Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Oficjalna informacja:
-------------------------
Jeste¶my grup± kilku osób z Krakowa, buduj±c± sk³adane teleskopy o du¿ych aperturach.
Budowa teleskopów to nasza pasja, a nie sposób na zarabianie pieniêdzy dlatego przy ich produkcji nie oszczêdzamy na projektach i materia³ach oraz nie boimy siê wyzwañ.
Naszym celem jest wprowadzenie do polskiej amatorskiej astronomii, lekkich konstrukcji a¿urowych, dziêki którym du¿e apertury staj± siê dostêpne dla przeciêtnego mi³o¶nika astronomii.
Propagujemy wizualn± astronomiê wielkoaperturow±. Wolimy ogl±daæ obiekty na ¿ywo ni¿ na fotografiach (to nasze prywatne zdanie, szanujemy ludzi paraj±cych siê fotografia ).
Czêsto mo¿na nas spotkaæ na Kud³aczach. Mamy zwykle ze sob± wiêcej ni¿ jeden teleskop. Ludzi z okolic Krakowa (lub bêd±cych akurat w okolicy) zapraszamy na wspólne obserwacje.
Kontakt:
mirek@krynicaski.pl
tel: 0 504 095 081
Chc±cych wiedzieæ wiêcej zapraszamy na nasz± stronê:
http://www.krynicaski.pl/teleskopNasza historia:
Astronomi± interesowa³em siê od szko³y podstawowej. Mieszkaj±c w Krynicy mia³em dostêp do wspania³ego czarnego nieba i niestety bardzo kiepskiego sprzêtu. Wczesne lata 80-te XX wieku to stan wojenny, puste pó³ki i brak perspektyw. W tamtych czasach zestaw Optik Cabinet z plastikowymi soczewkami to by³o wszystko, na co mog³em sobie pozwoliæ.
Po roku 1989 sytuacja siê zmieni³a.
Poszed³em na studia, zdoby³em pracê, mieszkanie i pewn± niezale¿no¶æ finansow±. Astronomia by³a ze mn± przez ca³y czas i cieszy³em sie widz±c powolny lecz sta³y rozwój rynku astronomicznego. Pozwoli³o mi to na zdobywanie coraz lepszego sprzêtu. Przez te lata by³em posiadaczem ca³ej gamy sprzêtu do obserwcji: lornetek, reflektorów i refraktorów w rozmiarach od 60mm do 130mm.
Prze³om nadszed³ 13 pa¼dziernika 2001 roku, gdy Pawe³ Turek zakupi³ 35cm Newtona. Mia³em przyjemno¶æ byæ z nim na Kud³aczach w pierwsz± noc testowania teleskopu. To co zobaczy³em zmieni³o na zawsze moje podej¶cie do astronomii. Obrazy mg³awic i galaktyk tak jasne i ostre, ¿e widaæ by³o dok³adnie ich strukturê. Dot±d widywa³em takie obrazki tylko na fotografiach.
Od tej nocy wiedzia³em, ¿e tylko du¿y teleskop mo¿e mnie naprawdê usatysfakcjonowaæ. Sta³ siê on dla mnie prywatnym ¶wiêtym Graalem.
Niestety jednak nie mog³em sobie pozwolic na taki sprzet jak Paw³a, ze wzgledu na jego ma³± mobilno¶æ. Jego teleskop wa¿y³ ok 60 kg, wymaga³ 2 osób do obs³ugi i samochodu typu van do transportu. Dla mnie, mieszkañca 4-tego piêtra bez windy, by³ poza zasiêgiem.
Przez 2 lata testowa³em ró¿ne mniejsze sprzêty: maksutowy, refraktory, newtony - ale nic nie mog³o siê równaæ z obrazami z du¿ego teleskopu.
Po prostu brakowa³o zasiêgu. Ludzie maj±cy mo¿liwo¶æ ogladania Paw³owymi teleskopami 35 i 50 wiedz± o czym mówiê.
Przez ca³y ten czas nikt z Polskich i Europejskich producentów nie móg³ mi zaproponowaæ du¿ego instrumentu o odpowiedniej mobilno¶ci.
Lekko sfrustrowany ca³± sytuacj± na wiosnê 2004 roku powzi±³em decyzjê o samodzielnej budowie teleskopu.
Prace nad zosta³y rozpoczête tu¿ przed wej¶ciem Polski do Unii Europejskiej.
Po spêdzeniu tygodnia nad dok³adnym projektem, podczas pierwszej wyprawy do sklepu okaza³o siê, ¿e wiêkszo¶æ materia³ów budowlanych (w tym ca³a sklejka) zosta³a wykupiona. Po wielu perypetiach uda³o siê zdobyæ odpowiednie materia³y i przyst±piæ do pracy.
W ci±gu nastêpnego miesi±ca moje mieszkanie w bloku zmieni³o siê w ma³± stolarniê. Wszêdzie pe³no by³o trocin i py³u drzewnego, a wieczorami s±siadom nie pozwala³ zasn±æ ryk wyrzynarki. Moja ¿ona wykaza³a siê naprawdê anielsk± cierpliwo¶ci± podczas tego okresu. Po zakoñczeniu prac stolarskich, gdy podstawowe czê¶ci teleskopu zosta³y ukoñczone przyszed³ czas na ¶lusarkê. Ciêcie, wiercenie i pi³owanie aluminium okaza³o siê nie mniej uci±¿liwe ni¿ stolarka w warunkach blokowych. Trociny zosta³y zast±pione wiórami metalu, a ryk wyrzynarki piskiem pilnika. W koñcu i ta praca zosta³a ukoñczona i pozosta³o pomalowanie ca³o¶ci. Nak³adanie kilku warstw lakieru trwa³o kilka dni, a wietrzenie mieszkania kolejne kilka tygodni.
Pierwsze ¶wiat³o teleskop ujrza³ 5 czerwca 2004 roku na Kud³aczach. By³ z nami Pawe³ Turek, Mateusz Zaj±c i jeszcze kilka osób. Pochlebne uwagi tych osób natchnê³y mnie do dalszej pracy and udoskonalaniem teleskopu.
Efektem tego procesu by³o powiêkszanie siê naszej grupy oraz powstawanie, kolejnych coraz doskonalszych teleskopów.
Obecnie w produkcjê zaanga¿owanych jest 7 osób, ka¿dy zajmuje sie tym na czym najlepiej siê zna - od projektowania zaczynaj±c, a na malowaniu proszkowym i szyciu koñcz±c.
O nastêpnych naszych projektach bêdziecie mogli przeczytaæ w tym w±tku.
Uruchomili¶my now± stronê pod adresem:
www.teleskopyTaurus.plPozdrawiam,
Mirek D.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl