"S" asteryzm 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Helo³
W koñcu niebo siê przetar³o, wiêc po dwóch przelotach ISSa postanowi³em skrobn±æ (a w zasadzie "nadzióbaæ") jeszcze jeden szkic.
Ostatnio coraz czê¶ciej wieszam oko na asteryzmach. Zawsze to co¶ nowego, ciekawego i dostêpnego z miasta.
Oto szkic asteryzmu o wyszukanej ;) nazwie "S". Jest po³o¿ony w dolnej czê¶ci gwiazdozbioru Herkulesa. W ma³ym powiêkszeniu nie sposób nie skojarzyæ tego z literk±. Jest prawie tak fajny, jak wieszak, ale gwiazdki sk³adowe ma o mniejszej jasno¶ci.

"S"



pozdrawiam

P.S: Za jaki¶ czas pewnie znów naszkicujê jaki¶ dziwaczny asteryzm.

*EDIT*
Podmieni³em plik, gdy¿ pope³ni³em b³±d w dacie szkicu.
Doda³em te¿ mój wzornik ("zgapiony" trochê od Mpp ;) ) jasno¶ci i kontrastu monitora. A wiêc wszystkie kwadraty oprócz pierwszego powinny siê od siebie odró¿niaæ po wytê¿eniu wzroku. Je¿eli napis "GOOD" jest widoczny, to jest dobrze, a jak pojawia siê napis "BAD" to trzeba obni¿yæ jasno¶æ b±d¼ odsun±æ siê od monitora by by³ niewidoczny, b±d¼ ewentualnie na granicy widoczno¶ci.



Bardzo fajny rysuneczek. I ciekawy obiekt na jasne noce. Dziêki za pomys³! :D

Poszukam ma³ym refraktorem, widzê ¿e warto...

Pewnie, ¿e warto. Namiary: RA 16h37m00s, DEC +30°59'53". Le¿y w pobli¿u gwiazdy 19 Xi CrB.
pozdrawiam



Najja¶niejsza gwiazda tworz±ca ma 7mag reszta 10mag dla raczej teleskopów. Za³±czone miniaturki
    l l

Uk³ad ten le¿y rzeczywi¶cie na podanych wspó³rzêdnych ale jest to zdecydowanie bli¿ej zety Her (1,5°) ni¿ Xi CrB (3°). Ponadto odnoszê wra¿enie, ¿e Wimmer rysuje szkice w technologii która daje odbicie lustrzane, co wszystkim poszukiwaczom dajê pod rozwagê.

Wybaczcie, ale powiem szczerze, ¿e w ramach promocji mojego nowego atlasu nieba bêdê zamieszcza³ przy byle okazji fragmenty mapek (z czasem coraz doskonalsze) obrazuj±ce proces powstawania atlasu. Tak wiêc teraz zamieszczam fragment mapy nr 71 obrazuj±cej wspomniany uk³ad (zasiêg mapy 12 mag).


Ten post by³ edytowany przez Piotr Brych dnia: 14 July 2009 - 13:31

Ponadto odnoszê wra¿enie, ¿e Wimmer rysuje szkice w technologii która daje odbicie lustrzane, co wszystkim poszukiwaczom dajê pod rozwagê.


Rzeczywi¶cie tak jest. Korzystam z pryzmatycznej k±tówki takahashi, która prostuje obraz góra-dó³, ale fa³szuje go prawo-lewo. Niestety mo¿e byæ to mylne, zw³aszcza dla posiadaczy newtonów.
Niemniej jest to bardzo dobra k±tówka.

Gratulacje! http://www.asod.info/?p=1967

Kolejny ogromny sukces wimmera! Gratulki! :Salut:

Szuka³em tej eSki, ale faktycznie w newtonie jest to na odwrót. Zatem dla newtonowców, asteryzm jest znany pod inn± - równie dobrze oddaj±c± to co widaæ - nazw± "odwrócone 5"
A ¿e to dzia³ szkicowy to i szkic zaczerpniêty z http://www.deepskylo...n=27884&dalm=AO
pokazuj±cy jak to mo¿na zobaczyæ na odwrót,

http://www.deepskylog.org/deepsky/drawings/27884_resized.jpg

Dziêki!
No straaaasznie ogromny sukces ;)
Marcin - rzeczywi¶cie. Ciekawe, ¿e jeden obiekt mo¿e byæ dwoma innymi asteryzmami, zale¿nie od u¿ytego sprzêtu. Ja mam go w bazie mojego SLT jako "S".

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl