Gromadka zagadka 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Fotkê tej niewielkiej gromadki zrobi³em wczoraj . Nale¿y j± nazwaæ . Ten rejon nieba obfituje w mg³awice dyfuzyjne i fragment jednej widaæ na zdjêciu . W³a¶ciwie nie uda³o mi siê na 100% przypisaæ do tego fragmentu do konkretnej mg³awicy . W zagadce chodzi jednak o nazwanie gromadki . Odpowiedzi proszê jak zawsze na priva .

http://www.baxter.superhost.pl/images/Zag/grom3.jpg



Nie ¿artujcie , to nie jest EM-ka :Boink: Poszukajcie g³êbiej w kosmosie :P

Zagadka jest banalnie prosta , wystarczy pomy¶leæ .

£o jeju... poddaje sie, to nie moj zasieg. :wacko:

Pozdrawiam.

Jak do tej pory nikt nie odgad³ a wystarczy dok³adnie poczytaæ posty na forum z ostatnich kilku dni :banan:



Przegrali¶cie , na tej zagadce ustawia³em ostro¶æ przed zrobieniem komety . Ale i tak do dzi¶ tej gromadki prawid³owo nikt nie nazwa³ choæ na forum jest jej imiê jak byk przy innej fotce komety :banan: :banan:

Hans strzela³ ale minimalnie obok . Nie podajê nazwy ale teraz to chyba ka¿dy zgadnie .

To pierwsza zagadka której nikt nie odgad³ , czyli pierwszy raz ja wygra³em :P

Kurde, domy¶la³em siê, ¿e chodzi o tê gromadê ko³o mg³awic w Kasjopei, ale nie zd±¿y³em sprawdziæ nazwy, bo musia³em lecieæ do pracy <_<

Gratulacje dla zwyciê¿cy tej edycji. :Beer:

No a ja siê na ni± gapi³em, gapi³em i nie dopasowa³em w koñcu :Boink: . Szuka³em po OCLu raczej gromadek w klasie Trumplera III-IV 2-3 p n. Ale jako, ¿e pierwszy raz zastosowa³em takie systematyczne podej¶cie, no to okaza³o siê, ¿e nie trafi³em - ale tylko trochê. Jest I 3 p n. Nastêpnym razem bêdzie lepiej :rolleyes:
Na zdjêciach POSS wygl±da z lekko inaczej. Ta wroc³awska ³una zjada trochê mg³awicy i przez to wydaje siê, ¿e gromadka jest bardziej na jej skraju.

Ju¿ tylko dla formalno¶ci podam ¿e prawid³owa odpowied¼ to IC 1848 na pograniczu Kasjopei i Perseusza . Niedaleko Ha Hi . W³a¶nie tam by³a wtedy kometa . Nazwê tej gromadki wymieni³ w tytule w±tku ze zdjêciem komety Gobo

Tak przy okazji, choæ nie w temacie. Pokazali w Astronomy Pictures of the day najnowsze zdjêcie echa ¶wietlnego wokó³ gwiazdy V838 Monocerotis. Polecam Ci Piotrze by¶ j± sfoci³ swoim sprzêtem w jak najwiekszej skali. To wyj±tkowy obiekt szybko zmienny w czasie, którego rozmiary k±towe rosna i kto wie jak bêdzie wygl±da³ za np. 10 lat. My¶lê ¿e warto zrobiæ próbê czym¶ lepszym, bo na moim z przed dwóch lat prawie nic nie widaæ, (robi³em je skromnym f-300mm na kliszy). Kamera CCD poradzi sobie lepiej. Po³o¿enie obiektu znajdziesz w linkach na stronie Picture of the day z dnia wczorajszego.
Ten post by³ edytowany przez lemarc dnia: 05 February 2005 - 11:10
Zagadka, stosunkowo prosta do odgadniêcia.
W pobli¿u czego widoczna by³a kometa Machholza?
Pozdrawiam. Za³±czone miniaturki
    l l


Tak przy okazji, choæ nie w temacie. Pokazali w Astronomy Pictures of the day najnowsze zdjêcie echa ¶wietlnego wokó³ gwiazdy V838 Monocerotis. Polecam Ci Piotrze by¶ j± sfoci³ swoim sprzêtem w jak najwiekszej skali. To wyj±tkowy obiekt szybko zmienny w czasie, którego rozmiary k±towe rosna i kto wie jak bêdzie wygl±da³ za np. 10 lat.  My¶lê ¿e warto zrobiæ próbê czym¶ lepszym, bo na moim z przed dwóch lat prawie nic nie widaæ, (robi³em je skromnym  f-300mm na kliszy). Kamera CCD poradzi sobie lepiej. Po³o¿enie obiektu znajdziesz w linkach na stronie Picture of the day z dnia wczorajszego.


Uuu, pieknie to wyglada.
Jestem ciekaw jak wyjdzie w amatorskim wydaniu?
Bo Hubble widzi tak:
http://www.gronki.teleskopy.pl/news/pict/V838_Mon.jpg

Niestety V838 ma bardzo ma³± jesno¶æ powierzchniow±, bêd± spore k³opoty. Trzeba dobrego prowadzenia. Widzia³em nawet zdjêcia V838 z SC3, ale w bardzo wczesnym stadium. Mój tata kiedys tym siê zajmowa³ zawodowo...

Ta mg³awica jest trudna, ale na pewno w granicach mo¿liwo¶ci odpowiednio wyekwipowanego astrofotografa. Tutaj http://www.rcoptical...llery/v838.html jest zdjêcie zrobione w 2002 przez 10" Ritcheya-Chretiena. Ciekawe czy da siê j± wypatrzeæ wizualnie?

Zdjêcie by³o wykonane blisko dwa lata temu. By³ to wtedy obiekt znacznie bardziej zwarty i jasny powierzchniowo ni¿ dzisiaj. Gwiazda by³a niewiele po rozb³ysku i halo by³o utworzone z obrzarów materii blisko gwiazdy.
Prawie równo rok temu (8 lutego) ³±czne czasy ekspozycji V838 Mon przez HST wynios³y ponad 1.8 godziny.
W pa¼dzierniku zesz³ego roku ju¿ 2.4 godziny (powy¿sza fotka).


Jak do tej pory nikt nie odgad³ a wystarczy dok³adnie poczytaæ posty na forum z ostatnich kilku dni  :banan:


Tu¿ obok gromadki znajduje siê gwiazda zmienna zaæmieniowa (typu EB) - DO Cas, za¶ sam± gromadkê widujê w postaci kilku najja¶niejszych gwiazdek. Jednak z powodu wielkiej podpowiedzi niedawno zamieszczonej przez Togala na a4u (IC 1848 ) nie ¶mia³em odpowiadaæ w temacie :rolleyes:
Ten post by³ edytowany przez Henryk dnia: 05 February 2005 - 20:54
W pierwsz± pogodn± noc spróbujê zrobiæ zdjêcie V 838 . Nie wiem czy z miasta wyjdzie ale sprawdziæ warto .

W linku podanym przez Henryka Togal kropn±³ ca³± mg³awicê i t± gromadkê . ¦wietna fotka , polecam .

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl