Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
W zwi±zku z tym, ¿e kilka osób domaga siê abym napisa³ choæ parê s³ów o tej lornetce postanowi³em spróbowaæ opisaæ swoje odczucia z ni± zwi±zane. Jednak jak ju¿ pisa³em jest to mój pierwszy sprzêt wiêc nie oczekujcie zbyt wiele. Mo¿e lepiej bêdzie jak wy zadacie jakie¶ konkretne pytania a ja spróbujê na nie odpowiedzieæ :?:
Taiga przysz³± do mnie na drugi dzieñ po zamówieniu w ci±gu niespe³na 20 godzin wiêc nie musia³em d³ugo czekaæ. Parametry zgadzaj± siê z danymi podawanymi przez DeltaOptical. Dosta³em do niej torbê a w³a¶ciwie torebeczkê firmow±. Niestety trochê za ma³a. Z³±czka do statywu plastikowa, do¶æ solidna. Jednak lornetka nie jest ma³a i gdy zamontuje siê j± na statywie ³atwo jest j± wprawiæ w drgania spowodowane skrêcaniem z³±czki wzd³u¿ jej osi. Je¶li chodzi o wykonanie to nie mam w³a¶ciwie ¿adnych zastrze¿eñ. Lornetka pokryta jest eleganck± gum± i dobrze siê j± trzyma w rêkach. Posiada regulacjê centraln± i na ka¿dym okularze osobno.
Po przyst±pieniu do pierwszych, dziennych obserwacji od razu zwróci³em uwagê aberracjê chromatyczn±, któr± z ³atwo¶ci± zauwa¿y³em patrz±c na ciemny komin na tle b³êkitnego nieba. Co wiêcej, nie jest ona jednakowa dla obydwu okularów lecz trochê wiêksza w lewym. Podczas obserwacji obiektów DS nie ma to chyba wiêkszego znaczenia natomiast przeszkadza mi trochê gdy ogl±dam £ysego oraz w mniejszym stopniu S³oñce (moja stara ruska lunetka 10x50 za 50 z³otych mia³a praktycznie zerow± aberracjê!).
Co do warstw przeciwodblaskowych to mam pewne w±tpliwo¶ci. Patrz±c pod ¶wiat³o pierwsze odbicie jest ‘³adnie’ zielonkawe. Jednak ju¿ drugie i trzecie wygl±da bardziej jak odbicie w lustrze – ten sam kolor co w rzeczywisto¶ci – co oznacza³oby brak pokrycia pow³okami antyodblaskowymi wewnêtrznych powierzchni. O to akurat siê nie dopyta³em jak zamawia³em lornetkê.
Nie zauwa¿y³em wyra¼nego spadku ostro¶ci obrazu przy brzegu pola widzenia, powiedzia³bym nawet, ¿e obraz jest ostry w ca³ym polu widzenia.
Problemem okaza³o siê natomiast zogniskowanie gwiazd, zw³aszcza najja¶niejszych, do punktu. Obraz np. Wegi nigdy nie jest idealnie punktowy, zawsze minimalnie ‘postrzêpiony’.
¬renica wyj¶ciowa bez ¶ladów pociemnienia na brzegach. Za to w prawym okularze nie jest idealnie okr±g³a, widaæ minimalne ¶ciêcie.
Je¶li chodzi o wewnêtrzne odbicia to s± one widoczne, ¼renica wyj¶ciowa nie znajduje siê na idealnie czarnym tle. Wydaje mi siê, ¿e nie jest najgorzej ale mog³oby byæ lepiej.
Zasiêg? Przez d³ugi czas my¶la³em, ¿e jest sporo za ma³y ale teraz my¶lê, ¿e chyba nie jest ¼le. Przy zasiêgu plus minus 5 go³ym okiem uda³o mi siê zobaczyæ gwiazdki ponad 10mag.
Obserwuj±c z balkonu, oko³o 1,5 km od centrum uda³o mi siê kilka razy dostrzec M81 i 82 oraz M101 a Wielki Wóz mam po stronie miasta. Teraz jest ju¿ do¶æ nisko nad miastem i te Messiery mogê obserwowaæ tylko z dzia³ki oddalonej o 1km od mojego domu. Ostatnio by³em na wsi i mimo, ¿e zasiêg nie by³ rewelacyjny (elektryczno¶æ jest ju¿ chyba wszêdzie :wink: ) ca³kiem ³adnie wygl±da³a M110.
To chyba wszystko co chcia³em napisaæ. Jeszcze raz przypominam, ¿e nie jestem do koñca obiektywny opisuj±c np. astygmatyzm czy odblaski poniewa¿ nie mam porównania z inn± optyk±. :?
Pozdrawiam i czekam na ewentualne pytania.
Wreszcie jaka¶ recenzja s³ynnej Taigi 16x80 :wink:
Posiada regulacjê centraln± i na ka¿dym okularze osobno. Trochê dziwne, po co ma mieæ centraln±, skoro ma na ka¿dym okularze osobno?
co oznacza³oby brak pokrycia pow³okami antyodblaskowymi wewnêtrznych powierzchni U Janusza widzia³em Oberwerka 80mm, który w ¶rodu te¿ nie mia³ pryzmatów pokrytych warstwami MC. Jak to jest kopia Oberwerka, to nie ma sieco dziwiæ :?
powiedzia³bym nawet, ¿e obraz jest ostry w ca³ym polu widzenia. Chyba trochê przesadzi³e¶, nie jestem speacjalist±, ale chyba nie ma lornetki tej klasy, która mia³aby obraz ostry w ca³ym polu.
Krzysku, po to jest centralna ze jak chcesz obejrzec blizszy lub dalszy obiekt niz biezacy to krecisz jedna galka a nie dwoma 8)
Ten brak pow³ok na pryzmatach i wewnêtrznych soczewkach ¼le ¶wiadczy o jako¶ci tej lornety i w pe³ni t³umaczy jej nisk± cenê :oops:
Brak warstw antyrefleksyknych daje spadek sprawno¶ci ogólnej i znaczny spadek kontrastu a mydlane obrazy z lornety to nie jest to co misie lubi± najbardziej, tym samym przestajê siê ni± interesowaæ jako towarem handlowym, z podobnej konstrukcji komisowym Oberwerkiem 20x80 bez warstw na pryzmatach buja³em siê ponad rok by go w koñcu za zgod± zrozpaczonego komitanta sprzedaæ grubo poni¿ej ceny jego zakupu na czê¶ci do 80mm szukaczy do teleskopów, po wywaleniu ma³ych i go³ych pryzmatów i wsadzeniu w toczone, metalowe obudowy z dobrym wyczernieniem obraz by³ ca³kiem do zaakceptowanai przy powerze 20-40x :lol:
Co do w±tpliwo¶ci Krzy¶ka To mo¿e rzeczywi¶cie troszkê przesadzi³em z t± ostro¶ci±. Przed chwil± przyjrza³em siê dok³adnie wie¿y ko¶cielnej widocznej z mojego okna. Gdy znajduje siê ona na skraju pola widzenia da siê zauwa¿yæ minimalny spadek ostro¶ci.
Ten brak pow³ok na pryzmatach i wewnêtrznych soczewkach ¼le ¶wiadczy o jako¶ci tej lornety i w pe³ni t³umaczy jej nisk± cenê Có¿, za t± cenê nie ma cudów.
Przesadzona czy nie, wa¿ne ¿e recenzja jest napisana w dobrej wierze.
Ostro¶æ pola widzenia lornetki najlepiej sprawdziæ w nocy na gwiazdach bo dzienne testy daj± zawsze mocno zawy¿one i niemiarodajne dla nas nocnych Marków wyniki :roll:
Widzia³em Taige 7x50 u Mirka Krasnowskiego. Jest jedna zielonkawa pow³oka MC na zwenêtrznej stronie
obiketywu i jednej granicy w okularze. Poza tym w okularze jedna granica jest pokryta ciemno-niebiesk±
chyba dwuwarstwow± pow³ok±. Jedna granica powietrze-szk³o w obiketywie, dwie w okularze i pryzmaty
nie s± niczym pokryte...
Taiga 7x50 ostro¶c traci³a ju¿ w okolicy 60% pola widzenia, wiêc w±tpie aby model 80mm mia³ pole ostre
do brzegu.
Arek
No dobrze ju¿ dobrze. Oficjalnie odwo³uje to o ostro¶ci do brzegu. Natomiast nadal uwa¿am, ¿e ten spadek ostro¶ci nie jest znaczny ( bo chyba mo¿e siê zdarzyæ, ¿e dwie lornetki zaczynaj± traciæ ostro¶c w tym samym miejscu pola widzenia - powiedzmy 70% - z tym, ¿e w pierwszej spadek ten postêpuje powoli i nieznacznie kiedy w drugiej gwa³townie i obiekty przy krawêdzi s± o wiele bardziej nieostre ni¿ w pierwszej ). Nie wiem czy wyrazi³em siê jasno ale i tak proszê o komentarz do tego w nawiasach.
pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl