyskasz innymi posiadanymi przez siebie okularami.

Pamiêtaj, ¿eby przed obserwacjami wystawiæ teleskop na kilkana¶cie minut na dwór - niech przestygnie. W razie gdyby¶ chcia³ siê przekonaæ co dzieje siê nad lustrem gdy teleskop jest niewych³odzony - zrób takie do¶wiadczenie - do rondelka wrzuæ 5 groszy, zalej zimn± wod± i postaw na gazie. Zobacz jak faluje obraz orze³ka :D
Ten post by³ edytowany przez TomaszP1977 dnia: 20 July 2008 - 12:32
Mam ten sam teleskop i od razu ci mówiê daj sobie spokój z ustawianiem szukacza. Chyba, ¿e masz cierpliwo¶æ. Stoi on na PLASTIKOWEJ!!!! podstawce. Bardzo elastycznej zreszt±. Ja ustawi³em idealnie przy pierwszej obserwacji, przy przechodzeniu obok teleskopu potr±ci³em go lekko. Oczywi¶cie lunetka siê przestawi³a. Drugi raz nie próbowa³em jej ustawiaæ. To jak na razie jedna z rzeczy za któr± projektanta nale¿a³oby wych³ostaæ, albo kazaæ mu ustawiaæ przez rok. Ile wiêcej kosztowa³aby sztywniejsza podstawa?

Hej
Ja mam Maksutova-Cassergraina 127/1500. Jest to teleskop o przeznaczeniu g³ównie ksiêzycowo- planetarnym. Jak patrzê na Jowisza to te¿ jest kulka niezbyt du¿a :D Ale tak to ju¿ jest. WCP widaæ ale te¿ trzeba siê przyjrzeæ; nie jest tak ze nagle widzisz wielk± kulê z chmurami WCP i wogóle. Nawet kiepskie foto planety bêdzie duzo lepsze ni¿ jej obraz w np. Maku 180 czy Refraktorze APO 150mm. To jest zdjêcie, na¶wietla siê i dlatego ³apie du¿o szczegó³ów. Twoje oko tego niestety nie jest w stanie zrobiæ. Pozatym Newton 130mm to nie jest teleskop planetarny. Niestety obrazy planet nie bêd± tutaj pierwszych lotów, taka to uroda tego teleskopu. Mo¿esz zato popatrzyc dobrze na DS- masz niez³e pole widzenia. Ale do tego musisz siê nieba dobrze nauczyæ. Ja sam siê uczê i idzie to do¶ wolno ale dajê du¿o satysfakcje. Poza Jowiszem i Saturnem du¿o siê tym teleskopem nie napatrzysz. Zostaje jeszcze Mars ale wymaga nieco lepszego sprzêtu i dobrych warunków obserwacyjnych. jasne, poogl±dasz ale niewiele zobaczysz. Merkury i Wenus- fazy planet zobazysz. Uran i Neptun: ma³e kropki(uran mo¿e nieco "uro¶nie" w du¿ym powiêkszeniu ale Neptun niebardzo) . Mg³awice tez kolorowe nie bêd±. Nie szukaj koloru tam na górze :D Gwiazdy maj± kolor, Plenty te¿ ale DSy ju¿ nie. Co do szukania planet, Jowsza zawsze znajdziesz, Saturn jest jasny i jak poogl±dasz na mapkach gdzie mniej wiêcej jest to bêdziê dosyæ jasna ¿ó³ta gwiazda. Mars to samo ale czerwony. Wenus jasna gwiazda; Merkury tez widoczny. Uran na granicy wzroku(nie mojego) Neptun tylko przez przy¿±dy optyczne.
teleskop to fajna sprawa ale wymaga Cierpliwo¶ci.
¯yczê Ci jej i dobrej zabawy
pozdrawiam
Piotrek

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl