AT8RC Astro-Tech 8" f/8 Ritchey-Chrétien 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Motywacja

Rozpoczynaj±c zabawê w fotografowanie nieba dysponowa³em dwoma teleskopami: refraktorem 80mm f/6 i SCT 8". Dosyæ szybko zauwa¿y³em, ze bardziej poci±ga mnie SCT ze wzglêdu na lepsz± rozdzielczo¶æ i d³u¿sz± ogniskow±, co pozwala po prostu zobaczyæ wiêcej i lepiej. Niestety, SCT nie jest teleskopem zoptymalizowanym pod katem astrofotografii. Po pierwsze p³yta korekcyjna bardzo ³atwo siê rosi. Jest to szczególnie dotkliwe przy ca³onocnych sesjach i d³ugich ekspozycjach. Niby mo¿na sobie radziæ grza³kami i os³onami, ale nie jest to idealne rozwi±zanie. Kolejna sprawa to system ustawiania ostro¶ci. W SCT mechanizm regulacji przesuwa siê lustro g³ówne a to zwykle powoduje lekkie odchylenia jego p³aszczyzny. Ten efekt jest nazywany "mirror flop" lub "mirror shift". Z tym problemem znowu mo¿na sobie radziæ kupuj±c zewnêtrzny focuser. Niestety ruchoma cela lustra g³ównego powoduje dodatkowe problemy zwi±zane z utrat± ostro¶ci czy te¿ przesuniêciem obrazu w trakcie ekspozycji. Z tym znowu mozna sobie radzic przez czêste refokusowanie i stosowanie off-axis guidingu. Niemniej, na koniec i tak zostajemy z systemem, ktory generalnie do astrofotografii nadaje siê ¶rednio ze wzglêdu na w³asno¶ci optyczne.

Stosunkowo niedawno na rynku pojawi³y siê tanie, chiñskie konstrukcje w systemie Ritchey-Chrétiena (RC). Jest to odmiana teleskopów typu Cassegraina, z tym ¿e posiada lustra w kszta³cie hiperboloidy obrotowej co eliminuje komê i miêdzy innymi przez to system ten jest uwielbiany przez astrofotografów. Wystarczy wspomnieæ, ¿e teleskop Hubble'a jest wykonany w³a¶nie w tym systemie. Jak zwykle do tanich chiñskich konstrukcji ludzie na pocz±tku podchodzili z rezerw±, jednak kolejne doniesienia zadowolonych u¿ytkowników sprawi³y, ze postanowi³em do³±czyæ do grona posiadaczy teleskopu AT8RC (AstroTech, ¶rednica lustra 8 cali, f/8, RC). Jego cena: 1395 USD by³a na tyle atrakcyjna, ze zamiast kupowaæ dodatkowy wyci±g do SCT stwierdzi³em, ¿e za niewiele wiêcej (po sprzeda¿y SCT) mogê mieæ nowy teleskop. Dodatkowo producent chwali³ siê tub± z w³ókien wêglowych, baflami i dieelektrycznymi pow³okami na obu lustrach, co mia³o zapewniæ im sprawno¶æ na poziomie 99%. Niestety do ceny w USA nale¿y doliczyæ c³o i VAT.

Pierwsze wra¿enia



Teleskop dotar³ do mnie na pocz±tku grudnia. Do jako¶ci wykonania nie mam ¿adnych zastrze¿eñ. Wszystko wygl±da solidnie. Wyci±g (2" z redukcj± na 1.25" z clamping ringami i przek³adni± 1x10) jest lepszy ni¿ ten w moim refraktorze (William Optics) i z powodzeniem radzi sobie z obci±¿eniem na poziomie 3 kg. Jego zakres pracy to ok. 5 cm. Teleskop ponadto jest wyposa¿ony w dwa dovetaile (jeden w standarcie Losmandy, drugi w standardzie Vixena) zamocowane po przeciwleg³ych stronach tuby. Dodatkowo otrzymamy trzy "przed³u¿ki" 2x1" i 1x2", które w razie potrzeby montuje siê pomiêdzy teleskopem a wyci±giem. Teleskop ma zamocowan± podstawkê dla szukacza (w standardzie Synta/Orion).

Drugie wra¿enie

Teleskop nie posiada uchwytu do przenoszenia. W zwi±zku z tym usadowienie go na monta¿u (szczególnie w siodle Losmandy) wymaga precyzji i uwagi. Na w³asne potrzeby zrobilem sobie uchwyt z trzech (¿ó³tych) sznurków przeci±gniêtych pod górnym dovtailem.



Spory backfocus powoduje, ze ¶rodek ciêzko¶ci wypada gdzie¶ w p³aszczy¿nie lustra g³ównego, a moj setup wcale do najciê¿szych nie nale¿y. Zeby przesun±æ srodek ciê¿ko¶ci do przodu nale¿y zamontowaæ dodatkowe przeciwwagi (widoczne na zdjêciach pod przedni± czê¶ci± teleskopu) co niestety podnosi ciêzar zestawu i wymagania dla monta¿u. W moim przypadku, komplet zak³adany na monta¿ wa¿y³ oko³o 12.3 kg.



Standardowa, jedna ¶rubka do mocuwania akcesoriów nie gwarantuje powtarzalnego u³o¿enia kamery. Z tego powodu w Astrokraku dorobi³em drugi "punkt" dociskaj±cy kamerkê.



Kolimacja

Teleskopy zwierciadlane do poprawnego dzia³ania wymagaj± dobrej kolimacji. W przypadku zaawansowanych (i drogich) teleskopów RC regulowaæ mo¿emy niemal wszystko. Tutaj jest to nieco ograniczone. Po pierwsze lustro g³ówne jest zamocowane "na sta³e". Nie ma wiêc mo¿liwo¶ci (bez wiêkszych ingerencji w konstrukcjê teleskopu) regulacji jego p³aszczyzny oraz odleg³o¶ci od lustra wtórnego. Mo¿emy natomiast regulowaæ o¶ wyci±gu oraz standardowo o¶ lustra wtórnego. W internecie mo¿na znale¼æ trochê materia³ów nt. procedur kolimacji. Mnie osobi¶cie najbardziej przekona³a nastêpuj±ca:
- najpierw ustawiamy o¶ wyci±gu, tak aby cela lustra wtórnego by³a "na ¶rodku". Do tego u¿ywamy kolimatora typu "pude³ko po filmie 35mm"
- ustawiamy lustro wtórne za pomoc± kolimatora holograficznego, tak aby jego "cieñ" znajdowa³ siê na ¶rodku generowanego wzoru.
Na zakoñczenie standardowa kolimacja na gwiazdach (tutaj regulowa³em wy³±cznie lustrem wtórnym). Uzyskany przeze mnie efekt w "oczach" CCDInspectora wygl±da nastêpuj±co:



Wartosci FWHM s± podane przy skali 1px = 1.26" sa dosyc duze. Analizie podda³em ¶redni± z ok. czterdziestu dwuminotowych klatek. Co ciekawe zmierzy³em inne zdjêcia, które zrobi³em przy zdecydowanie gorszej kolimacji i wyniki FWHM byly lepsze (2.5" - 3.5"). Tak wiêc byæmo¿e ten wynik to kwestia seeingu i/lub ostro¶ci. Muszê te¿ sprobowaæ kolimacji przy u¿yciu CCDInspectora.
Generalnie chêtnie wys³ucham wszelkich wskazówek odno¶nie kolimacji i warto¶ci FWHM do której powinienem doj¶æ.

Podsumowanie

Na razie jestem na etapie oswajania tego teleskopu. Zima to ¶rednio komfortowa pora roku na testy. Wkrótce ma byæ dostêpny reduktor/flattener o krotno¶ci 0.75. Pewnie dopiero z nim teleskop poka¿e pe³niê swoich mo¿liwo¶ci. Dodatkowo zauwa¿y³em, ¿e 12.5 kg z ogniskow± 1600 mm to sporo, nawet dla EM-200.
W zwi±zku z tym zamiast klasycznego podsumowania przedstawiam zdjêcia, ktore do tej pory uda³o mi siê zrobiæ. We wszystkich wypadkach obróbka opiera³a siê g³ównie na krzywych i ew. lekkim odszumianiu. Nie u¿ywa³em warstw ani wyostrzania gwiazd.


Pierwszy obiekt, aczkolwiek materia³ zbierany przez kilka nocy i mocno przefiltrowany, wiêc trudno to nazwaæ klasycznym pierwszym ¶wiat³em.


Abel 779 - w³a¶nie do takich celów mam zamiar u¿ywaæ tego teleskopu.


NGC2683 - poprawiona kolimacja i ... gorsze FWHM



O¿esz! My¶la³em o takim rozwi±zaniu, ale zabrak³o odwagi. Jeste¶ pierwszy!

Zobacz tu: http://www.teleskop-...n-203-1624.html
S± tam akcesoria, m.in. reduktor 0,75

Gratulujê!

Edit1:
A, i chyba now± kamerk± siê nie pochwalili¶my?

Edit2:
Jak wychodzi porównanie USA+c³o do ceny z w/w linku?
Ten post by³ edytowany przez piotrs dnia: 20 March 2010 - 22:44
1600mm z takim ma³ym pikselkiem na Em200 - WOW
widaæ ¿e w sprzêcie drzemie spory potencja³.
Ten post by³ edytowany przez piotr_s dnia: 20 March 2010 - 23:00
RC AstroTecha to brandowane RC GSO, wiêc mo¿na kupiæ w Europie GSO bez problemu. ~1250 Euro za 8" :)

- test na astro-foren.de (co¶ im siê nie spodoba³)
- flokowanie - gdyby kto¶ mia³ odblaski
- kolimacja
- Jowisz z DSLR ;)



Dzieki za pozytywny feedback.
1250 Euro niezla cena, choc bez dovetaila Losmandy. W czasie gdy ja zamawialem teleskop cena w Europie byla gorsza. Co do pixela i ogniskowej to niestety nie jest tak dobrze. Pokazane przeze mnie zdjecia sa w biningu 2x2.
Odnosnie kolimacji to czytalem tekst z linku od riklaunima, ale go nie zrozumialem. Moze za drugim razem bedzie lepiej. A kamerka... coz, Patryk juz o niej wszystko napisal ;)

Jeszcze sobie przypomnia³em:
http://www.astrokrak...products_id=468 "...a teleskop Ritchey-Chrétiena f/8 w system o ¶wiat³osile f/5"
http://www.astrokrak...products_id=329 "...a teleskop Ritchey-Chrétiena f/8 w system o ¶wiat³osile f/2,64."
Ciekawe czy to ma racjê bytu? Jakby dzia³a³o, to by by³o ca³kiem nie¼le!


Jeszcze sobie przypomnia³em:
http://www.astrokrak...products_id=468 "...a teleskop Ritchey-Chrétiena f/8 w system o ¶wiat³osile f/5"
http://www.astrokrak...products_id=329 "...a teleskop Ritchey-Chrétiena f/8 w system o ¶wiat³osile f/2,64."
Ciekawe czy to ma racjê bytu? Jakby dzia³a³o, to by by³o ca³kiem nie¼le!


S± te¿ 0.5x reduktory w 2" i 1,25" oprawach filtrowych (Atik, Antares, AE i inni). Przy reduktorze 0.33 mia³by¶ 17.62mm okrêg bez winiety i 12cm mniej backfocusa :) kalkulator. G³ównie pod ma³e kamerki.
Ten post by³ edytowany przez riklaunim dnia: 21 March 2010 - 00:12
Micha³ - gratulacje. Ostatnio nawet zastanawia³em siê, kto w PL pójdzie ¶cie¿k± chiñskich RC, jako alternatywy do drogich, markowych telepów. Jak dopracujesz kolimacjê, to bêdzie naprawdê super. To co ja widzê, to na pewno problem osiowo¶ci. Co¶ siê tam gnie, bo uk³ad "komy" jest nieharmonijny - ¿e tak to nazwê.

Fajny zestaw z³o¿y³e¶.

PS. Mój po prawie roku przebojów wreszcie wczoraj przyjecha³. Zd±¿y³em zamontowaæ zestaw na monta¿u, ale okazji na pierwsze ¶wiat³o nie by³o (chmury). Niestety, Orion jak zwykle musia³ zrobiæ "po swojemu", wiêc co¶ czujê, ¿e dalej bêdê mia³ problem. Ale nie zapeszam - oka¿e siê.

W³a¶nie doczyta³em siê ¿e w AT8IN bafle s± plastikowymi wk³adkami trzymaj±cymi siê na tarciu (link do CN patrz posty: #3230075 - 07/21/09 10:38 AM oraz #3247054 - 07/30/09 03:45 PM ). Jak to jest w tym RC?
Nie powoduj± obsypywania siê farby, nie przemieszczaj± siê (jak w linku powy¿ej)?
Je¶li s± plastikowe, to czy nie l¶ni±?
Ten post by³ edytowany przez piotrs dnia: 21 March 2010 - 15:40
By³em, sprawdzi³em i... nie wykluczam, ¿e to plastik - matowy. O odblaski raczej by³bym spokojny. Przyk³adowo, na zdjêciu konika ich nie widaæ.

Jaki masz plan co do reduktorów, czekasz na 0.75 czy robisz próbê z 0.63?
0,63 ³atwiej by by³o uprowadziæ. Z drugiej strony bin2x2 to te¿ wyj¶cie.

Czekam na dedykowany 0.75 i jego recenzje na zagranicznych forach. Z drugiej strony chip w mojej kamerce tez nie jest jaki¶ gigantycznie du¿y, wiêc nie ukrywam, ¿e liczê na to i¿ bêdê móg³ dzia³aæ równie¿ bez reduktora/flattenera. Ponoæ ca³kiem dobrze dzia³a reduktor TV 0.8 do refraktorów o ogniskowej 600-900mm. Z tymi dedykowanymi do SCT raczej nie bêdê eksperymentowa³. Z czasów, gdy mia³em SCT wiem, ze reduktor f/6.3 mo¿e wyra¼nie winietowaæ (co dla mnie jest dosyæ istotne, gdy¿ u¿ywam OAG'a), f/3.3 to nadaje siê do chipów o rozmiarze takim, jakie by³y w DSI I.

Generalnie kompletuj±c zestaw nastawia³em siê, ¿e dla RC bêdê ustawia³ bin 2x2. Bin 1x1 zostawiam dla refraktorka 80/480 i ewentualnie na jaki¶ super seeing z RC. Dopóki z FWHM nie zejdê wyra¼nie poni¿ej 2px (licz±c w bin 2x2), to chyba nie ma sensu robiæ zdjêæ w bin 1x1. Co ciekawe, sporo ludzi na ¶wiecie ma ju¿ w³a¶nie taki zestaw, tzn. AT8RC i kamerkê z chipem KAF-8300, a jako¶ nigdzie nie widzia³em, ¿eby kto¶ zaprezentowa³ fajne zdjêcie w pe³nej rozdzielczo¶ci z bin 1x1.

Powiem szczerze, ze my¶la³em te¿ nad Newtonem (np. AT8IN, o którym pisze tutaj Pytajnik), ale mam w pamiêci narzekania na Soligora 200/800 - a to przecie¿ ten sam producent, te same parametry optyczne i tez niepokoj±co niska cena ;). Z kolei sprawdzone i dedykowane do astrofotografii Newtony (ASA, Orion UK) s± dosyæ drogie, a te¿ nie uchodz± za instrumenty typu "plug'n play".


Jaki masz plan co do reduktorów, czekasz na 0.75 czy robisz próbê z 0.63?
0,63 ³atwiej by by³o uprowadziæ. Z drugiej strony bin2x2 to te¿ wyj¶cie.


bin2x2 to raczej nie jest wyj¶cie ;)

Pozdrawiam.


...Powiem szczerze, ze my¶la³em te¿ nad Newtonem (np. AT8IN, o którym pisze tutaj Pytajnik), ale mam w pamiêci narzekania na Soligora 200/800 - a to przecie¿ ten sam producent, te same parametry optyczne i tez niepokoj±co niska cena ;). Z kolei sprawdzone i dedykowane do astrofotografii Newtony (ASA, Orion UK) s± dosyæ drogie, a te¿ nie uchodz± za instrumenty typu "plug'n play".

Z tym MT800 to nie jest tak ¿e nie dzia³a. Chodzi raczej o to ¿e bardzo wa¿na jest w nim kolimacja, a obszar ostro¶ci to pojedyncze mikrometry, korektor komy jest konieczny, wyci±g firmowy (w starszym modelu) s³aby. Jak siê go zapu¶ci, to obrazy gwiazdek majê wygryzienia, s± niesymetryczne i/lub podówjne spajki, s± trójk±tami albo elipsami, ... Ale jak jest zadbany, to odp³aca.
Tak czy siak ¿yczê Ci ¿eby RC mog³o pokazaæ klasê i rozgryzalo szczególiki na zdjêciach.
Szkoda ¿e nie bêdziesz na zlocie, by¶my sfocili to samo i porównali. Jestem bardzo ciekaw takiego eksperymentu.

Nie wiem czy to zdjecie zostalo wykonane w bin 1x1 ale podobnym zestawem, a wiec RC8 (GSO),QHY9 (KAF8300)plus Astro-Tech flattener.Calkiem spore mozliwosci kryja sie w tym zestawie. Link do zdjecia: http://members.iinet...1-1652x1216.jpg
A najbardziej zadziwil mnie fakt ze zestaw ten posadzony jest na EQ6.
Ten post by³ edytowany przez Tomasz_Habaj dnia: 22 March 2010 - 21:37
Gratuluje Michale zestawu. Trzymam kciuki za zgranie wszystkiego poprawnie !

Fajny zestaw,

a oto co przed chwil± wpad³o mi w oko:

http://www.cloudynig...hp?item_id=2422

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl