Budowa teleskopu Netwona ;) [ATM] 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam wszystkich :Beer:
Za³o¿y³em temat aby pisaæ tu wszystkie w±tpliwo¶ci jakie mi siê nasun± podczas budowy teleskopu. Bardzo liczê na pomoc i "fachowe rady fachowców" :P Jako ¿e jestem nowym u¿ytkownikiem na forum mo¿e siê przedstawiê, nazywam siê Mateusz i aktualnie jestem na 2 roku fizyki technicznej na politechnice ¶l±skiej w Gliwicach, a mieszkam w Miko³owie :P tyle tytu³em przedstawienia siê. Najpierw trochê historii:
Pamiêtam jak jakie¶ 2 lata temu w wakacje przegl±daj±c ró¿ne strony o astronomii zahaczy³em przez przypadek na teks pana Marcina Klapczyñskiego o samodzielnej budowie teleskopu...strasznie siê siê wtedy tym podjara³em ;D a mia³em wtedy 16 lat i o zakupie jakiego¶ nawet taniego teleskopu nie by³o mowy bo..no brak kasy ;p no i w³a¶nie z powodu braku pieniêdzy, plany o budowie teleskopu posz³y w odstawkê :( a¿ do kolejnych wakacji...ale jako¶ tak wysz³o ¿e nie mia³em zbyt du¿o czasu siê tym zaj±æ znowu od³o¿y³em plany na pó¼niej..a¿ do teraz, zaraz po zaliczeniu sesji czyli gdzie¶ ko³o 1 lipca postanowi³em ¿e tym razem nie ma bata i biorê siê za to z zapa³em :D no i zacz±³em szukaæ kr±¿ków szklanych..i trochê mi to zajê³o..ciê¿ko by³o zna³e¶ kr±¿ki...a¿ pewnego dnia..w³a¶ciwie w akcie desperacji (zacz±³em traciæ nadzieje ¿e uda mi sie za³atwiæ sobie te kr±¿ki do koñca sierpnia) napisa³em maila do astrokrk.pl czy nie maj± mo¿e w magazynie takich zestawów które kiedy¶ tam u nich widzia³em..i okaza³o siê ¿e maj± jeszcze jeden zestaw ( kr±¿ki plus proszki :D) który jeden z prowadz±cych ten sklep chcia³ sobie zostawiæ na emeryturê ale do emerytury mia³ jeszcze 20 lat ;p to postanowi³ mi odsprzedaæ ;D i w³a¶nie dzisiaj dosta³em zestaw w w³asne rêce i bardzo siê cieszê :D

tyle historii..
Zwierciad³o ma ¶rednice 173 mm i mam zamiar zeszlifowaæ je na parabole. Je¶li chodzi o ¶wiat³osi³e to musze jeszcze to przemy¶leæ dok³adnie :P jakie parametry wy by¶cie doradzali? Mieszkam w bloku i dlatego du¿e gabaryty odpadaj± (zw. sferyczne) Chcia³bym teleskop uniwersalny wiêc chyba ¶wiat³osi³a w okolicach 1/8..no ale zastanowiê siê jeszcze ;) mam ambitny plan skoñczyæ zwierciad³o przed 1 pa¼dziernika poniewa¿ mam ca³y wrzesieñ wolny i mogê szlifowaæ ca³ymi dniami. ale najpierw lecê zrobiæ sobie jaki¶ stó³ szlifierski :P
Pozdrawiam
Mateusz Gancarczyk Za³±czone miniaturki
    l l



No to ³adnie, ³adnie. Jest tu pare osob co sie na tym zna (atmowcow) na pewno pomoga Ci w trudnych chwilach. A teraz nie kombinuj tylko szlifuj jak to jest napisane na stronie wspomnianego Pana Marcina.

Good luck & have fun ;]

¦wietnie!! :Beer: Nooo, ro¶nie nam ATMowa rodzinka :helo:

Szk³o wygl±da na dobej jako¶ci, ¶rednica b.dobra jak na pierwszy raz, je¶li tylko bêdziesz cierpliwy i dok³adny to na pewno siê uda :) Zycze Ci, abys skoñczy³ w przeciagu miesiaca, lecz z perspektywy wlasnych doswiadczen wiem, ze moze byc ciezko :szczerbaty: Pamietaj, jak cos nie idzie - nie trac nadziei, to w koncu ten 'pierwszy raz' B) :szczerbaty:

Pozdrawiam
Rafa³

Te szlifowanie nauczy ciê pokory je¶li ewentualnie jeszcze jej nie masz. Pamiêtaj o tych s³owach kiedy
skoñczysz pracê...



No to tradycyjnie: Wiêcej pracuj, mniej siê martw! :)

Powodzenia i wal ¶mia³o na forum jakby co.

Szanowne Szefostwo forum. Chcia³bym oficjalnie z³o¿yæ skargê z w³a¶nie powsta³ego SNRPDANA (Stowarzyszenie Na Rzecz Powrotu Dzia³u ATM Na Astro-Forum.org). Nieprawd± jest, ¿e ATM to sztuka wymieraj±ca - wystarczy spojrzeæ na inne fora, np. Cloudy Nights - ATM to jeden z bardziej obleganych dzia³ów. Ja te¿ krojê w³a¶nie nowy projekt i ni jak pasuje mi on do 'Optyka'. :angry: Ciê¿ko jest te¿ znale¼æ stare w±tki z tej dziedziny, a tym bardziej zachêciæ nowych u¿ytkowników do ATMu.

ATM-owym skryto-wrogom mówimy stanowcze NIE! SNRPDANA rz±dzi, radzi i nigdy ciê nie zdradzi! :szczerbaty:

Marcin jak chcesz znale¼æ w±tki z ATMu to w dziale baza wiedzy forum jest w±tek ze wszystkimi linka o atmemie z tego forum. B)


No to tradycyjnie: Wiêcej pracuj, mniej siê martw! :)
Powodzenia i wal ¶mia³o na forum jakby co.

Szanowne Szefostwo forum. Chcia³bym oficjalnie z³o¿yæ skargê z w³a¶nie powsta³ego SNRPDANA (Stowarzyszenie Na Rzecz Powrotu Dzia³u ATM Na Astro-Forum.org). Nieprawd± jest, ¿e ATM to sztuka wymieraj±ca - wystarczy spojrzeæ na inne fora, np. Cloudy Nights - ATM to jeden z bardziej obleganych dzia³ów. Ja te¿ krojê w³a¶nie nowy projekt i ni jak pasuje mi on do 'Optyka'. :angry: Ciê¿ko jest te¿ znale¼æ stare w±tki z tej dziedziny, a tym bardziej zachêciæ nowych u¿ytkowników do ATMu.

ATM-owym skryto-wrogom mówimy stanowcze NIE! SNRPDANA rz±dzi, radzi i nigdy ciê nie zdradzi! :szczerbaty:


Witam serdecznie!

Bardzo popieram incjatywê przywrócenia Dzia³u ATM na Astro-Forum. Osobi¶cie wykona³em dawno temu 2 zwieciad³a - 120 i 150 mm (w latach 70-tych) i skonstruowa³em ca³kiem przyzwoite teleskopy. Ostatnio, po
d³u¿szej przerwie w zajmowaniu siê astronomi± amatorsk± znów wróci³em do ulubionego hobby. Skonstruowa³em ostatnio uniwersalny statyw pod refraktor ED80 w systemie azymutalnym, który s³u¿y mi równie¿ jako ¿uraw pod lornrtkê (po wymianie wide³ mocuj±cych referaktor na ramiê ¿urawia pod lornetkê). Marzy mi siê budowa du¿ego refraktora. Ci±gle co¶ udoskonalam i chêtnie korzystam z porad kolegów z Astro-Forum. Dlatego uwa¿am, ¿e istnienie dzia³u ATM jest bardzo zasadne.
Pozdrawiam serdecznie.
Jurek

Jurek

ATM wymiera? W³a¶nie ro¶nie w si³ê, przy masówkach chiñskich niepowtarzalna jako¶æ teleskopów to nie rzadko¶æ.
Japoñskie dobre teleskopy s± bardzo drogie i raczej dedykowane gdzie indziej jak na PL. Dlatego solidny ale podkre¶lam z ca³± moc± SOLIDNY ATM nigdy nie zginie :Beer:


Szanowne Szefostwo forum. Chcia³bym oficjalnie z³o¿yæ skargê z w³a¶nie powsta³ego SNRPDANA (Stowarzyszenie Na Rzecz Powrotu Dzia³u ATM Na Astro-Forum.org).

Witam
Na powrót dzia³u ATM raczej bym nie liczy³. "Szefostwo" jednoznacznie siê wypowiedzia³o na ten temat w tym w±tku: klik
pozdrawiam ATM'owo

Owszem jest kilu zapaleñców ATM na forum, ale ich mo¿na podzieliæ na desperatów (zrobiæ co¶ z niczego) i warsztatowców (ludzi maj±cych powa¿ny warsztat narzêdziowy i materia³owy i du¿o kasy). Ci pierwsi to raczej zwyk³a dziecinada, Ci drudzy s± jak najbardziej OK i taki ATM popieram.

ATM-owe skrobanie ¶rednich lusterek to raczej prze¿ytek.
Tylko ATM-wykoñczeniowy ma jeszcze jaki¶ sens, ale te¿ raczej tylko przy du¿ej optyce i nie za ma³e pieni±dze.

Ludzie ¿yjemy w takich czasach ¿e praktycznie ka¿dego doros³ego cz³owieka staæ na dobre auto, fabryczny do¶æ du¿y teleskop i wiele innych rzeczy. Tak jak mówiê tylko ATM wykoñczeniowy z gotowej du¿ej optyki i kropka.

Lepiej nie propagowaæ tych wszelkich ATM-ów za mocno, bo pó¼niej tylko flustratów naprodukujecie. Ile to ju¿ napaleñców w ¿yciu spotka³em, co uwierzyli w "bajki" ¿e jak to ³atwo sobie wyskrobaæ samemu lustro i zbudowaæ teleskop i to za grosze. Potem i tak wiêkszo¶æ koñczy³a w koñcu na kupnie u¿ywanej Synty czy Ta³a.

Binocooler - zupe³nie, ale to zupe³nie nie rozumiesz ludzi zajmuj±cych siê ATM-em. To jest taka kategoria, która ju¿ w wieku piêciu lat rozk³ada³a zegarki, radyjka i wszelkie inne urz±dzenia na pojedyncze ¶rubki. Od dziecka maj± niepohamowany pêd poprawiania masowej cha³tury. Ich bo¿yszczami byli Adam S³odowy i Pomys³owy Dobromir. :szczerbaty:
Ja zawsze podkre¶la³em, tak¿e w moim artykule, ¿e koszty budowy teleskopu to ostatnia kwestia, która ma sk³aniaæ o podjêciu tej decyzji.
ATM to hobby dla perfekcjonisty, który nie bêdzie wyrzuca³ pieniêdzy na odpadaj±c± farbê w Syncie i chiñsk± optykê. Za te same pieni±dze wykona co¶ bliskiego doskona³o¶ci i dok³adnie tak jak sobie tego ¿yczy. I ja tylko o takim ATMie mówiê.

No ale z wiatrakami walczyæ nie bêdê, jak jest beton, to trudno - bêdzie siê postowaæ w 'Optyce'.

Marcinie, wszyscy podziwiamy Twoje ATM'owe realizacje, jak i znakomite patenty innych pasjonatów "m³otka i d³uta", ale czy nie wystarczy³oby dodawaæ do ka¿dego takiego topica prosty tag: [ATM] ?
i wtedy w forumowej szukajce wystarczy³oby wpisaæ takie wyra¿enie i ju¿ by³aby lista wszystkich w±tków zwi±zanych z ATM'em
bo czy przy obecnej strukturze dzia³ów sprzêtowych by³by sens tworzyæ nowy dzia³ wy³±cznie dla ATM?
ale jeszcze mniej przejrzy¶ciej - dla ka¿dego dzia³u sprzêtowego - podforum dot. ATM?
jest jeszcze jedno rozwi±zanie, mianowicie analogicznie jak dzia³ Recenzje sprzêtu, - w nim niema fizycznie w±tków, jest tylko lista przekierowañ, co prawda trzeba rêcznie tworzyæ takie przekierowania, ale lepszy rydz, ni¿ nic,
czy takie rozwi±zanie by Cie zadowoli³o?
pozdrowienia od betonowego wiatraka :Beer:


pozdrowienia od betonowego wiatraka

:szczerbaty:

Idealnym rozwi±zaniem by³by osobny dzia³ w "Laboratorium Sprzêtu Optycznego", tak jak za starych dobrych lat, o ile mnie pamiêæ nie myli - dzia³ wtedy jest widoczny na g³ównej. Tag ATM to rzeczywi¶cie najprostrze i najmniej bolesne dla twórców strony rozwi±zanie. Mo¿e jaka¶ ankieta? Albo niech siê wypowiedz± forumowicze, a nie tak wszyscy ukradkiem tylko tu zagl±daj± :szczerbaty:

Witam,
widze ¿e rogo¿a³a tu gor±ca dyskusja, pprzychylam sie do zdania pana Marcina. Budowa teleskopu Netwona w optyce ? Równie dobrze móg³by byæ w monta¿ach, albo w okularach :P hehe

Zrobi³em w³asnie stanowisko pracy. (zdjêcie 1) jest to zwyk³y taboret na którym jest kilka deske pozbijanych z wypsustkami :D ca³o¶æ ma 50 cm. Wiem ¿e ma³o ale planuje siedzieæ przy taborecie i szlifowaæ ( przynajmniej w pó¼niejszej fazie) Je¶li bêdzie mi to przeszkadza³o bardzo to co¶ dorobie ¿eby taboret by³ wy¿ej.

Teraz kr±¿ki. Jeden ma ¶rednio 24,8 mm grubo¶ci i jest ca³kiem fajny(zdjêcie 3) tz. nieiwle pêcherzyków powietrza(w sumie jeden widoczny), i tylkoe 1 odprysk na fazece. wyszlifowaæ ten odprysk (zdjêcie2)? Drugi kr±zek jest o milimetr grubszy ale jest brzydszy(zdjêcie4) ;p Jest w nim takie dziwne co¶ bia³e w ¶rodku i posiada zdecydowanie wiecej pêcherzyków powietrza. dlatego poos³u¿y mi za matryce.
Jutro biore siê za szlifowanie xD Za³±czone miniaturki
    l l l l l l l l


Zrobi³em w³asnie stanowisko pracy. (zdjêcie 1) jest to zwyk³y taboret na którym jest kilka deske pozbijanych z wypsustkami :D ca³o¶æ ma 50 cm. Wiem ¿e ma³o ale planuje siedzieæ przy taborecie i szlifowaæ ( przynajmniej w pó¼niejszej fazie) Je¶li bêdzie mi to przeszkadza³o bardzo to co¶ dorobie ¿eby taboret by³ wy¿ej.
A czy przypadkiem ten taborecik Ci nie bedzie "latal" w czasie szlifowania? Cos tam ma przy nogach, ale czy to jest jakies zespojenie z podloga?

Mateuszu niestety ale w ten sposób nie da sie szlifowac lustra a to dlatego ze
- szlifuj±c ca³y czas chodzimy dooko³a stolika (stoiska z matryc±);
- stolik z matryca powinien byæ do¶æ dobrze doci±¿ony W moim przypadku to nawet przykrêci³em ca³o¶æ do pod³ogi bo okolo 20kg doci±¿enia to by³o dla mnie za ma³o :D

AstroPozdro


- szlifuj±c ca³y czas chodzimy dooko³a stolika (stoiska z matryc±);
chodzi o to ¿e taboret jest za niski ?

- stolik z matryca powinien byæ do¶æ dobrze doci±¿ony W moim przypadku to nawet przykrêci³em ca³o¶æ do pod³ogi bo okolo 20kg doci±¿enia to by³o dla mnie za ma³o :D
to sa takie obci±¿enia na próbe, spróbuje wzi±¶æ widro zasypac jakimi¶ ciê¿kimi elementami i daæ pod krzes³o. Z przykrêceniem do pod³ogi nie ma mowy bo bêdê szlifowa³ w moim pokoju a mieszkam w bloku;p

Pozdrawiam
Mateusz

Mateuszu chodzi o to ze Ty masz ca³y czas obchodziæ matryce dooko³a. Na kolanach raczej bêdzie ci ciê¿ko to robiæ :-p
Tu jest to ³adnie narysowane >>O TU<<
Szlifujesz przód-ty³ obracaj±c zwierciad³o w d³oniach i jednocze¶nie obchodz±c ca³e stanowisko dooko³a...

Przestudiuj to raz jeszcze AstroJawil

AstroPozdro

wiem, ale chcia³em siedzieæ przy tym taborecie i poprostu zmieniac po³o¿enie krzes³a na którym siedze ;p
zobacze jutro, najwy¿ej wezme pó³ke tak± do pasa i na niej spróbuje.
pozdrawiam

Mi jedno obej¶cie dooko³a stanowiska zajmowa³o jesli dobrze pamietam to cos oko³o minuty, mo¿e troszke wiecej. Wiec jakbym mia³ jeszcze tachaæ za sob± jakie¶ siedzysko to chyba jeszcze bym te lustra szlifowa³ :)
Owszem mozna sobie siedziec w jednym miejscu ale wtedy pasowa³by zrobic jakis napêd aby matryca sie obraca³a....

Ten odprysk mo¿esz trochê z³agodziæ, aby nie skaleczyæ siê ostr± krawêdzi±, poza tym ja bym siê nim nie przejmowa³. Przedmówcy maj± racjê co do obci±¿enia sto³ka - nie mo¿e siê on ko³ysaæ na boki. Mo¿esz np. u¿yæ te¿ kuchennego blatu - spójrz na zdjêcia na dole tej stronki:

http://stellafane.org/atm/atm_mirror/atm_m...laneous%20Items
Poza tym na pocz±tku szlifowania naciska siê na zwierciad³o praktycznie ca³ym ciê¿arem cia³a, wiêc na siedz±co mo¿e byæ ciê¿ko.
Owszem, mo¿esz obracaæ matryc± i lustrem, najlepiej jednak chodziæ dooko³a stanowiska: Za³±czone miniaturki
    l l

Witam, po d³u¿szej przerwie wywo³anje wakacjami :D
Po przeczytaniu waszych rad, i pórbie na "sucho" szlifowanie stwierdzi³em ¿e nie ma szans szlifowac zewierciad³o na tym krze¶le. Znalaz³em w piwnicy tak± fajn± szafke do której przymocowa³em ¶róbami t± podstawe z krzes³a. Na doln± pó³ke da³em troche ¿elastwa, oko³o 27 kg. Jestem ju¿ po godzince szlifowania xD idzie siê zmachaæ ;P i jako ¿e pó³ka jesczez siê troche chwieje dodam jeszcze z 10 kg obci±¿enia :D
Po d³u¿szych przemy¶leniach bedê celowa³ w ¶wiat³osi³em f/6. Rowerk jaki musze szeszlifowaæ to oko³o 1,8 mm. Dzi¶ po godzince szlifowania zrobi³em rowek 0,33 mm, czyli je¶li zale¿no¶æ jest liniowa dojde do 1,5 mm po oko³o 4/5 h szlifowania :D Narazie nie jest ¼le, czuje zajawke ;D
Pozdrawiam
Mateusz Za³±czone miniaturki
    l l l l

Witam,
szlifowanie grubym proszkiem #80 uznaje za zakoñczone, wyszlifowa³em 1,65mm z planowanych 1,8mm, i na zwierciadle jest kilka w¿erów (tak z 8) ale nie przejmuje siê nimi. Jakbym chcia³ je szszlifowaæ to bym musia³a³ pó³ milimetra ca³e zwierciad³o sp³yciæ, a przy okzaji sp³ycanie pewnie pojawi³y by siê nowe w¿ery wiêc taka syzyfowa praca :] zmierzy³em sobie pogniskow± za pomoc± s³oneczka i wysz³o co¶ 1,1 plus minus 15 cm wiêc mie¶ci siê w w tym co chcia³em- 1,038m.
Wracaj±c do kr±¿ka, jest on ju¿ ca³y oszroniony (do¶æ równomiernie). Doj¶cie do tego momentu zaje³o mi 4h szlifowania. Nie wiem czy to du¿o czy ma³o, nie mam porównania. Licze na komentarze;p
pozdrawiam
Mateusz Za³±czone miniaturki
    l l l l

No có¿ - dobra robota :)
Pilnuj fazki, pamiêtaj o losowo¶ci obrotów, no i oby tak dalej. W¿ery znikn± pó¼niej - jeszcze sporo szk³a usuniesz drobniejszym proszkiem, zanim dojdziesz do polerki.
Pozdrawiam

witam, przeszed³em do nowego porszku i wszystko super fajnie, ale po oko³o godzince p³yty skleji³y siê ;/ da³em do miski z wod± i p³ynem i czekam...wrrr ;P
mam pytanie, bo ju¿ powoli musze siê przygotowywac do zrobienia polerownika, co to jest na tym zdjêciu?
mi siê wydaje ¿e to pierwsze to Smo³a drzewna na drugie nie wiem ¿ywica ? a 3 to ró¿owy tlenek ceru? mam racje ? Za³±czone miniaturki
    l l


mi siê wydaje ¿e to pierwsze to Smo³a drzewna na drugie nie wiem ¿ywica ? a 3 to ró¿owy tlenek ceru? mam racje ?

Najlepiej jakby¶ zapyta³ osobê, która sprzeda³a Ci ten zestaw. Smo³ê raczej ³atwo zidentyfikujesz, nr 2 nie wygl±da mi na lepik burgundzki, bo jest przezroczysty. No i upewnij siê, ¿e nr 3 to rzeczywiscie proszek polerski a nie np. kamieñ dentystyczny :szczerbaty:

edit:
Inny sposób aby odseparowaæ kr±¿ki: mo¿esz zanurzyæ je w ciep³ej wodzie na kwadrans, potem odlej wodê i zalej natychmiast zimn± wod±. Ostateczne rozwi±zanie - po³ó¿ je z powrotem na stanowisku, przy³ó¿ kawa³ek drewna i ostro¿nie stukaj w drewno m³otkiem. B±d¼ przygotowany, ¿e matryca mo¿e nagle odskoczyæ. Powodzenia :)
Ten post by³ edytowany przez Marcin Klapczyñski dnia: 03 September 2008 - 16:59
A jak do tego dosz³o ¿e siê sklei³y ?
Co ... zostawiasz lustro na matrycy i robisz sobie przerwê ?
Na tym etapie szlifowania nie powinny siê jeszcze sklejaæ mocno podczas pracy, wiêc chyba jednak zostawi³e¶ z³±czone?

Na fotkach to drugie to napewno kalafonia, a ostatnie to proszek polerski. Dok³adnie to samo dosta³em od Janusza dawno dawno temu. Tyle ¿e smo³y to wed³ug Mnie Janusz daje stanowczo za ma³o do zestawu.
Ten post by³ edytowany przez Binocooler dnia: 03 September 2008 - 18:16
.
Ten post by³ edytowany przez Binocooler dnia: 03 September 2008 - 18:14
do sklejenia dosz³o gdy robi³em ruch W proszkiem #220 i poprostu w penym momencie siê zacio³ i za hchiny nie ruszy ;p da³em go do 15 minut do ciep³ej wody z detergentem poszym wzio³em kawa³ek drewna i delikatnie stuka³em i szybciutko siê rozdzieli³y ;D
czyli na pierszym to smo³a, na drugim kalafonia, a na trzecim proszek polerski.. co¶ mi siê wydeje ¿e z tego nie zrobie polerownika ;/ my¶le nad zrobieniem podstawy z gipsu, no chyba ¿e kto¶ wie w jakim sklepie mozna dostaæ kamieñ dentystyczny? podstawe musia³bym zrobiæ ju¿ jutro bo zamierzam w³asnie jutro skoñczyæ prace proszkiem #220..my¶licie ¿e da rade zrobiæ z tych elementów polerownik? ;D
pozdrawiam

kurde ;/ dzisiaj mi siê kr±¿ki tak skleji³y ¿e szok ;/ po 15 minuttach sZlifowania, przez swoj± nieuwage ;/ mêcze siê z nimi ju¿ 3h, i nic nie pomaga. Nawet m³otek ;/ Gor±ca zimna woda te¿ nie, zostawie kr±¿ki na noc w wodzie z p³ynem i mo¿e rano siê rozdziel±..ehh ;p

Dziwne .... musisz co¶ ¼le dozowaæ: albo wodê, albo proszek.
Ja jak pamiêtam, po kilku minutach szlifu zbiera³em resztki zu¿ytego proszku kart± telefoniczn± (jak ³opatk± do mas tortowych), a potem p³yty przeciera³em czyst± szmatk± na mokro, aby zebraæ dok³adniej tê ma¼. Potem nak³ada³em nowy proszek i wodê. I tak w kó³ko, a¿ do proszku 1000. Mnie siê powa¿niej zacina³y p³yty dopiero gdzie¶ w okolicach proszku 500, ale nigdy nie zablokowa³y siê kompletnie jak u Ciebie. Szlifowa³em wiêksze p³yty od Twoich, ale na F/7.5. Ty masz F/6 wiêc mo¿e to jest przyczyna ¿e czê¶ciej zasysa. Prawdopodobnie dajesz za du¿o proszku i wody albo nie zbierasz resztek starego, tak jak pisze powy¿ej.

A dlaczego my¶lisz ¿e matrycy polerownika z tego co Ci da³ Janusz nie zrobisz ?

P.S.
A tak przy okazji, Mam pytanko do specjalistów polerowania. Mnie siê kompletnie lustro nie chcia³o wypolerowaæ na takim smo³owym polerowniku. Ci±gle odwrócone brzegi albo inne kszta³y wy³azi³y. A na brzegach to wogóle nie sz³o wypolerowaæ na b³ysk. I tak sobie my¶lê... czy nie da³oby siê wypolerowaæ lustra na szkle matrycy tym Tlenkiem Ceru ?
Powiedzmy gdybym sferê robi³. S³ysza³em kiedy¶ ¿e szk³o o szk³o da siê wypolerowaæ.
Ten post by³ edytowany przez Binocooler dnia: 04 September 2008 - 19:23
tamte pytanie nieaktualne ;p winika³o z b³êdnego zrozumienia ;p
no a je¶li chodzi o sklejanie to jakim¶ cudem uda³o mi siê odseparowaæ dwa kr±¿ki :banan:
Sklejenie wynika³o prwdopodobnie z niewystarczaj±cej ilo¶ci wody. Bo szlifowa³em na jednym proszku, czu³em ¿e ju¿ idzie ciê¿ej, ale pomysla³em jeszcze 1 rundka doko³a sto³u i ciach sklejone :P 4h w plecy..teraz mam nauczke, odrazu jak poczuje ¿e idzie ciê¿ej zmieniam proszek :D
jutro mam zamiar przej¶c do kolejnego proszku #400 mam nadzieje ¿e siê uda ;)
pozdrawiam


Mnie siê kompletnie lustro nie chcia³o wypolerowaæ na takim smo³owym polerowniku. Ci±gle odwrócone brzegi albo inne kszta³y wy³azi³y. A na brzegach to wogóle nie sz³o wypolerowaæ na b³ysk. I tak sobie my¶lê... czy nie da³oby siê wypolerowaæ lustra na szkle matrycy tym Tlenkiem Ceru ?
Powiedzmy gdybym sferê robi³. S³ysza³em kiedy¶ ¿e szk³o o szk³o da siê wypolerowaæ.


Dociska³e¶ dobrze polerownik? Ró¿ne smo³y maj± ró¿n± twardo¶æ, to te¿ mog³a byæ przyczyna. Dziwne, ¿e krawêd¼ nie polerowa³a siê i jednocze¶nie by³a odwrócona...

Czyta³em te¿, ¿e o wiele szybciej mo¿na wypolerowaæ lustro u¿ywaj±c "polishing pads", ale nie mogê znale¼æ teraz tej dyskusji...

Edit:
Znalaz³em:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1/vc/1
Ten post by³ edytowany przez Marcin Klapczyñski dnia: 05 September 2008 - 17:19
witam :Beer:
dzi¶ zakoñczy³em prace proszkiem #600 jutro my¶le ¿e etap wyg³adzania zakoñcze :D:D Tylko mam pytanie bo nie jestem pewnien...czy warto jest zeszlifowaæ ten otwarty pêcherzyk powietrza? Musia³bym wrócic do proszku #220 a ta perspektywa mnie nie zachwyca ;P

Mia³em o tym dawneij napisaæ ale jako¶ zapomnia³em, komentarz mojego taty do tego ¿e trzeba tak dok³adnie zeszlifowaæ: "Raczej niemo¿eliwe, a jak mo¿liwe to bêdziesz siê dziuba³ z tym 2 lata" hehe zobaczymy pod koniec wrze¶nia :P
Pozdrawiam Za³±czone miniaturki
    l l


..czy warto jest zeszlifowaæ ten otwarty pêcherzyk powietrza? Musia³bym wrócic do proszku #220 a ta perspektywa mnie nie zachwyca ;P

Decyzja jest twoja, ja bym siê nie przejmowa³ - taka kropka nie wp³ynie w ¿aden sposób na jako¶æ obrazów.

Idziesz jak burza, ¶pisz wogóle? Sprawdza³e¶ ROC i robi³e¶ test Sharpie?

A z taty siê nie ¶miej - poczekaj a¿ dojdzie do figuryzacji :P U mnie data skoñczenia lustra przesuwa³a siê kilka razy :szczerbaty:

Powodzenia!


Idziesz jak burza, ¶pisz wogóle? Sprawdza³e¶ ROC i robi³e¶ test Sharpie?
¶pie i normalnie funkcjonuje :P ROC 218 cm plus minus dwa czyli ogniskowa f=109cm czyli OK :) test sharpie robi³em na poziomie proszku #220 i musia³em zrobiæ kilka porawek wed³ug Twojego artyku³u i jest ok :D


A z taty siê nie ¶miej - poczekaj a¿ dojdzie do figuryzacji :P U mnie data skoñczenia lustra przesuwa³a siê kilka razy :szczerbaty:
no zobaczymy :D

Witam,


Witam wszystkich :Beer:
(...)
Zwierciad³o ma ¶rednice 173 mm i mam zamiar zeszlifowaæ je na parabole. Je¶li chodzi o ¶wiat³osi³e to musze jeszcze to przemy¶leæ dok³adnie :P jakie parametry wy by¶cie doradzali? Mieszkam w bloku i dlatego du¿e gabaryty odpadaj± (zw. sferyczne) Chcia³bym teleskop uniwersalny wiêc chyba ¶wiat³osi³a w okolicach 1/8..no ale zastanowiê siê jeszcze ;) mam ambitny plan skoñczyæ zwierciad³o przed 1 pa¼dziernika poniewa¿ mam ca³y wrzesieñ wolny i mogê szlifowaæ ca³ymi dniami. ale najpierw lecê zrobiæ sobie jaki¶ stó³ szlifierski :P
Pozdrawiam
Mateusz Gancarczyk

pozwole sobie na kilka wskazówek do tego postu i w±tku.

Tak siê sk³ada, ¿e w Oddziale PTMA w Warszawie od kilkudziesiêciu lat dzia³a Sekcja Instrumentalna, w której mo¿na samemu - oczywiscie pod kontrol± fachowca - wykonaæ optykê do teleskopu, a nawet prosty monta¿. Sam zrobi³em pewn± ilo¶æ zwierciade³ (a dwa znajduj± siê w teleskopach Oddzia³u).

Uwaga nr 1 - zwierciad³o szlifuje siê na sferê, nie na paraboloidê !! Kszta³t paraboloidalny nadaje siê w ostatniej fazie pracy, kiedy przechodzi siê z polerowania do figuryzacji.
Uwaga nr 2 - zacinanie siê p³yt przy proszku ok. 200 ¶wiadczy o wyj±tkowo niesferycznym kszta³cie !! Bardzo wa¿ne jest zgranie trzech ruchów jednocze¶nie - przesuwania zwierciad³a wzglêdem matrycy o 1/4 ¶rednicy, okr±¿ania stanowiska w okre¶lonym tempie oraz obrotu zwierciad³a wokó³ osi w przeciwn± stronê do tego okr±¿ania.
Uwaga nr 3 - skoñczenie prac optycznych w terminie do 1 pa¼dziernika jest ma³o realne. Wiêkszo¶æ osób potrzebuje od kilku miesiêcy wzwy¿, aby ca³kowicie zakoñczyæ ten etap pracy. Nawet jak mamy takich fachowców, którzy potrafi± w jeden dzieñ wyszlifowaæ ma³e zwierciad³o, a w drugi wypolerowaæ, pozostaje figuryzacja, a jak d³ugo bêdzie trwa³a - to czasami loteria. Nawet nasz "spec" czasami mêczy³ siê z jednym zwierciad³em przez kilka tygodni (swoj± "250" figuryzowa³em kilka miesiêcy, raz wracaj±c do szlifowania...). Figuryzacja zwierciad³a wymaga wprawy i rzadko udaje siê w krótkim czasie komu¶, kto zaczyna tak± pracê po raz pierwszy.
Mo¿e wkrótce poka¿ê kilka zdjêæ, przedstawiaj±cych nasze stanowska szlifierskie i inne ciekawostki z pracowni optycznej.

¯yczê cierpliwo¶ci !!

No tak, ale pocz±tkuj±cy maj± chyba wiêcej szczê¶cia, jak w pokerze ( tak s³ysza³em, sam nie gram).
Sam wykonywa³em, jako pierwsze, zwierciad³o 300mm. W³asciwie " z marszu" wyszed³em na 1/7 lambda.
Czyli lepiej ni¿ seryjne wiêkszo¶ci znanych firm. Ale to by³y czasy figuryzowania na lepiej ni¿ 1/12!. No i nie dokoñczy³em tego lustra... :ha:
Wniosek: jesli to pierwsze szk³o i uda siê uzyskaæ lepiej ni¿ 1/6 lambda- zamocowaæ w tubusie i obserwowaæ!
A za lepsz± jako¶ci± pracowaæ przy nastêpnym szkle. Pochmurnych nocy u nas dostatek...


Uwaga nr 1 - zwierciad³o szlifuje siê na sferê, nie na paraboloidê !! Kszta³t paraboloidalny nadaje siê w ostatniej fazie pracy, kiedy przechodzi siê z polerowania do figuryzacji.

Napisa³em bo my¶la³em ¿e wiadomo ¿eby zwierciad³o mia³o kszta³t parabolidalny trzeba najpierw mieæ sfere

Uwaga nr 2 - zacinanie siê p³yt przy proszku ok. 200 ¶wiadczy o wyj±tkowo niesferycznym kszta³cie !! Bardzo wa¿ne jest zgranie trzech ruchów jednocze¶nie - przesuwania zwierciad³a wzglêdem matrycy o 1/4 ¶rednicy, okr±¿ania stanowiska w okre¶lonym tempie oraz obrotu zwierciad³a wokó³ osi w przeciwn± stronê do tego okr±¿ania.
hmm..ciekawa uwaga, a co je¶li tak jest..tz ¿e zwierciad³o ma wyj±tkowo niesferyczny kszta³t..a ja w ci±gu najbli¿szych dni dojdê do polerowania, bêde polerowa³ ile¶na¶cie h..i na marne, bo bêde musia³ wróciæ do szlifowania? jak to sprawdziæ na tym etapie na którym jestem..? na no¿u?

co do uwagi 3..pierwszy raz robie zwierciad³o..i w³asciwie nie wiem ile jesczez przedemn±, jak to bêdzie z t± figuryzacj± i wogóle :Boink: termin 1 pa¼dziernik..to taki ambitny plan..zobaczymy jak wyjdzie :)
dziêki Hermes1937 za uwagi :)


Wniosek: jesli to pierwsze szk³o i uda siê uzyskaæ lepiej ni¿ 1/6 lambda- zamocowaæ w tubusie i obserwowaæ!
licze na 1/12 :D ale jak bêdzie- czas poka¿e :)
Pozdrawiam


Wniosek: jesli to pierwsze szk³o i uda siê uzyskaæ lepiej ni¿ 1/6 lambda- zamocowaæ w tubusie i obserwowaæ!
A za lepsz± jako¶ci± pracowaæ przy nastêpnym szkle

nie, nie i jeszcze raz nie

skoro wk³adasz tyle pracy w zrobienie lustra to szkoda zrobiæ je byle jak. Zwierciad³o g³ówne powinno byæ wykonane z dok³adno¶ci± min. 1/8 lambda. Wiêksza dok³adno¶æ w niewielkim stopniu poprawia jako¶æ obrazu ale gorsza znacznie go obni¿a. Ró¿nica miêdzy LG 1/6 i 1/8 lambda jest ju¿ wyra¼na i dobrze widoczna podczas obserwacji. Teleskop ze zwierciad³em 1/6 lambda nie da poprawnych kr±¿ków dyfrakcyjnych. Efekt dla obserwatora jest taki jakby teleskop mia³ mniejsz± ¶rednicê

warto zrobiæ zwierciad³o z pewnym "zapasem" np. 1/10 lub 1/12 lambda. O lepsz± dok³adno¶æ szkoda walczyæ. Zreszt± nie ka¿dy kr±¿ek szk³a da siê z tak± dok³adno¶ci± obrobiæ

oczywi¶cie te rozwa¿ania s± s³uszne przy poprawnym wych³odzeniu zwierciad³a o ile nie jest z pyrexu

pozdrawiam

Witam,


(...) hmm..ciekawa uwaga, a co je¶li tak jest..tz ¿e zwierciad³o ma wyj±tkowo niesferyczny kszta³t..a ja w ci±gu najbli¿szych dni dojdê do polerowania, bêde polerowa³ ile¶na¶cie h..i na marne, bo bêde musia³ wróciæ do szlifowania? jak to sprawdziæ na tym etapie na którym jestem..? na no¿u?

Pozdrawiam


niesferyczny kszta³t nale¿y poprawiæ jeszcze podczas szlifowania. Mo¿na wyszlifowaæ zwierciad³o grubym proszkiem (a czêsto stosujemy przy wiêkszych zwierciad³ach karborund o nr 40) w taki sposób, ¿e czas pracy jest bardzo krótki, ale kszta³t odbiega od sfery. W znanej ksi±¿ce A. Rybarskiego "Amatorski teleskop zwierciadlany" autor pisze, ¿e czas szlifowania grubym proszkiem dla 150mm zwierciad³a i o ogniskowej 1500mm bêdzie wynosi³ 10-15 godzin "czystej" pracy, a my nawet wiêksze wg³êbienie mieli¶my po 1-1.5 godziny pracy!! Ale potem trzeba by³o szybko doprowadziæ zwierciad³o do sfery.
Najprostszy sposób - zamieniamy miejscami zwierciad³o i matrycê (czyli zwierciad³o na dole) i szlifujemy wykonuj±c krótkie ruchy 1/4 - 1/5 ¶rednicy (mo¿e przez pó³ godziny - normy na to nie ma...)
Poniewa¿ przy tym ogniskowa siê nieznacznie wyd³u¿a, dlatego najpierw szlifuje siê do nieco krótszej ogniskowej. Przy okazji - jaka jest (a raczej bêdzie) ogniskowa zwierciad³a, mo¿na do¶æ dok³adnie to uzyskaæ stosuj±c sferometr (po pomiarów g³eboko¶ci zwierciad³a). Mogê dodaæ, ¿e wykonuj±c dwa identyczne (oczywi¶cie w teorii) je¶li chodzi o d³ugo¶æ ogniskowej zwierciad³a, przy ogniskowej 160 cm, po wykonaniu, rózni³y siê miêdzy sob± w rzeczywisto¶ci tylko o kilkana¶cie milimetrów.

Witam,


(...)
skoro wk³adasz tyle pracy w zrobienie lustra to szkoda zrobiæ je byle jak. Zwierciad³o g³ówne powinno byæ wykonane z dok³adno¶ci± min. 1/8 lambda. Wiêksza dok³adno¶æ w niewielkim stopniu poprawia jako¶æ obrazu ale gorsza znacznie go obni¿a.
(...)
pozdrawiam


dla ¶cis³o¶ci - podawana dok³adno¶æ 1/8 lambda dotyczy ca³ego uk³adu optycznego, a nie tylko g³ównego, chocia¿ tak siê czêsto podaje. Nale¿y uwzglêdniæ dok³adno¶æ zwierciade³ka p³askiego. Wiêksza dok³adno¶æ zwierciad³a g³ównego pozwala na wiêksz± tolerancjê dotycz±c± wtórnego (czyli mo¿e byæ wykonane nieco gorzej). Warto dodaæ, ¿e wykonanie p³askiego zwierciad³a o wiêkszej ¶rednicy jest znacznie trudniejsze, niz "zwyk³ego" paraboloidalnego ! Podczas pomiarów takich p³askich zwierciade³ek wykorzystywanych do naszych teleskopów, rzadko trafiali¶my na dok³adniejsze ni¿ 1/6 lambda !
A w takim uk³adzie teleskopu, jak Coude, najczê¶ciej wystêpuj± a¿ 4 zwierciad³a ! Zapewne ka¿de musi byæ wykonane z dok³adno¶cia rzêdu 1/20 lambda !

postanowi³em siê troche pobawiæ i sprawdziæ czy moje zwierciad³o ma kszta³t sferyczny, nie chce wracaæ w ciemno do szlifowania grubymi proszkami. Zrobi³em tak wyprowadzi³em sobie wzór na g³eboko¶æ rowka w zale¿no¶ci od ROC i odleg³o¶ci od ¶rodka zwiercid³a wygl±da on tak:

h=((ROC)^2-x^2)^(1/2)-((ROC)^2-r^2)^(1/2)
gdzie ROC promieñ krzywizny, x-odleg³o¶æ od zwierciad³a r-promieñ zwierciad³a.

Na zwierciadle nanios³em 4 punkty w odleg³o¶ciach 0,2,4,6 cm od ¶rodka zwierciadle, tak ¿e linie ³±cz±ce te punkty przecinaj± siê w ¶rodku pod katem prostym. Zrobi³em sobie arkusz w excelu i zaczo³em mierzyæ szczeliniomierzem o najmniejszym listku 0,08mm :D no i wysz³o ¿e jest okej..tz. z dok³adno¶ci± do tych 0,08mm bez uwzglêdnienia dok³adno¶ci ROC (nie chce mi siê tego uwzglêdniaæ, jest 1 w nocy jak to pisze ;p). Ciekawy jestem waszej opini o tej metodzie. Wiem, wiem dok³adno¶æ sfery przed figuryzacj± powinna byæ rzêdu 10^-3 albo -4 (przynajmniej tak mi siê wydaje). Jutro kupie wska¼nik laserowy i za jego pomoc± mo¿e uda mi siê zmierzyæ to dok³adniej.
Pozdrawiam

Witam,

je¶li za³o¿ymy, ¿e zwierciad³o ma b³±d rzêdu 1 lambda, to znaczy ¿e rzeczywisty kszta³t rózni siê od teoretycznego o 0.00055 mm, wiêc metoda szczelinomierzem jest za ma³o dok³adna.
Nale¿y tak¿e pamiêtaæ, ¿e z³y kszta³t mo¿e mieæ tak¿e matryca... Przy du¿ych odchyleniach trudno przypu¶ciæ, aby tylko jedna p³yta mia³a z³y kszta³t, a druga by³a dobr± sfer±.

Zrob sobie jeszcze raz test sharpie - jezeli siatka na lustrze wytrze sie rownomiernie ( tzn. nie bedzie miejsc , gdzie pisak jest mniej lub bardziej widoczny ) , to masz lustro o krztalcie zblizonym do sferycznego. Pamietaj , aby podlozyc cos miekkiego pod lustro podczas szlifowania . Podczas szlifowania oprocz chodzenia wokol obracaj tez lustro na stanowisku . Chodzi o wyeliminowanie astygmatyzmu , ktory moze powstac pod wplywem ugiecia sie szkla . Moje lustro tez sie cielo podczas szlifowania i wlasnie test sharpie pokazal mi , ze lustro jest szlifowane nierownomiernie .
Pozdrawiam

witam :)
nic nie dopisywa³em do watku bo ostatnie dni by³y bardzo pracowite ;) zrobi³em polerownik oraz nó¿. Z polerownikiem mêczy³em siê 2 dni, i teraz my¶le ¿e ju¿ bêdzie wszytko ok. Jutro zaczynam polerowaæ moje zwierciade³ko :banan: i wtedy przetestuje nó¿ :D
pozdrawiam Za³±czone miniaturki
    l l

Witam,

witam :)
(...) zrobi³em polerownik oraz nó¿. Z polerownikiem mêczy³em siê 2 dni, i teraz my¶le ¿e ju¿ bêdzie wszytko ok. Jutro zaczynam polerowaæ moje zwierciade³ko :banan: i wtedy przetestuje nó¿ :D
pozdrawiam

czy przed wylaniem masy polerowniczej (smo³y+kalafonii) by³ zrobiony test na odpowiedni± twardo¶æ gotowego polerownika ?
¯yczê powodzenia podczas polerowania (i figuryzacji).

Do³±czam trzy zdjêcia przedstwiaj±ce etapy pracy nad nowym teleskopem Newtona, w naszej (w PTMA w Warszawie) Pracowni Instrumentalnej.


Z lewej - polerowanie zwierciad³a 150mm przez Lucjana Newelskiego, naszego specjalistê ( z ty³u widaæ betonowe stanowisko szlifierskie);
po¶rodku - widok zwierciad³a paraboloidalnego na no¿u Foucault'a (to inne zwiercoad³o, o ¶rednicy 270mm a nie 150mm)
z prawej - pierwszy pokaz tym teleskopem TN150 w PTMA

w³asnie na tym polaga³ problem, robi³em test ale w tem 26 st. ale teraz taka pogoda i tem w moim pokoju spada³a do oko³o 20 st i musia³em drug± warstwe daæ, trochê mieksz± . Teraz ju¿ jest wszytsko ok i sonie pomalutku poleruje ;)
pozdrawiam

witam, mam kilka pytañ.
1. Czy ¼ród³o ¶wiat³a w moim no¿u nie jest za duze, tz, za du¿± ¶rednice lampki ? ma ona oko³o 4mm.
2. Planuje do mojego teleskopu nie robiæ monta¿u dobsona ale kupiæ gotowy paralaktyczny, poniewa¿..nio w miejscu mojego zamieszkanie raczej nie ma miejsca na dobsona, a paralaktyka idzie posk³adaæ :D
my¶le nad tym EQ3 http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=108. Mo¿e macie co¶ tañszego i godnego polecenia? A mo¿e kto¶ ma jaki¶ dobry monta¿ na zbyciu?:D
pozdrawiam

Ju¿ uprzejmie s³u¿ê pomoc±.
Oto cytat z pewnego artyku³u o no¿u F.:

------------------------------
"Badanie prowadzimy w ciemnym pokoju, wobec czego ¿arówka musi mieæ os³onê. Mo¿e to byæ kartonowe pude³ko, w którym wycinamy niewielkie okienko, i zaklejamy je kawa³kiem cynfolii lub cienkiej blaszki aluminiowej. W cynfolii przek³uwamy ig³± otworek ¶rednicy 0,1-0,3 mm, który od strony ¿arówki zaklejamy przezroczyst± kalk± techniczn± lub przet³uszczonym papierem. Otworek ten stanowi "sztuczn± gwiazdê"."
------------------------------

Tak¿e Twój jest du¿o zadu¿y. To ma byæ sztuczna gwiazda czyli maleñki punkcik.
Czy dok³adnie o to Ci chodzi³o czy o co¶ innego ?
Ten post by³ edytowany przez Binocooler dnia: 17 September 2008 - 10:22
Witam,

zosta³em ju¿ wyprzedzony w odpowiedzi na pytanie dotycz±ce ¶rednicy otworka "sztucznej gwiazdki"...
Widzê, ¿e podczas najbli¿szej mojej wizyty w CAMKu bêdê musia³ obfotografowaæ jeden z naszych no¿y Foucault'a, aby pokazaæ jego wygl±d i budowê.

witam :D w³asnie szkoñczy³em siê bawiæ no¿em :D Bardzo fajne urz±dzonko, daje du¿o radochy ;p Wszystko fajnie widaæ i..no jest super xD co do wielko¶ci ¿ród³a ¶wiat³a to: im wiekszy otwór tym wiêksza jasno¶æ obrazu i tyle :) Narazie wszystko mi siê chwieje, musze przymocowac nó¿ mocno do taboreta.. a tak wogóle to jestm po 2,5h polerowania i nawet nawet idzie ;)
pozdrawiam
ps,jutro wciepie zdjêcia sprzêtu :)

Witam,


witam :D (...) Wszystko fajnie widaæ i..no jest super xD co do wielko¶ci ¿ród³a ¶wiat³a to: im wiekszy otwór tym wiêksza jasno¶æ obrazu i tyle :) (...)
pozdrawiam
ps,jutro wciepie zdjêcia sprzêtu :)


... i tym gorsza dok³adno¶æ...
Je¿eli od lat stosuje siê ma³y otwór, to nie przez przypadek. Przy ¶rednicy "gwiazdki" prawie pó³ centymetra, niemo¿liwe bêd± pomiary na strefach z dok³adno¶ci± do 0.1mm lub lepiej.
Zwierciad³o paraboloidalne o ma³ej ¶rednicy nie bêdzie siê (na no¿u Foucault'a) du¿o ró¿niæ od sfery. A przy ¶wiat³osile rzêdu F/4 b³±d na strefach wiêkszy od 0.2mm w praktyce oznacza dok³adno¶æ poni¿ej 1/8 lambda (czyli bêdzie gorsza)

Witam, jestem ju¿ po 11h polerowania i my¶le ¿e wystarczy :D tak wiêc mam ca³y tydzieñ na figuryzacje.
Tylko, ¿e....napotka³em problemy...
Na stronie pana Janusza Wilanda pisze ¿e jak przy³o¿ymy ciep³y palec do zwierciad³a, to bedzie widaæ uciekaj±ce ciep³e powietrze z palca oraz wybrzuszenie na zwierciadle. Nic z tych rzeczy nie widze ;/
czy mo¿e byc to spowodowane ¿e u¿ywam bia³ego ¼ród³a ¶wiat³a Led? ¬ród³em ¶wiat³a jest punkcik o rozmiarach szpica szpilki.
Pozatym jak ogladam zwierciad³o to w pewnych miejscach na zwiercadle pojawiaj± siê czarne dziury ale jak zamne powieke i otworze to pojawiaj± siê gdzie indziej albo znikaj±. Nosze szk³a kontaktowe :D . Czy mo¿e byc to spowodowane zanieszczyszczeniami na szoczewce kontaktowej?
Pozdrawiam


Pozatym jak ogladam zwierciad³o to w pewnych miejscach na zwiercadle pojawiaj± siê czarne dziury ale jak zamne powieke i otworze to pojawiaj± siê gdzie indziej albo znikaj±. Nosze szk³a kontaktowe :D . Czy mo¿e byc to spowodowane zanieszczyszczeniami na szoczewce kontaktowej?
Pozdrawiam

Te "czarne dziury" to mog± byæ w³asnie cienie, tylko jeszcze nie wprawi³es sobie oka. Zbyt jasne ¼ród³o swiat³a mo¿e utrudniæ, a nawet uniemo¿liwiæ Tobie zauwa¿enie cieni. Mo¿e postaraj siê o kolorow± diodê? Albo, u¿yj starych baterii...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl