ETX - DS? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Czy ETX 90,105,125 nadaj± siê do DS?



Raczej za ma³e ¶rednice i za ma³e swiat³osi³y ale ten ostatni mo¿e do ja¶niejszych i zwartych Messierów od biedy siê nada przy low powerze, je¶li obs³uguje standart 2" oczywiscie w co raczej w±tpiê w tej klasie popularnym wyrobie ???

nie

Za ciemne zdecydowanie, ma³e pola. Nie nadaj± siê-ale do gwiazd podw. i jasnych gromad otwartych -pewnie tak.
Hej.



koñczê zatem temat i dziêkujê. No chyba, ¿e kto¶ ma odmienne zdanie.

Wyja¶niam, ¿e po rozstaniu siê z Megrezem, znów poszukujê czego¶ mobilnego (ma³ego), co móg³bym zabieraæ w teczkê i ogl±daæ g³ownie DS. Te ETX-y bardzo ³adnie siê prezentuj± i mo¿na nabyæ z gustownym neseserkiem. Ma³ek ponadto udowodni³, ¿e ma³e nie oznacza badziewne.

Crocodile, widzê pewn± sprzeczno¶æ, ma³e do DS siê nie za bardzo nadaje szczególnie tych s³abszych i nawet super jakosci± obrazu tu niewiele nadrobisz bo potrzebna jest du¿a powierzchnia zbierajaca fotony i kieruj±ca je do naszego oka 8)
Mo¿esz najwy¿ej szukaæ kompromisu rozmiar- ¶wiat³osi³a-pole-zasiêg DS jak np nasz Regulus lub podobne jasne i krótkie systemy :) :D ;D

Witajcie !!!

Mam pytanko mo¿e nie zwi±zane z ETX ,ale te¿ o DS .Czy Almak nadaje siê do DS o ¶wiat³osile 1:10 . Jest on wiêkszy od ETX ów wiêc mo¿e siê nadaje .:)

Pozdrawiam Piotrek

Januszu;
ja tu nie widzê sprzeczno¶ci w mojej wypowiedzi, jednynie niedoprecyzowanie.

Regulus jest na pewno ¶wietnym sprzetem technicznie dedykowanym do DS, ale niestety nie jest technicznie dedykowany do formatu teczki.

Ja szukam czego¶ co faktycznie bêdzie siê mie¶ci³o w niezadu¿ej walizce.
Kompromis jest jak najbardziej w moich oczekiwaniach uwzglêdniony. Nie mam nadziei ogl±daæ galaktyk 12mag i s³abszych. Ten sprzêt to ma byæ po prostu taka lepsza lornetka, najlepiej z wymiennymi okularami, z mo¿liwo¶ci± powerowania 30-100max.

Megrez, z którym siê po¿egna³em jest niez³ym wyj¶ciem i zawsze mogê do nie wróciæ, ale mo¿e uda sie co¶ innego wymy¶leæ.

Janusz, ETX125 nie jest jedynym z serii ktory nadaje siê do jasnych zwartych eMek. Przy nich 90-tka, mimo f/13,9, rowniez siê dobrze sprawdza. O tych s³abszych eMkach sie nie wypowiadam, bo ich nie widzia³em. Nie ze wzglêdu na to, ¿e s± niewidoczne w tym teleskopie, ale ze wzglêdu na to ¿e nie mog³em ich znale¼æ. Z kolei to spowodowane by³o szukaczem (8x21 !!!) o bardzo s³abej optyce i okrutnie niewygodnym usytuowaniu.

Niemniej jasne eMki jak 42 czy 13, lub gromady jak M35 wygladaj± naprawde dobrze. Mo¿e teraz taka prowokacja: gdy obserwowa³em M 42 ile¶ tam kilometrow od Poznania przy zasiêgu 4,5m, wyglada³a ona ³adniej w ETXie ni¿ w pewnym du¿o wiêkszym jasnym newtonie. Zgadujcie dlaczego?
pozdr

Czy do DS w klasie kompaktowej wogóle co¶ mo¿e pobiæ refraktor ?

Ten ETx wpad³ mi do g³owy, bo ma³y, kompaktowy, GOTO dla leniwych, oraz mie¶ci siê w walizce. Jedyne co mnie smuci to F15.
Zdajê sobie sparwê, ¿e na s³abe eM-ki to trzeba kawa³ lustra. No ale ten temat juz przerabiali¶my.

Nowsze ETXy maj± powoki UHTC (reflectivity is increased from 89% to over 97%). Nie wiem jaki ma to efekt na DS ale mo¿e nichc sie specjalisci (teoretycy/praktycy) wypowiedz±.

Z tego co wiem obraz w UHTC jest du¿o jasniejszy.

Doceniaj±c zalety ETX125 Ma³ka (jedyny moim zdaniem model z ETX-ów +...lunetka soczewkowa ETX-70- wart zakupu)- nie zgodzê siê, ¿e ETX90 przy F/14 nadaje siê do DS. Wyjdzie z tego jedno wielkie rozczarowanie. Poza tym te systemy s± obarczone najczê¶ciej mniejszym kontrastem i ostro¶ci± ni¿ porównywalne aperturowo refraktorki. Idea³em na szybkie wyjazdy by³by dobrej klasy ED lub semi-apo 80-100 mm -krótki. Ow± krótko¶æ trzeba jednak nadrobiæ jako¶ci±, je¶li nie godzimy siê na obrazki w fiotlecie ;) -a w³a¶nie szk³o niskodyspersyjne powoduje redukcjê wielobarwnych efektów. ED czy semi-apo (co to znaczy???-nikt nie wie ;D) spe³nia takie kryteria. Megrez 80, który (dziêki, Grze¶) mam od niedawna spe³nia takie warunki. Ogólnie przy podró¿nych aperturach rzêdu 80-100mm wchodzenie w parametry powy¿ej F/8 nie ma moim zdaniem sensu- przy za³o¿eniu obserwacji DS. Niezale¿nie od systemu. ETX-90 jest teleskopem ³adnie wykonanym, owszem-ale w nocy ogl±damy nie teleskop tylko przez teleskop. ETX-90 reklamowany w S&T jako wdziêczny dodatek do obejmuj±cej siê m³odej parki jest piêknym obrazkiem, ale nieco tr±ci stylem "jelenia na rykowisku". Z tego co pamiêtam Tomek L. ma 5" celestrona podobnego aperturowo do ETX-125, mo¿e co¶ skrobnie na temat DS w takim sprzêcie?
Pozdr.

Tu tak naprawdê chodzi o pola widzenia przy DS i brak obs³ugi standartu 2" przez ETX-y tak potrzebnego do DS przy tej ogniskowej :'(
Pomy¶l Crocodile o jakim¶ krótkim i jasnym APO oko³o 100mm ¶rednicy lub trochê wiêcej z dobrymi okularami i jasn± k±tówka 2" :) :D ;D

To nie kwestia warstw tylko pól widzenia niestety i braku obs³ugi standartu 2" tak niezbêdnego do DS :'( :'( :'(
Crocodile podszukaj lepiej jasnego i krótkiego APO co¶ pod 100mm a bêdzie to optimum je¶li chodzi o DS w kompromisie z mobilnosci±!!!
Mo¿e Tak FSQ 106 N ???

Krokodylu, a mo¿e jaka¶ lorneta rzêdu 80mm z górnej pó³ki-np. Miyauchi, Vixen (chyba jest te¿ 100-ka). Miyauchi ma te¿ model wymiennymi okularami-ró¿ny power. Jest te¿ opcja bino+refraktor, ale z tego co siê czyta to nie jest to samo co obraz przez lornetkê.
Hej.


Doceniaj±c zalety ETX125 Ma³ka (jedyny moim zdaniem model z ETX-ów +...lunetka soczewkowa ETX-70- wart zakupu)- nie zgodzê siê, ¿e ETX90 przy F/14 nadaje siê do DS.
£ysy, nie chodzi³o mi o to, ¿e on jest dobry do DS, tylko ¿e nie jest tak tragicznie jak liczby wskazuj±. Zaznaczam, ¿e moje zdanie jest subiektywne.


Z tego co pamiêtam Tomek L. ma 5" celestrona podobnego aperturowo do ETX-125, mo¿e co¶ skrobnie na temat DS w takim sprzêcie?

W tym 5" nexstarze celestrona jest f/10 a w ETXie 125 jest f/15...
pozdr!
Ma³ek

No i Nextar 5 to S-C a nie M-C chæ mo¿e wzglêdem DS to niedu¿a ró¿nica...

Mówi±, ¿e do DS to tylko jak najwiêksze lusterko.

Twierdzê, ¿e ¶rednica decyduje w znacznie wiêkszym stopniu ni¿ F o odbiorze DS. Mój MK ma lustro 15cm, F/12 ale autentycznie "odbiera" DS (oczywi¶cie bez fajerwerków, ale niedawno widzia³em lekk± ciemnê strukturê pomiedzy ramionami M51 w ¶rednich warunkach). Niemniej jednak w 15cm newtonie sferycznym J.Wilanda pier¶cieñ M57 widzia³em nieco ja¶niej (teleskop pn. "Czapla").
Wiêc wp³yw F na obiekty "mg³awicowe" oczywi¶cie jest.
Ale moim zdanie jest on niewspó³miernie mniejszy ni¿ kwestia apertury w ogóle. Tzn. d³uga ogniskowa bardziej ogranicza kwestie pola widzenia ni¿ zasiêgu. Mo¿e piszê to nieco ma³o czytelnie, sorry. Pro¶ciej z mostu: nawet 25 cm SCT o F/12 bêdzie pewnie sporo ja¶niejszy ni¿ 130 refraktor F/8.
Hej.

Ja troche odbiegne od tematu i powiem o planetach - zobaczcie na tej stronie zdjecie Jowisza ETX125 (Malek ma 90). Niezle to wyglada.

http://www.astrosurf...jup/jupiter.htm

Te zdjêcia Jowisz± z ETXa s± moim zdaniem bardzo dobre (szczególnie porównuj±c do LX200). Ciekawe czy to by³y ETXy z UHTC.

Koledzy ale jaki planety maj± zwi±zek z obserwacjami DS ???

ETX-125

http://www.astrosurf.com/astrodryat/photjup/jup2609.jpg

LX-200 8"

http://www.meade.com/catalog/lx/images/jupiter_cidadao.gif

LX-200 jest lepszy!

Wyra¼nie widaæ ¿e Jowisz jest 2 razy wiêkszy ;) i w LX widaæ czerwon± plamê a w ETX nie!!! ;);D ;D ;D ;D ;D ;D

no i w LX-sie Jowisz jest pro¶ciusieñki, a w ETX-sie taki jaki¶ pod k±tem. ;D

Za to w obydwu potworne winietowanie - krawêdzi Jowisza nie widaæ ;)


no i w LX-sie Jowisz jest pro¶ciusieñki, a w ETX-sie taki jaki¶ pod k±tem. ;D

Hmmm, to ja dziekuje za tego etx'a, jakis taki krzywy - to chyba astygmatyzm ;) ;D

Ell... oba zdjêcia s± tak wymêczone przez komputer i obrabiaj±cego ¿e ni jak siê nie maj± do jako¶ci sprzêtów przez które powsta³y a wynik zale¿y g³ównie od bieg³o¶ci programisty w pos³ugiwaniu siê softem graficznym, tu jak widaæ niewielkiej bo zjad³o mu brzegi tarczy planety i to z kretesem ??? :o :( >:(
Panowie, za bardzo odbiegamy od w±tku DS !!!T
Te¿ siê przyychylam do zakupu lornety wysokiej klasy lornety np Miauchi 77 Semi apo z wymiennymi okularamu pod k±tem lub nawet modelu 100 APO jako komfortowego narzêdzia podro¿nego do DS ;D ;D ;D

Najpierw nale¿y zdefiniowaæ pojêcie podró¿ny jak ju¿. Dla mnie nie istnieje podró¿ny sprzêt do DS bo i w sumie po co. Jak jadê na narty w Alpy to mi wystarczy polukaæ na planety i M-42, a do tego ETX-90 siê nada abo telementor.

http://whuyss.tripod.com/zeiss/pleiade.jpg

http://whuyss.tripod.com/zeiss/M42.jpg

zdjêcia pochodz± ze strony

http://whuyss.tripod.com/zeiss

Niestety taki telementor pomijaj±c to ze jest to sprzecior pierwsza klasa na solidnym statywie jest ju¿ dla mnie poza kategori± TRAWELER z powodu rozmiaru swojej tuby, nie wejdzie jako baga¿ podrêczny do samolotu :o :'(


Niestety taki telementor pomijaj±c to ze jest to sprzecior pierwsza klasa na solidnym statywie jest ju¿ dla mnie poza kategori± TRAWELER z powodu rozmiaru swojej tuby, nie wejdzie jako baga¿ podrêczny do samolotu :o :'(

A narty to wej±?

Mówi³em, ¿e najpierw trzeba zdefiniowaæ pojêcie "podró¿ny" tak jak kiedy¶ "balkon" ;)

Mirek ma racje - trzeba to okreslic. Wg tego co mowisz, to narty sa sprzetem stacjonarnym ;)

Chociaz wg mnie, nie ma nic takiego jak traveler do deep space! Trudno mi sobie wyobrazic cos lepszego w tej kategorii niz ETX125 z UHTC! Jego problemem jest niestety cena, ktora wyklucza go z planow wielu osob, a jak czytam i obserwuje efekty, to sprzet dajacy czasami lepsze efekty niz jego duzi kuzyni! Tak czy siak, za te 5,5 tys mozna kupic juz znacznie wiekszy sprzet - chociazby 6" refraktor LXD55. Ale jako dodatkowy sprzet to stawiam na ETX'a. Nawet wydaje mi sie, ze jak ktos juz go ma, to jest to sprzet wykorzystywany w proporcjach czasowych 10:1 w stosunku do sprzetu "stacjonarnego"!

Przez lornetke 70 czy nawet 100 nie zobaczysz grama wiecej, a nawet mniej (gromady kuliste w etx mozna bardzo dobrze rozdzielac - m13 chocby). Tylko przy duzych gromadach otwartych taka lorneta z duzym polem ma sens. Takie moje zdanie.

Jesionie dobr± lornet± klasy 100mm rozdzielasz spokojnie bliskie i jasne gromady kuliste na gwiazdy z poza miasta i wszystkie gromady otwarte a ich wysoka sprawno¶æ powoduje ¿e obiekty DS s± ³adnie w nich widoczne obojgiem oczu na raz ;D ;D ;D
Wiem co¶ o tym bo korzystam czêsto z Binarów 25x100 przy obserwacjach komet, mamy takie dwa w Krakowie, stare ale jare !!!

Jako dodatkowy sprzêt to znacznie lepszy jest krótki achromat 80-110 mm z dobrej klasy szk³em. Dla mnie ETX-125 to teleskop nie pomocniczy tylko raczej g³ówny -o niedu¿ym zasiêgu i polu. Najbardziej kompromisowym meade'm jest na pewno 7" maksutov, ale cena wali sprawê...
P.s. W³a¶nie wczoraj rozmawia³em z Crocodile i ca³y czas decyzja o zakupie sprzêtu wyjazdowego obraca siê woków albo lornetki rzêdu 80-100mm albo krótkiego refraktora 8-12cm. ¯aden ETX nie da tyle mo¿liwo¶ci co tego typu sprzêcik wyjazdowy, powodów jest wiele.
Nie ma naprawdê co porównywac obrazów DS w sprzêcie katadioptrycznym rzêdu 125mm z obazami z refraktora rzêdu 10cm.
Mój 15cm dobrej marki maksutov ma tak samo daleko do punktowo¶ci (czyt. rozdzielczo¶ci) obrazu w stosunku do 10cm APO jak 125ETX do 80-90 mm refraktora ED-przy stosowaniu tych samych powiêkszeñ. Z tego trzeba sobie zdawaæ sprawê. Peany na cze¶æ maksutova s± zas³u¿one, bo system zgrabny i mozliwo¶ci spore, ale autentycznie refraktory mniejsze o 20-30% apoerturowo z dobrym szk³em s± po prostu lepsze. Mo¿na siê zastanawiaæ, dlaczego wiêc kupi³em Intesa 15cm? Sprawa jest prosta-cena refraktorów 110-130 APO! DS odbierany w MK66 pomimo F/12 jest o wiele ciekawszy ni¿ w 10cm fluorycie. Tu ju¿ gra rolê nie kompresja obrazu tylko ¶rednica lustra. Mo¿na sie wiêc g³owiæ, czy warto kupowaæ np. 8-10cm refraktorek do DS, skoro 10cm refraktory s± "planetarne". planetarny. I tu jest w³a¶nie CA£A sprawa-trzeba inwestowaæ w refraktor krótki. Pomimo mniejszego F ZASIÊG bêdzie niewiele lepszy ni¿ przy "kasycznym" refraktorze o F/10, ALE:
-szerokie pole
-szybkie studzenie
-ma³a waga (ja mam megreza na statywie foto z mikroruchami)
-powerowanie z "normalnymi" okularami do wielko¶ci du¿a lornetka X2
-punktowo¶æ obrazu
-niski kolor (zak³adam co¶ w rodzaju megreza, a jeszcze lepiej z ED)
Je¿eli na spokojnie sobie przeanalizujemy sprawê, to ETX-125 zejdzie na plan dalszy jako drugi teleskop, NIE WARTO. :-X
Hej.

To morze do DS jako traveller Rubinar500 sie nada? Czy te¿ nie?

Zapytaj na priva McArtiego. On zdaje siê kupi³ Rubinara w charakterze podró¿nego teleskopiku.

Ale jako dodatkowy sprzet to stawiam na ETX'a. Nawet wydaje mi sie, ze jak ktos juz go ma, to jest to sprzet wykorzystywany w proporcjach czasowych 10:1 w stosunku do sprzetu "stacjonarnego"!

zgodze sie z Jesionem - moj zabawkowy etx wykorzystuje wlasnie w takich proporcjach w porownaniu z lustrem 8"

o mobilnosci nie wspomne - czesto woze go nawet "ready-to-go" w ... reklamowce, skubaniec odporny na wstrzasy, pare razy niezle oberwal - zadnych szkod fizycznych nie zauwazylem - no moze oprocz odlamanego plastyku na tubusie >:(

Jeszcze niemam Rubinara 5,6/500 bo dopiero dzisiaj 9.06.2003ne Janusz zakasa³ rêkawy ;D

Ale w nawet w naj¶mielszych snach nie przypuszczam ¿eby mi wogóle pokaza³ sensowne DS.

TO ma powierzchnie zbieraj±c± ¶wiat³o o 30% mniejsz± od MTO!!! (albo MTO ma 50% wiêcej jak kto woli) ::) :P

Czyli ludziska bez przesadyzmu z tym DS ;D

Cze¶æ

A co my¶licie panowie a ma³ych refraktorach apo np.Televue 75 lub 85.
Od jakiego¶ czasu rozgl±dam siê za ma³ym i porecznym sprzetem wyjazdowym.Do planetek, wydaje mi siê ¿e zprzêt ok.Ciekaw jestem co z DS.Nie oczekuje tutaj jakis wypasow ale pod czarnym niebem jakies jasne emki chyba bêd± widoczne.

Pozdrawiam Piotrek

TV 85mm to na pewno bêdzie wspania³y sprzêt podró¿ny, wysokiej klasy optycznej. Nic dodaæ nic uj±æ (tzn przyda³by siê uj±æ nieco z ceny... ;)) Jednocze¶nie TC ranger czy pronto przy 70mm jest nieco za ma³y. Z takich maleñstw jest jeszcze legenda-SKY90 Tak, ale to ju¿ inna bajka cenowa.
Pozdr.

A jak juz tak mowimy o lornetach (malo w nich mam rozeznania) - co mozna polecic w klasie 1000-1500$?

Hej,

¦ledz±c wasz± konwersacjê, uderzy³o mnie to, ¿e nikt nie rozwa¿a rozk³adanego dobsona jako opcji mobilnego sprzêtu. W którym¶ z ubieg³orocznych numerów S&T, autor opisywa³ zrobiony przez siebie 8" teleskop (ok f/6), ktory mie¶ci siê po z³o¿eniu w kuferku o wymiarach pozwlaj±cych na zabranie go do samolotu jako baga¿ podrêczny (wydaje mi siê, ¿e by³o to jedno z jego wymagañ na tzw. mobilno¶æ sprzêtu). Wg. opisu ca³o¶æ montuje siê i demontuje w relatywnie krótkim czasie (parê minut). Obrazy DS w mobilnym 8" sprzêcie powinny zadowoliæ nawet dosyæ wybrednego obserwatora.

Z innej beczki - jako wieloletni w³a¶ciciel ETX-90 potwierdzam, ¿e ten sprzêt nie nadaje siê do obserwacji mg³awic czy galaktyk. Niestety zbyt ma³a apertura robi swoje. Do planet, gwiazd podwójnych czy gromad otwartch, jest to doskona³y, mobilny sprzêt.

Pozdrawiam,
Czarek

My¶lê,¿e definiuj±c na ró¿ne sposoby sprzêt podró¿ny musimy siê zgodziæ na jeden wspólny kompromis, ¿e jego mo¿liwo¶ci bêd± mniejsze ni¿ normalnej rury. Ale z drugiej strony, pojechaæ sobie na urlop np. do Maroka tylko z lornetk± [nie mówi±c ju¿ o wypadzie na drug± pó³kulê], to by³aby chyba zbyt du¿a strata. Wiêc chyba jednak warto mieæ dodatkowy sprzêt o ma³ej aperturze, te 70-80mm dla refraktora lub 90-100 dla np. Maksutova, bo jednak zobaczymy wiêcej z DS ni¿ przez lornetkê [no, chyba, ¿e kto¶ wozi 20x80]. Pozdrawiam
-Jaros³aw

http://www.princeton...~jjg/astro.html

I niech mi nikt nie mówi ¿e nie mo¿na na wakacje jechaæ z 16'' dobsonem lub RC 330/8 na dachu ma³ego fiata ;D ;D ;D ;D ;D

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl