29P/Schwassmann-Wachmann 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Kometa 29P po raz kolejny wybuch³a. Kometa ta jest o tyle ciekawym obiektem, ¿e kr±¿y po prawie ko³owej orbicie w odleg³o¶ci oko³o 6 j.a. od S³oñca (a wiêc dalej ni¿ Jowisz) i zazwyczaj kilka razy do roku wybucha. Tak siê sk³ada, ¿e kilka dni temu wybuch³a ona po raz kolejny i osi±gnê³a jasno¶æ oko³o 12.5 mag.
Obserwowa³em j± 11 i 12 stycznia i w obydwa te dni ocenia³em j± na oko³o 12.5 mag przy komie o ¶rednicy 1' i DC=3. Dzi¶ kometa by³a wyra¼nie ja¶niejsza - oceni³em jej jasno¶æ na 11.4 mag, ¶rednicê g³owy na 1' a DC na 7 - posiada ona gwiazdopodobne j±dro o jasno¶ci oko³o 12.0 mag.

Jak do tej pory obserwowa³em j± od 2002 roku oko³o 40 razy podczas kilkunastu wybuchów i jak do tej pory nie widzia³em jej nigdy tak wyra¼nie jak dzi¶. W 20cm teleskopie by³a widoczna nie tylko metod± zerkania, ale i na wprost.

Pozdrawiam
Piotrek



Dzi¶ widzia³em kometê ponownie. Wydawa³a mi siê ona byæ jeszcze troszkê ja¶niejsza (11.1 mag) ni¿ wczoraj. Posiada³a te¿ centraln± kondensacjê, która dzi¶ by³a nieco rozmyta (mia³a ¶rednicê oko³o 10") i zanurzona w bardziej rozmytej otoczne o ¶rednicy 1'. Ma³e rozmiary komety sprawiaj±, ¿e ma ona do¶æ du¿± jasno¶æ powierzchniow±, przez co jest bardzo wyra¼nie widoczna nawet w niedu¿ych teleskopach.
Je¶li kto¶ chcia³by choæ raz w ¿yciu zobaczyæ tê wyj±tkow± kometê, teraz jest ku temu najlepsza okazja. Kometa jest (jak na jej mo¿liwo¶ci) wyj±tkowo jasna i jest bardzo dogodnie usytuowana.

Pozdrawiam
Piotrek

Super! Piotrek, mo¿na prosiæ namiary na tê komete?

Kilka dni temu (25 I) widzia³em kometê ponownie. Nadal jest ona bardzo wyra¼nie widoczna w 20cm teleskopie. Jej jasno¶æ to oko³o 11.5 mag przy ¶rednicy g³owy nieco mniejszej od 2'.

Co do namiarów, to:
efemeryda: http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemerides...ts/0029P_1.html
mapki: http://shopplaza.nl/...mets/comets.htm

Pozdrawiam
Piotrek



Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann wybuch³a po raz kolejny. Co ciekawe podobnie jak podczas poprzedniej zimy kometa jest zdecydowanie ja¶niejsza ni¿ przy przeciêtnym wybuchu. Jej jasnosæ jest oceniana (na razie tylko ze zdjêæ CCD) na oko³o 11.5 mag, przy czym kometa jest gwiazdopodobna. Znajduje siê ona teraz w Raku, blisko granicy z Bli¼niêtami, wiêæ jak na razie w obserwacjach bêdzie przeszkadza³ Ksiê¿yc. Za 4-5 dni przestanie on jednak byæ problemem, a do tego czasu mo¿e i pogoda siê poprawi. Jasno¶æ kometa powinna utrzymaæ siê na obecnym poziomie przynajmniej przez jakie¶ 2-3 tygodnie, jednak jej ¶rednica bêdzie siê w tym czasie zwiêkszaæ, wiêæ jasno¶æ powierzchniowa bêdzie spadaæ i kometa bêdzie coraz trudniejsza do zauwa¿enia, niemniej jednak przez najbli¿szy tydzieñ powinna byæ dostrzegalna bez wiêkszych problemów w 15 cm teleskopach.

Pozdrawiam
Piotrek

Piotrek, na ile ekspansja otoczki P/S-W przypomina Holmesa? Czy krawêd¼ otoczki te¿ jest tak ostro zarysowana?

Radku,

Ekspansja otoczki w przypadku 29P jest do¶æ podobna do ekspansji otoczki u 17P, jednak w przypadku 29P ca³y proces zachodzi szybciej i w znacznie mniejszej skali... W pierwszym dniu kometa jest praktycznie gwiazdopodobna, w ci±gu kilku kolejnych dni wygl±da jak ma³a mg³awica planetarna o do¶æ wyra¼nie zarysowanej krawêdzi. Mniej wiêcej po tygodniu otoczka osi±ga ¶rednicê oko³o 1' i powoli staje siê coraz bardziej rozmyta. Czasem, gdy wybuch jest do¶æ silny i jasno¶æ komety przekracza 12 mag, ca³y opisany powy¿ej proces trwa troszkê d³u¿ej.
Poni¿ej masz linki do kilku zdjêæ z najciekawszego wybuchu tej komety w ostatnich latach, który mia³ miejsce na pocz±tku 2008 roku (w³a¶ciwie to by³a seria trzech wybuchów).

Na pierwszym zdjêciu kometa wygl±da prawie dok³adnie jak 17P/Holmes tu¿ po wybuchu:

http://aerith.net/pi...las/SW1-14j.JPG

Kolejne zdjêcia przedstwiaj± wyj±tkowo ciekaw± ewolucjê tej komety podczas pierwszych tygodni 2008 roku:

http://aerith.net/pi.../29P_071231.jpg
http://aerith.net/pi.../29P_080108.jpg
http://aerith.net/pi.../29P_080123.jpg
http://aerith.net/pi.../29P_080129.jpg
http://aerith.net/pi.../29P_080205.jpg
http://aerith.net/pi.../29P_080209.jpg

Pozdrawiam
Piotrek

Pojawi³o siê kilka wizualnych obserwacji tej komety. Wszyscy obserwatorzy zgodnie twierdz±, ¿e kometa jest wyra¼nie widoczna w niedu¿ych teleskopach i wygl±da jak ma³a mg³awica planetarna. Kometa jest ja¶niejsza od 11 mag i ma ¶rednicê mniejsz± od 1'. Wygl±da na to, ¿e jest nawet nieco ja¶niejsza ni¿ podczas wybuchu z pocz±tku roku.

Warunki do obserwacji komety s± bardzo dobre. Znajduje siê ona w Raku, w pobli¿u granicy z Bli¼niêtami i nad ranem, przed ¶witem ¶wieci ponad 40 stopni nad horyzontem. Je¶li kto¶ ma ciemne niebo, to powinna byæ stosunkowo ³atwa do zaobserwowania w 15 cm teleskopie.

Warto spróbowaæ zaobserwowaæ tê wyj±tkow± kometê, gdy¿ ostatni tak jasny wybuch (nie licz±c tego z pocz±tku bie¿±cego roku) mia³ miejsce chyba w 2001 roku.

Pozdrawiam
Piotrek

Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann po raz kolejny jest widoczna w niewielkich teleskopach!!

Po wybuchu we wrze¶niu (kiedy osi±gnê³a jasno¶æ oko³o 10.5 mag) by³a bardzo d³ugo widoczna, jednak pomimo ¿e jej jasno¶æ by³a praktycznie sta³a, to jej ¶rednica ros³a i w efekcie kometa by³a z dnia na dzieñ trudniejsza do dostrze¿enia. W koñcu na pocz±tku grudnia sta³a siê tak rozmyta, ¿e jej wizulane obserwacje praktycznie przesta³y byæ mo¿liwe. Jasno¶æ jej centralnej kondensacji by³a wówczas oceniana na zdjêciach z CCD na oko³o 15-16 mag.
21 grudnia kometa wybuch³a i jasno¶æ jej centralnej kondensacji wzros³a do oko³o 12 mag. W kolejnych dniach kometa powoli zwiêksza³a swe rozmiary, podczas gdy jasno¶æ ca³kowita pozstawa³a na poziomie oko³o 12 mag, a jasno¶æ centralnej kondensacji powoli spada³a. Ja kometê widzia³em 24 grudnia pó¼nym wieczorem i wygl±da³a wtedy jak malutka mg³awica planetarna o do¶æ du¿ej jasno¶ci powierzchniowej.
Jasno¶æ centralnej kondensacji spad³a przedwczoraj ju¿ do 14 mag, ale wczoraj kometa ponownie wybuch³a i okolice jej j±dra poja¶nia³y osi±gaj±c ponownie 12 mag. W ten sposób jasno¶æ ca³kowita komety wzros³a ju¿ do blisko 11 mag.
W najbli¿szych dniach kometa powinna pozostaæ stosunkowo ³atwym do obserwacji obiektem. Dodatkow± atrakcj± dla obserwuj±cych w dobrych warunkach bêdzie jej ciekawy wygl±d - mniejsza i ja¶niejsza otoczka bêdzie siê w kolejnych dniach powoli rozszerzaæ wewn±trz wiêkszej, nieco s³abszej, równie¿ zwiêkszaj±cej swe rozmiary. Dziêki du¿ej jasno¶ci osi±gniêtej podczas wybuchu, wizualne obserwacje powinny byæ mo¿liwe przynajmniej do koñca stycznia, jednak z ka¿dym dniem kometê bêdzie trudniej dostrzec ze wzglêdu na coraz wiêksze rozmiary przy mniej wiêcej sta³ej jasno¶ci ca³kowitej (chyba, ¿e kometa wybuchnie jeszcze raz).

Pozdrawiam
Piotrek

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl