STEREO/SECCHI L4,L5 Campaign Miêdzynarodowa kampania poszukiwania "ziemskich trojañcz 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witajcie,

Koordynator projektu Sungrazing Comets og³osi³ miêdzynarodow± kampaniê poszukiwania drobnych cia³, potencjalnie znajduj±cych siê w okolicach punktów libracyjnych ziemi (L4 i L5) " STEREO/SECCHI L4,L5 Campaign"

¦rednio co 3-4 tygodnie sondy STEREO na przestrzeni ca³ego obecnego roku bêd± na 24-48 godzin zmieniaæ po³o¿enie pola widzenia kamer Heliospheric Imager, tak a¿eby sfotografowaæ wymienione obszary. Przypuszcza siê ¿e obiekty znajduj±ce siê w tych punktach s± stosunkowo ma³e, jednak¿e sondy STEREO poruszaj±ce siê obecnie bardzo blisko tych punktów maj± szansê na ich detekcjê.

Najbli¿szy STEREO Roll 180 stopni w³a¶nie siê zacz±³ i dane maj± pojawiæ siê za kilka dni (przypuszczalnie 12, 13 kwietnia)

Jak wygl±da potencjalny uk³ad cia³ powi±zanych z punktami libracyjnymi?
http://sungrazer.nrl.navy.mil/images/hiltro.gif
Animacja: Prof. Aldo Vitagliano

Punkty libracyjne L4 i L5 okre¶lane jako punkty stabilne, znajduj± siê w odleg³o¶ci oko³o 1 AU od Ziemi i 1 AU od S³oñca. S± to miejsca w których si³y grawitacyjne ziemi i S³oñca wzajemnie siê równowa¿±. Wobec tego obiekty znajduj±ce siê w ich pobli¿u, maj±ce zsynchronizowany ruch z cia³em wspó³tworz±cym punkty i obiegaj±cym S³oñce, mog± siê w nich znajdowaæ dowolnie d³ugo.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/88/Lagrange_points.jpg
¬ród³o: NASA / Wikipedia

Nie ma regu³y z jak± szybko¶ci± na zdjêciach STEREO poruszaæ siê bêd± potencjalne planetoidy (mo¿e byæ to zarówno ruch szybki b±d¼ bardzo powolny). Faktem jest ¿e akcjê warto przeprowadziæ gdy¿ okazja siê ju¿ nie powtórzy.

Zdjêcia Heliospheric Imager:
http://secchi.nrl.navy.mil/sccimages/
http://stereo-ssc.na....gov/data.shtml (w postaci FTS)

Obiekty odkrywane za pomoc± STEREO nale¿y zg³osiæ bezpo¶rednio do Karla Battamsa (drog± mailow±) oraz na grupie dyskusyjnej http://tech.groups.y...p/stereohunter/

Info o kampani w jêzyku angielskim: http://sungrazer.nrl...grange_campaign

Obrobienie danych FTS mo¿na przeprowadziæ korzystaj±c np. z IRISa. Opisa³em ta metodê w temacie: http://astro-forum.o...OHO-t23956.html

Pozdrawiam
Micha³
Ten post by³ edytowany przez Michal Kusiak dnia: 10 April 2009 - 17:56


Bardzo ³adne zobrazowanie podobna jest sytuacja z ziemi± czyli domniemane ksiê¿yce Kordylewskiego. Albo ''drugi'' ksiê¿yc ziemi 3753 Cruithne jego orbita ma kszta³t podkowy tak jak L4 i L5.
Ten post by³ edytowany przez Aldebaran dnia: 10 April 2009 - 17:39

Bardzo ³adne zobrazowanie podobna jest sytuacja z ziemi± czyli domniemane ksiê¿yce Kordylewskiego.

Zgadza siê. :) Doczyta³em teraz Dok³adnie Twoj± edycjê posta.
Ten post by³ edytowany przez Michal Kusiak dnia: 10 April 2009 - 17:44
:Boink: Zgadza siê, ale chodzi³o mi o orbitê cruithne jako przyk³ad.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl