Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Zastanawiam siê ci±gle na zakupem w Himpolu tej lornetki
http://deltaoptical.pl/sklep/imageBig/taiga16x80.jpg
Dane techniczne:
- powiêkszenie: 16x
- ¶rednica obiektywów: 80 mm
- pole widzenia: 56 m / 1000 m
- pryzmaty: Bak4
- sprawno¶æ zmierzchowa: 35,8
- jasno¶æ: 20
- waga: 1700 g
- wymiary: 292x235x90 mm
- du¿a ¶rednica okularów
- pow³oki MC
- szeroki k±t widzenia
- mocowanie statywowe 1/4"
- regulacja ostro¶ci na prawym okularze oraz regulacja centralna
- w zestawie pokrowiec i pasek
Cena (499 z³.) jest bardzo dobra, lecz mam obawy do jej mo¿liwo¶ci obserwacyjnych w przypadku z³ej kolimacji lornetki.
Pytanie do firmy Himpol (DeltaOptical)
Co w przypadku, kiedy otrzymam lornetkê rozkolimowan± :( S³ysza³em, ¿e mo¿na j± samemu skolimowaæ ?!
[ Add: Wto 15 Cze, 2004 ]
:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Mija w³a¶nie 24 godziny robocze jak z³o¿y³em zapytanie do Himpolu o jako¶æ kolimacji tej lornetki.
Brak odpowiedzi na forum (co mnie nie dziwi) oraz odpowiedzi e-mail (co mnie dziwi)
:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Witam.
Kazda lornetkê sprawdzamy, w miare mo¿liwo¶ci, przed wysy³k± do klienta. Towar wysy³amy firm± kuriersk± za jedyne 15 z³. Towar podczas transportu przechodzi przez dwie sortownie. Tak wiec, moze sie tak zdarzyc, ze lornetka, mimo solidnego zapakowania, moze sie rozkolimowac w trakcie transportu.
Jednak dla ch³opaków z jajami nie jest to problem! Lornetka NIE ma klejonych pryzmatów. Tak jak i ca³a seria Taiga, model 16x80 ma ¶rubki umo¿liwiaj±ce ³atw± kolimacjê lornetki, bez potrzeby rozkrêcania lornetki.
Pozdrawiam,
Grzegorz
A gdzie ma te ¶rubki? :roll:
ko³o pryzmatów? czy gdzie¶ przy obiektywach?
Wa¿ne ¿e s± ¶róbki i mo¿na j± kolimowaæ.
No to mam teraz ciê¿ki orzech do zgryzienia. Muszê siê z tym przespaæ...
To oczywiste ¿e ko³o pryzmatów McArti ale nie najlepiej to ¶wiadczy o mechanice lornetki ¿e potrafi siê samoistnie rozjustowaæ po jednym transporcie albo jeszcze gorzej o firnie kurierskiej j± dastarczaj±cej :roll:
Z jednej strony to dobrze ¿e mo¿na to zrobiæ samemu a z drugiej to ¼le ¿e ci±gle trzeba co¶ przy niej grzebaæ z justowaniem, jak zwykle s± jakie¶ za i przeciw
Mo¿e to tylko moje uczulenie na plastik obudowy ale wiadzia³em ju¿ jak wygl±da rozpo³owiony Ewerest po upadku z siedzenia samochodu na asfalt czyli tylko z oko³o pó³ metra :shock:
A optyka prze¿y³a? :shock:
Jeden obiektyw zosta³ ca³y w oprawie a drugi ubi³ siê mocno jak wyskoczy³ z rozbitej, plastikowej oprawy na asfalt :shock:
A wiêc po wielkim zastanowieniu zamówie³em dzi¶ t± lornetkê w Himpolu
W przysz³ym tygodniu jadê pod Puszczê Bia³owiesk± na urlop pod ciemnym i czystym niebem i g³êboko j± przetestuje obserwacyjnie.
A wiêc po wielkim zastanowieniu zamówie³em dzi¶ t± lornetkê w Himpolu
W przysz³ym tygodniu jadê pod Puszczê Bia³owiesk± na urlop pod ciemnym i czystym niebem i g³êboko j± przetestuje obserwacyjnie. To ja poproszê jeszcze o testy ziemskie:
minimaln± odleg³o¶æ ostrzenia i o g³êbiê ostro¶ci.
Wczoraj oficjalnie ju¿ j± zamówie³m w Himpolu i zap³aci³em przez mTransfer. W ten sposób uzyska³em jeszcze 10% rabatu od ceny koñcowej !
Wczoraj te¿ lornetka zosta³a wys³ana "Szybk± Paczk±" do mnie i dzi¶ oczekujê jej w granicach godzimy 12-tej.
Testy jak najbardziej. Dzi¶ jadê w Beskidy i zapewne bêdzie mo¿na co¶ o niej powiedzieæ. Nie bêd± zapewne techniczne bzdety tylko zwyk³a ch³opska praktyka.
N razie wiem tyle
Dane techniczne:
- powiêkszenie: 16x
- ¶rednica obiektywów: 80 mm
- pole widzenia: 56 m / 1000 m, czyli 3,21°
- pryzmaty: Bak4
- sprawno¶æ zmierzchowa: 35,8
- jasno¶æ: 20
- waga: 1700 g
- wymiary: 292x235x90 mm
- du¿a ¶rednica okularów
- pow³oki MC
- szeroki k±t widzenia
- mocowanie statywowe 1/4"
- regulacja ostro¶ci na prawym okularze oraz regulacja centralna
- w zestawie pokrowiec i pasek
- mozliwo¶æ kolimacji lornetki
Cena: 499 z³ - 10% przy zap³acie mTransfer
Z urlopu Marku chyba juz wróci³e¶. czekamy wiêc na wyniki testów i wra¿enia z obserwacji Tajg±. Jaki zasiêg uzyska³e¶ w moich stronach (Puszcza Bia³owieska?)
No po takim czasie to powinna byæ super recenzja...
Marek chyba zgubi³ lornetkê albo o niej zapomnia³?
http://lornetki.camk...taiga16x80.htmlArek
Marek chyba zgubi³ lornetkê albo o niej zapomnia³?
Lornetka chyba nabra³a mocy prawnej, wiêc czekamy na recenzjê.
czekamy, czekamy i... lipa
Ja mam lornetkê Taiga 16x80 od kilku dni. To za ma³o, aby napisaæ recenzjê. Pierwsze wra¿enia s± jednak jak najbardziej pozytywne. No, mo¿e poza czym¶, o czym by³a mowa na pocz±tku w±tku, czyli o sprawie kolimacji.
Otó¿ lornetka dotar³a do mnie rozkolimowana. O ile jeszcze w dzieñ, na obiektach o du¿ej powierzchni mózg radzi³ sobie ze z³o¿eniem obrazu w jedn± ca³o¶æ, o tyle w nocy zobaczy³em nie tylko podwójne gwiazdy, ale i planety i za nic nie chcia³y siê "zej¶æ".
Poniewa¿ lornetka by³a na gwarancji nie chcia³em nic w niej krêciæ, gdy¿ nigdy samodzielnie nie kolimowa³em lornetek (do tej pory zakupione by³y dobrze ustawione). Odes³a³em wiêc lornetkê do DO.
Wcze¶niej nawi±za³em kontakt z firm± i dowiedzia³em siê, ¿e lornetka by³a sprawdzana przed wysy³k± i rozkolimowanie powsta³o najprawdopodobniej w trakcie transportu.
Po kilku dniach lornetka powróci³a do mnie i tu niestety kolejne niemi³e rozczarowanie. Lornetka by³a dok³adnie tak skolimowana jak wcze¶niej. Owszem w dzieñ mo¿na by³o obserwowaæ, ale na przyk³ad daleko lataj±ce jaskó³ki by³y ju¿ rozdwojone. Podobnie w nocy z gwiazdami.
Nie chcia³em dalej bawiæ siê w ten sposób i czekaæ. Poszuka³em, gdzie umieszczone s± ¶rubki do kolimacji i po 10 minutach delikatnego dokrêcania wszystko by³o OK.
I wtedy postawi³em sobie pytanie po co za pierwszym razem odsy³a³em lornetkê, traci³em czas i pieni±dze. Pozosta³ pewien niesmak. Do tej pory mia³em jak najlepsze zdanie o DO i dalej jest ono dobre, ale powsta³a pewna skaza. Mam wra¿enie, ¿e kolimacja dwukrotnie zosta³a przeprowadzona w dzieñ i lorneta nie zosta³a dobrze ustawiona do obserwacji astronomicznych. Mo¿e siê mylê. Mo¿e to jednak podczas transportu ulega³a rozkolimowaniu, ale to nie ¶wiadczy³oby dobrze o samej lornetce.
I jeszcze jedna sprawa, o której mogê ju¿ napisaæ. Tak jak wspomina³y inne osoby adapter do mocowania lornetki do statywu to bubel. Po zamocowaniu lornetka dr¿y, a obraz skacze. I ca³y czas mam wra¿enie, ¿e zaraz to mocowanie "pu¶ci".
Najprawdopodobniej bêdê zadowolony z tego instrumentu. Obrazy s± niez³e. Porównywalne z jako¶ci± obrazów, które daje lorneta 26x70. Ale wiêcej bêdê móg³ napisaæ, jak lornetka nabierze mocy prawnej. :D
Dzien dobry
Robercie by³bym bardzo wdzieczny gdybys rozwin±³ w±tek dotyczacy kolimacji taigi i opisa³ dok³adnie co i jak
Dzien dobry
Robercie by³bym bardzo wdzieczny gdybys rozwin±³ w±tek dotyczacy kolimacji taigi i opisa³ dok³adnie co i jak
A to opis (fragment), który otrzyma³em od kol. Zbigniewa Rzepki po napisaniu poprzedniej wiadomo¶ci. My¶lê, ¿e zawiera cenne informacje, wiêc przekazujê je tutaj. Panu Zbigniewowi jeszcze raz dziêkujê.
"Rozebralem swoja Taige prawie na czesci pierwsze i je¿li mój egzemplarz jest typowy (kupilem go w DO), to jak mi siê wydaje, wiem miêdzy innymi sk±d siê bior± rozstrojenia kolimacji w trakcie transportu i nie tylko. Poniewa¿ nawet zwykle jej u¿ytkowanie, bez oczywi¶cie jakiegokolwiek uderzania czy upadków mo¿e prowadzic do rozstrojenia kolimacji. Odklejaj±c gumê by doj¶æ do komory w której umieszczone sa pryzmaty, z pewnoscia zauwa¿yl Pan, ze komora ta jest odlewem aluminiowym, to dobrze. Tak jak wszystkie lornety porro, komora jest przedzielona ¶ciank±. W przedniej czê¶ci (od strony obiektywow pryzmaty (przekazujace sto¿ek ¶wietlny do okularów) sa mocowane klejem i odpowiedniej (prawidlowej) dlugo¶ci, sprê¿ynami z blachy o odpowiednim, wzmacniajcym profilu. I tu jest wszystko w porz±dku.
Gorzej z pryzmatami zbierajacymi sto¿ek swietlny z obiektywu, zreszta to one sa wlasnie odpowiedzialne za oslawiona dodatkowa ¼renice (latwo to usunac przykrywajac np. czarnym bristolem ich “przyprostokatne” powierzchnie. Te pryzmaty sa w komorze od strony okularow. Jak siê okazalo, mocowanie tych pryzmatow jest takie samo jak poprzednio przedstawionych (gniazda sa niestety ze wzgledow konstrukcyjnych plytsze) ale niestety sprê¿yny z blachy profilowanej i powierzchniowo utwardzonej sa zbyt krotkie, trzymaja siê w gniazdach na przyslowiowe “slowo honoru”. Koncowki tych spre¿yn maja podwojne przeciêcie i ich srodek podgiety do gory. W efekcie, byle wstrzas powoduje, ze sprezyny maja tendencje (z powodu ich zbyt malej dlugosci) wyskakiwania z gniazd i zapierania siê o ¶ciankê zewnetrzn± gniazda tylko odgietymi do góry koncowkami. Ka¿dy kolejny wstrzas powoduje powolne przesuwanie siê tych odgiêtych koncowek i z kolei zmiane kolimacji lornety."
To faktycznie cenne informacje, ale jako laik zapytam - co z tym fantem zrobiæ? Wymieniæ te sprê¿yny na inne? Na jakie? Du¿o siê trzeba natrudziæ, ¿eby siê dotaæ do komory z pryzmatami? A mo¿e ju¿ ³atwiej wymieniæ lornetkê?
Po potraktowaniu spre¿yn klejem np. poxilin± pewnie sprezyny beda siedzialy tam gdzie powinny ale gwarancja przepada .
Hmmm, dziwna sprawa z t± kolimacj±. Ja siê raz pomêczy³em, uda³o mi siê ustawiæ i ca³y czas trzyma. No ale w moim przypadku nie ma mowy o ¿adnych wstrz±sach podczas u¿ytkowania wiêc pewnie nawet nie ma siê gdzie i kiedy rozkolimowaæ.
Z³±czka statywowa to bubel na ca³ego.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl