Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Cze¶æ.
Ludzie o co biega z tym ch³odzeniem teleskopu?
Czy to jaka¶ aluzja typu piwo ch³odne kobieta gor±ca czy jak?
Ci±gle czytam na tym forum ze 'teleskop sch³odzony, czekam a¿ siê sch³odzi lub ju¿ siê sch³adza'.
Czy to chodzi o podniesienia napiêcia przed obserwacjami?
Nikt tego nie wyja¶nia...
Chodzi o to by powietrze wewn±trz tuby telesopu mia³o temperaturê otoczenia, w przeciwnym razie bêdzie siê kot³owaæ co skutkuje znacznym pogorszeniem ogl±danych obrazów, przede wszystkim przy du¿ych powiêkszeniach.
Szukajcie a znajdziecie! :PNie tylko chodzi o powietrze, g³own± spraw± jest masa lustra. Lustro wiêkszych teleskopach ma pare ³adnych kilo, które w czasie du¿ych ró¿nic temperatur lubi siê odginaæ i zniekszta³caæ przez rozci±g³o¶æ temperaturow±. Im wiêksza ró¿nica stopni tym masakryczniejszy obraz i d³u¿ej trzeba czekaæ a¿ lustro osi±gnie stan równowagi termicznej z otoczeniem. Nastêpnym has³em do szukania informacji proponuje "ASCT" ;)
Ten post by³ edytowany przez
Kurak dnia: 30 June 2009 - 18:51
Jak masz pod oknem grzejnik to otwórz w zimie to okno i zobacz co siê dzieje jak przez to okno popatrzysz. Bêdziesz wiedzia³ dlaczego teleskop musi byæ wych³odzony ;)
Bêdê siê upiera³ ¿e g³ównie chodzi o powietrze :) Prawdziwe ASCT to nie sam wiatrak który dmucha z ty³u na lustro w celu jego sch³odzenia ale wiatrak umieszczony z boku tubusu obok lustra, tak aby 1/3 jego wysoko¶ci przys³oniêta by³a przez taflê lustra. Po przeciwnej stronie powinien byæ taki sam otwór jako uj¶cie. Teraz gdy w³±czysz wiatrak, strumieñ powietrza bêdzie omiata³ lustro i dzieki temu dos³ownie od razu nast±pi poprawa obrazu. Dzieje siê tak dlatego, ¿e g³ówna przyczyn± pogorszenia obrazu nie s± odkszta³cenia lustra a mikro turbulecje tu¿ nad nim psuj±ce obrazy.
Polecam:
http://www.esnips.co...57e/newton_atcshttp://www.astromani...rt=0&hilit=asct
Maj±c np. takiego LB 8" czy wystarczy jak po¶wiêcê odpowiedni czas na wych³odzenie go przed obserwacjami to rozumiem, ¿e ju¿ pó¼niej wentylator nie musi chodziæ z racji wyrównania poziomu temperatur?
Niestety nie jest to takie proste! Wentylatro musi chodziæ przez ca³y czas, ale na niskich obrotach w moim przypadku, gdy¿ czêsto zdarza sie tak i¿ lustro sch³adza siê wolniej ni¿ ca³e otoczenie. Inaczej ¶redni spadek temperatury wynosi dajmy na to 3 stopnie na godzine, a lustro mo¿e sie sch³odziæ tylko 1 stopieñ na godzina (dane ca³kowicie przypadkowe), dlatego trzeba mieæ przez wiêkszo¶æ obserwacji w³±czony system ch³odzenia. Oczywi¶cie przy du¿ych zmianiach temperatury bo je¿eli przez ca³± noc mamy 18 stopni to nic nie trzeba bêdzie dodatkowo sch³adzaæ ;)
EDIT:
Wnioskowa³em sw± teorie z do¶wiadczenia, mianowicie z faktu ¿e 12 cm wiatrak z ty³u mojego tubusu, który robi ma³e tornado we wnêtrzu tubusu, musi byæ w stanie wydmuchaæ poduszke ciep³ego powietrza z nad lutsra w ci±gu maksymalnie paru minut. Skoro wiêc obserwuje degradacje obrazu w ci±gu kolejnych 30 do 50 (w zimie ) minut, to nie mo¿e byæ to kwestia powietrza w tubusie, które w do¶æ szybkim têpie jest zastêpowane przez zimne z zewn±trz. Musi byc to kwestia ruchów termalnych w samym lustrze. No ale je¿eli moich spostrze¿eñ nie potwierdzaj± badania kamer± termowizyjn± no to klops ;) :
Alan Adler "Thermal Management In Newtonian Reflectors" Sky&Telescope January 2002 str 132. (artyku³ z linku tehena)
Najwidoczniej nawet ostry strumieñ powietrza nie jest w stanie wydoliæ z na tyle szybka wymian± powietrza by i ono sie nie nagrza³a i nie powodowa³o powstawaniem poduszki cieplnej w tubusie.
Ten post by³ edytowany przez
Kurak dnia: 02 July 2009 - 12:26
Jak masz pod oknem grzejnik to otwórz w zimie to okno i zobacz co siê dzieje jak przez to okno popatrzysz. Bêdziesz wiedzia³ dlaczego teleskop musi byæ wych³odzony ;)
mia³em w³a¶nie to samo napisaæ:);)
DaVidoSS masz soczewkê i dlatego nie ³apiesz z do¶wiadczenia o co chodzi. Soczewka wych³adza siê bardzo szybko 20-30min i jest idealnie. Poza tym tubus refraktora jest zamkniêty i ciemny przez ca³± d³ugo¶æ ogniskowej dlatego turbulencje nie wp³ywaj± silnie na ogniskow±. Szczê¶liwiec jeden ;)
Proste nie jest ale dzia³a, zobacz sobie linki które do³±czy³em. Patrzy³em przez taki teleskop i efekty sa rewelacyjne, po prostu po w³±czeniu wiatraków wszystkie jak rêk± odj±³.
No i wiatrak nie ma byæ z ty³u tylko z boku, a jak jest wiêksze lustro to dwa wiatraki lub wiêcej. Po przeciwnej stronie tubusu masz otwory wylotowe, zatem nie ma w takim wypadku ¿adnych tornad czy zawirowañ. Nie dziwne, ¿e Ci siê robi tornado, skoro wwiewasz od ty³u powietrze do ¶rodka ;]
Ciê¿ko mi w to by³o uwierzyæ, ale gdy zobaczy³em jakie daje efekty, od razu pokocha³em szczer± mi³o¶ci±.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl