Obserwatorium chwilowe Idea do poæwiczenia, problem do rozwi±zania 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam,

Od jakiego¶ czasu inwestujê w lepsze ni¿ ca³kiem podstawowe wyposa¿enie do astro-foto. Ca³y mój obecny komplet jest przeno¶ny w rozumieniu klasycznym ? czyli ka¿da sesja to budowa od zera, a podczas sesji max komfortu operatora to krzese³ko.

Tak sobie zbieram to i zbieram, a¿ tu nagle okazuje siê ¿e to wszystko razem zaczyna coraz mniej potrzebowaæ mnie stoj±cego przy tym w nocy. Na dzi¶ wygl±da to tak:
a ) Monta¿ HEQ-5 ? daje siê sterowaæ przez RS232 (czyli te¿ w efekcie przez USB converter) i program CdC. Mojej obecno¶ci wymaga tylko przy rozstawianiu i alignowaniu. Potem mogê go nie dotykaæ, wszystko da siê zrobiæ przez komputer.
b ) Reszta z³omu do zamocowania na monta¿u i pl±tanina kabli. Muszê to fizycznie zamocowaæ, wywa¿yæ, po³±czyæ itp., ale tylko na pocz±tku.
c ) Kamera guidera ? wymaga abym stoj±c przy teleskopie wyregulowa³ ostro¶æ, potem dark. Reszta dzia³añ tylko z komputera.
d ) Ostro¶æ teleskopu g³ównego ? za pomoc± Robofocusa, czyli w praktyce zdalnie.
Jedyne co muszê fizycznie robiæ przy tym zestawie, to rêcznie zmieniaæ filtry.

Swoj± drog±, to zanim wszystko z³o¿ê i uruchomiê, zwykle mijaj± dwie godziny (prawie zawsze co¶ idzie pod górkê). To strasznie d³ugo. Ten czas mija na:
- monta¿u hardware (konieczne jest tyle kursów do miejsca monta¿u, ¿e trawa siê wydeptuje)
- alignowaniu monta¿u (kocham komunikat ?aligment failed? oraz sytuacje w których gwiazdy do aligmentu z³o¶liwie chowaj± siê za drzewa i domy)
- regulacji ostro¶ci giudera
- dark do guidera
- odczekaniu a¿ guider siê nauczy
- regulacji ostro¶ci
- wyborze kadru
- oraz w miêdzyczasie czas mija na walce z czym¶ co akurat dzi¶ nie dzia³a
Po sesji trzeba zwykle zrobiæ darki (czyli osobiste zak³adanie dekla) i zwin±æ sprzêt (w oko³o 15 minut).

Jak widaæ moja obecno¶æ przy takim zestawie nie jest konieczna ca³y czas. Przysz³a mi wiêc do g³owy idea obserwatorium chwilowego. Zasadza siê ona na tym, ¿e sprzêt po ustawieniu i uruchomieniu wymaga minimalnej obecno¶ci operatora. Taki operator to lubi siedzieæ w cieple. W obserwatorium chwilowym teleskopy i inne potrzebne gadgety na moncie siê mro¿± oraz mokn±, a operator z komputerem s± w odleg³o¶ci kilku metrów w ciepe³ku (w domu lub w namiocie). Dodatkowo (to inspiracja pochodz±ca od TURa) trzeba przy takiej "chwilówce " zastanowiæ siê czego mo¿na nie rozmontowywaæ (np. motofocusa nie odkrêcaæ od guidera), co mo¿na zak³adaæ jako komplety (np. powi±zkowane okablowanie).

Miejsce gdzie stoi teleskop z miejscem gdzie ja mogê sobie czytaæ ksi±¿kê lub spaæ musi byæ po³±czone takimi kablami:
- 230V (w przypadku domu)
- USB do kamery g³ównej
- USB do kamery guidera
- USB do Robofocusa
- USB do convertera RS232 i dalej do pilota od monta¿u

W tej porywaj±cej idei nie mam tylko jednego problemu rozwi±zanego: jak na odleg³o¶æ wiêksz± ni¿ 5m skomunikowaæ siê przez kable USB z: kamer± g³ówn±, kamer± guidera, Robofocusem i pilotem monta¿u? Akurat w moim przypadku muszê przekroczyæ te nieszczêsne 5m kabla USB. Macie jakie¶ pomys³y?

Mo¿e kto¶ podzieli siê tu do¶wiadczeniami z transmisj± przez USB obrazów z kamer, sygna³ów Robofocusa, komunikacji z montem - na odleg³o¶ci 5m lub wiêksze?

Wg mojej wiedzy na A-F by³y ju¿ dyskusje o d³ugich kablach USB, transmisji przez konwertery na Ethernet itp. Tyle ¿e nikt nie napisa³ ¿e co¶ takiego zrobi³ i sprawdzi³.

Pozdrawiam,

Piotrs
Ten post by³ edytowany przez piotrs dnia: 28 October 2008 - 00:02


Piotrze i tak wszystko sprowadza siê do komputera przy teleskopie i drugiego zdalnego po³±czonego ju¿ w dowolny sposób ...czyli najlepiej przez sieæ

pewnym wyj¶ciem jest hub usb z osobnym zasilaniem,
ale w przypadku kamer i tak ³±czna d³ugo¶æ przewodów nie powinna przekraczaæ 3m, max 4,
bo inaczej system wywala b³êdy
pozdrowienia

Witam,


SUMAS: ...ale w przypadku kamer i tak ³±czna d³ugo¶æ przewodów nie powinna przekraczaæ 3m, max 4 ... - czy próbowa³e¶ tego osobi¶cie? Z jak± kamer±, pracuj±c± w USB 1.1 czy 2.0 ?

A jakby spróbowaæ czego¶ takiego: http://www.usbwholes...eater%202.0.htm (USB 2.0 jest potrzebny do kamery g³ównej)

Tu: http://www.everythingusb.com/forums/showth...hp?threadid=804 napisali "if you cascade 5 hubs with 5m USB cables, this will allow you to connect a device 30m away." Ma to szanse? W sumie to i tak jeden hub by wystarczyl, a jak tu pisz± o a¿ piêcu, to chyba jeden bêdzie dzia³a³ bez pud³a?

Albo takie cos: http://www.maplin.co.uk/Module.aspx?Module...O&U=strat15 (tyle ¿e wy³±cznie USB 1.1)

EDIT: znalaz³em jeszcze takie przed³u¿acze: http://www.nokaut.pl/akcesoria/przedluzacz...usb-2-0-5m.html oraz http://www.swiat-akc...p?id=2&idp=4781 Pisz± do USB 2.0.
end EDIT

Pozostaje jeszcze kwestia skracania czasu uruchamiania "obserwatorium chwilowego" przez ³±czenie ze sob± zwykle roz³±czanych rzeczy. Ma kto¶ z tym do¶wiadczenia?

Piotrs
Ten post by³ edytowany przez piotrs dnia: 28 October 2008 - 09:19

(...)Ten czas mija na:
(...)
- odczekaniu a¿ guider siê nauczy
- regulacji ostro¶ci
- wyborze kadru
(...)


Oj, po mojemu to b³ad. Najpierw kadrowanko, a potem dopiero guider calibration. Soft jak go skadrujesz przy biegunie i polecisz z kadrem w okolice równika to nie bedzie zbyt sensownie reagowa³. No i kiedy¶ siê kiedy¶ zdziwisz niepomiernie jak przez przypadek zrobisz flipa miêdzy kalibracj± a kadrowaniem. ;)

Pozdrawiam




Oj, po mojemu to b³ad. Najpierw kadrowanko, a potem dopiero guider calibration. Soft jak go skadrujesz przy biegunie i polecisz z kadrem w okolice równika to nie bedzie zbyt sensownie reagowa³. No i kiedy¶ siê kiedy¶ zdziwisz niepomiernie jak przez przypadek zrobisz flipa miêdzy kalibracj± a kadrowaniem. ;)

Pozdrawiam


Zgadzam siê. Tak mi siê tylko tu b³êdnie napisa³o. Masz racjê.

Piotrs


- czy próbowa³e¶ tego osobi¶cie? Z jak± kamer±, pracuj±c± w USB 1.1 czy 2.0 ?
...


tak, æwiczy³em temat z atikami 314L, 16IC, DSI pro, i ze 3 webcamami
zawsze by³o tak samo, najbardziej odporny na przed³u¿acze by³ TouCam
i nie pomaga kupowanie drogich kabli z podwójnym ekranowaniem, ale nie próbowa³em tych repeterów, kupi³em hub z osobnym zasilaniem i te¿ przy 5-ciu metrach Atik 314L (USB2.0) nie chcia³ poprawnie pracowaæ
zreszt± zdaje siê, nie jest to techniczne mo¿liwe: http://www.usb.org/d...rs/usbfaq/#cab1
Piotrze, w/g mnie, mo¿e te wszystkie wynalazki, przed³u¿acze, repetery maj± zapewne sens ale np. z myszk±, klawiatur±, itp, ale nie z kamerami czy HDD

Jeszcze trochê komentarza o idei obserwatorium chwilowego.

Ten w±tek za³o¿y³em nie po to aby rozwi±zaæ mój problem z przed³u¿eniem USB (piszê niniejsze wyja¶nienie, bo trochê to mo¿e tak wygl±daæ). Chodzi mi o co¶ innego. Pamiêtacie pewnie tak± radê dla nowicjuszy - lepszy teleskop to nie ten wiêkszy tylko ten czê¶ciej u¿ywany.
Wraz z czasem przybywa sprzêtu i jego rozstawianie staje siê coraz bardziej czasoch³onne. I wtedy jak leci dziura w chmurach, to ju¿ nie ma cz³owiek si³y ¿eby znów to przez te dwie godziny rozstawiaæ. Ta dziura mo¿e byæ godzinna, wtedy to ju¿ w ogóle nie ma sensu walczyæ. Lekarstwem ostatecznym na takie rozterki jest w³asne obserwatorium - albo s±siad który ja ma ;) Nie jest to jednak rozwi±zanie dla ka¿dego.
Zamiast tego mo¿na pomy¶leæ nad sprytnymi sposobami i poszukaæ gadgetów – w jednym tylko celu SKRÓCENIA CZASU POTRZEBNEGO DO URUCHOMIENIA. To jest w³a¶nie ¼ród³o nazwy obserwatorium chwilowe.

Je¶li teraz uruchamiam sprzêt przez dwie godziny, to jak na skutek zmian i ulepszeñ zejdê do 1 godziny (na przyk³ad) to bêdê mia³ wiêcej zdjêæ. Prosta zale¿no¶æ. Lepszy wynik, przy stosunkowo (na to liczê) niskich nak³adach.

Co mo¿na zmieniaæ (na razie lu¼ne pomys³y, do przekucia na konkrety):
- poprawiæ komfort pracy operatora (wtedy ³atwiej siê klient przekona ¿e op³aca siê teraz w³a¶nie sprzêt rozstawiaæ, jak nie bêdzie marz³ to i skuteczno¶æ pracy wzro¶nie)
- zmniejszyæ ilo¶æ kursów potrzebnych do zaniesienia sprzêtu na miejsce (np. lepsze pojemniki na sprzêt, lepsze metody pakowania drobiazgów)
- wyregulowaæ co siê da i pozostawiæ wyregulowane (np. wyznaczyæ dok³adnie miejsca na nogi statywu w ulubionej miejscówce obserwacyjnej, a monta¿ parkowaæ, potem tylko drobne poprawki)
- poszukaæ mo¿liwo¶ci nie rozmontowywania po sesji wszystkiego jak leci (np. pozostawiaæ na statywie ³adnie poprowadzone i przytwierdzone okablowanie)
- soft u³atwiaj±cy pracê (np. ma kto¶ soft umo¿liwiaj±cy ustawienie siê na Gwiazdê Polarn± bez jej widoczno¶ci?)
- kto¶ ma pomys³y co jeszcze ...?

Liczê na to ¿e pewna ilo¶æ drobiazgów pozwoli skróciæ co najmniej dwukrotnie czas uruchamiania sprzêtu (i taki teraz stawiam sobie cel).

Pozdrawiam,

Piotrs

Ja mogê powiedzieæ co¶ o hubie.
Przetestowa³em co najmniej cztery.Zawsze by³y problemy , a¿ wreszcie kupi³em w Media Markt 7 portowego chiñczyka
NGS z w³asnym zasilaniem. Wszystkie klamoty zajmuj± mi sze¶æ portów. Pod³±czam wszystko do huba czyli 2 kamery dwa autofocusery, monta¿ przez przej¶cówkê Prolific i ko³o filtrowe te¿ przez przej¶ciówkê Prolific (ko³o na razie nie dzia³a). Od huba jeden kabel USB o d³. 5 metrów do komputera. D³u¿szego jeszcze nie testowa³em.
Trzeba uwa¿aæ na jako¶æ kabli USB. Najepiej ¿eby by³y grube, solidne z d³awikami.
Wa¿ne te¿ jest aby sprawdziæ wcze¶niej wszystko w domu. W terenie postêpowaæ dok³adnie tak jak sprawdzili¶my w domu.
Kolejno¶æ pod³±czania kabli te¿ ma znaczenie.
Ja najpierw pod³±czam kable do sprzêtu. Potem kable od sprzêtu do huba.
Uwaga. zawsze w te same porty!
Nastêpnie zasilanie do huba. Kabel USB do huba.
Kabel od huba do komputera w³±czonego.
Je¶li tak postêpujê zawsze wszystko dzia³a.
Je¶li zmieniê kolejno¶æ kroków lub numery portów w hubie, zaczynaj± siê problemy. Wiêksze lub mniejsze, ale zawsze siê co¶ dzieje.
Pod³±czanie w/g powy¿szych zasad zajmuje 5 minut bez komplikacji.
Ten post by³ edytowany przez jacapa dnia: 28 October 2008 - 10:38
Jacapa, dzieki. Pojawia siê wiêc wiedza praktyczna. Mamy ju¿ pierwsze know-how.
Piotrs

Co rozumiesz przez "stosunkowo niskie nak³ady" ? Bo jak te "nak³ady" obejmuj± pier to nawet siê nie zastanawiaj. Lej s³up z przyzwoita stopa, doprowadz do niego kabloteke. Czepnij g³owice raz, a porzadne i ustaw biegun na sta³e. Ca³o¶c przykryj kawa³em brezentu (lub czym¶ bardziej przyzwoitym w zaleznosci od ilosci gotówki i warunków - nie wszêdzie mo¿na zostawiæ przykryta g³owice bez opieki, nie w kazdych warunkach mozna j± zostawic przykryta jakim¶ worem itd. ) Generalnie z pierem i gotow± kablotek± mozesz:

1a. Odkrywac stanowisko, czepiaæ tylko g³owice , podpinac kable do dopiero co zawieszonego strografu i jazda z ustawianiem ostro¶ci i kadrowaniem. - ma³y uzysk czasowy.
1b. Odkrywac stanowisko i podpinac kable do dopiero co zawieszonego strografu i jazda z ustawianiem ostro¶ci i kadrowaniem. - ¶redni uzysk czasu.

2. Ojazd jakiej¶ niewielkiej drewnianej konstrukcji, co ods³oni w pe³ni gotowy setup do walki (co¶ w rodzaju kontenerka na kólkach - np. blaszak gara¿owy, cos robionego pod potrzeby) - du¿y uzysk czasowy

Tylko jest kilka ale. A mianowicie: Czy mozesz zostawiæ wszystko w blaszaku na k³udke/ brezentowym namiocie i bedzie to bezpieczne. W przypadku namiotu nie tylko bezpieczeñstwo sprzêtu ale i jego kondycja bedzie nieco problematyczna (np. problem wichury, d³ugotrwa³ych opadów, gdy nie ma pod³ogi itd.). Czy masz gdzie to skonstruowac? Czy nie sensowniej jednak nie bawiæ siê w pó³srodki i nie zacz±c walki z obserwatorium? Bo po mojemu, to nie osi±gniesz wiele metodami optymalizacji kursów lub wygodniejszego krzese³ka.

Pozdrawiam.

masz racje sorry za te offtopy nt. usb
ale pisz±c o tym, ¿e wszystko sprowadza siê do komputera przy teleskopie,
mia³em na my¶li, ¿e powiniene¶ d±¿yæ do tego, ¿eby w ogóle unikn±æ pod³±czania jakichkolwiek kabli, mo¿e z wyj±tkiem zasilania ca³o¶ci

czyli obserwatorium chwilowe to..
http://www.printo.republika.pl/warszawa/70te2/saturator.jpg
.. saturator

czyli rama na kó³kach, do niej przymocowany monta¿, teleskop, komputer i okablowanie (pod³±czone!) ca³o¶æ polega na dotoczeniu takiej rikszy na pole obserwacyjne, ustawieniu na biegun, pod³±czeniu zasilania, ewentualnie neta (o ile inie radiowo) i w³±czeniu ca³o¶ci
naturalnie podstawowe pytanie czy masz jakie¶ schody miêdzy miejscem obserwacyjnym a miejscem zamieszkania, czy przechowywania sprzêtu? no i jak daleko masz do miejscówki


masz racje sorry za te offtopy nt. usb
ale pisz±c o tym, ¿e wszystko sprowadza siê do komputera przy teleskopie,
mia³em na my¶li, ¿e powiniene¶ d±¿yæ do tego, ¿eby w ogóle unikn±æ pod³±czania jakichkolwiek kabli, mo¿e z wyj±tkiem zasilania ca³o¶ci

czyli obserwatorium chwilowe to..
http://www.printo.republika.pl/warszawa/70te2/saturator.jpg
.. saturator

czyli rama na kó³kach, do niej przymocowany monta¿, teleskop, komputer i okablowanie (pod³±czone!) ca³o¶æ polega na dotoczeniu takiej rikszy na pole obserwacyjne, ustawieniu na biegun, pod³±czeniu zasilania, ewentualnie neta (o ile inie radiowo) i w³±czeniu ca³o¶ci
naturalnie podstawowe pytanie czy masz jakie¶ schody miêdzy miejscem obserwacyjnym a miejscem zamieszkania, czy przechowywania sprzêtu? no i jak daleko masz do miejscówki

Sumas, spad³em z krzes³a !!!! Ten saturator rozbawi³ mnie niemal do ³ez.
Ale idea OK, do pomy¶lenia.
Piotrs

Hans,
Nie mam du¿ego ani ¶redniego ogrodu do dyspozycji. Mam ogrodzon± (wiêc bezpieczn±) ale ma³± powierzchniê 6x7m (ciemno) i 6x15m (za¶wietlone od latarni). Nie ma szans na w³asn± budkê. Pier - to by trzeba powalczyæ z ¿on± (bo to brzydkie...?).
To tyle o mnie. Mam nadziejê ¿e w tym w±tku da siê przedyskutowaæ rozwi±zania dobre nie tylko w moim przypadku.
Piotrs
P.S. Sumas: te USB to nie by³ off topic, nie przepraszaj. To mi pomog³o.
Ten post by³ edytowany przez piotrs dnia: 28 October 2008 - 11:05
Piotrze .... my¶le, ze mamy dok³adnie ten sam problem. Ja swój po¶rednio rozwiaza³em.
Fajnie jest :

1. Zrobiæ sobie pier.... sam sobie taki wyspawa³em. Jest stabilnie, jest wodo-pogodoodpornie, nic nie nosze. Monta¿ do piera przymocowywuje za pomoc± specjalnie wykonanego z³±cza - zajmuje mi to 15s. Pier jest wypoziomowany i stoi w okre¶lonym miejscu, niejako ustawiony na biegun ( znaczy monta¿ po podpieciu do piera ma gwiazdkê ustawion± na biegun z b³êdem w granicach 50arcsmin co oznacza, ze w wizualu móg³ bym ju¿ nie ustawiaæ monta¿u na biegun... do focenia oczywi¶cie potrzebna jest 20x wieksza dok³±dno¶æ. )
2. 220V podprowadzone piera... po prostu jest i tyle... nic nie ciagne, o nic siê nie potkne.
3. Lampa ogrodowa obok piera, w³±cznik w znanym mi miejscu.
4. Kabel sieciowy obok piera - lepiej mieæ Wifi, ale mam starego kompa wiec taniej by³o kabel po³o¿yc ni¿ zmieniaæ kompa
5. Stoliczek ogrodowy, krzes³o - czekaj± obok piera co noc na swoj± misjê ...

6. Najwa¿niejsze usprawnienie - walizka z choink± ... czyli zasilanie, sterowniki, kable, hub, itd jest w jednej walizce, elementy przymocowane s± do bia³ej pianki ( bo wodoodporna ). Wszystkie kable, elementy s± pod³±czone do siebie. Roz³ozenie polega na tym, ze wk³adam jeden kabel do 220V i choinka siê zapala, drugi kabel USB do kompa ( ten id±acy od huba ) i resztê do monta¿u/telepa.
Wszystkie elementy z przej¶ciówkami RS232, GPUSB itp zawsze s± wpiete do huba i nawet ich nie ogl±dam bo ba³agan kablowy jest "pod piank±" która staje sie jakby panelem.

Roz³o¿enie walizki, wpiêcie tego wszystkiego do kompa, 220V i setupu zajmuje mi max 15 min, porty COM siê nie mieszaj± i maj± sta³e numerki wiec uruchamiam programy i po prostu wszystko dzia³a ( prawie zawsze ;) ). Nic nie moge pomieszaæ bo tych kabelków mam do wpiêcia raptem 5 sztuk. Kable s± juz wstêpnie pospinane ze sob± tworz±c zwarte wi±zki wiêc nic nie zaczepi siê podczas flipa.

Dam fotkê walizki jak bede w domu ( jutro )....


... jak leci dziura w chmurach, to ju¿ nie ma cz³owiek si³y ¿eby znów to przez te dwie godziny rozstawiaæ. Ta dziura mo¿e byæ godzinna, wtedy to ju¿ w ogóle nie ma sensu walczyæ.
Taaak, wykorzystywanie dziur w chmurach! To jest jedyna mo¿liwo¶æ obserwacji w mojej miejscówce, dlatego ca³y czas g³ówkujê nad GoTO. Wystawiam, AutoAlign i... ju¿ lukam. A czasem miedzy chmurami jest niespodziewanie dobry seeing!

Rozwi±zanie, które opisuje Jacapa, wydaje siê w porz±dku, po UZUPE£NIENIU REPEATEREM na pojedynczym USB miêdzy Twoim zapieckiem a hubem USB. Tylko trzeba najpierw odpowiedni repeater znale¼æ!

Sumasie, kamera ma jakie¶ nadzwyczajne wymagania wzglêdem USB? Rozumiem ¿e jako¶æ sygna³u jest decyduj±ca, ale ju¿ jakie¶ niedu¿e opó¼nienie propagacji nie powinno mieæ ¿adnego znaczenia!

No tak, zostawiaj±c kompa "na polu", w toczyde³ku saturatora, wystarczy zdalnie przechwyciæ kontrolê nad pulpitem. Po³±czenie miêdzy desktopem na zapiecku a notebookiem - jak notebook jest nowy to przecie¿ ma jak±¶ sieæ bezprzewodow±, mo¿liwe ¿e ju¿ jest po³±czony z bezprzewodowym hubem internetowym.
Tylko ¿e dwa kompy potrzebne.

:Salut:


Piotrze .... my¶le, ze mamy dok³adnie ten sam problem. Ja swój po¶rednio rozwiaza³em.
Fajnie jest :

1. Zrobiæ sobie pier.... sam sobie taki wyspawa³em. Jest stabilnie, jest wodo-pogodoodpornie, nic nie nosze. Monta¿ do piera przymocowywuje za pomoc± specjalnie wykonanego z³±cza - zajmuje mi to 15s. Pier jest wypoziomowany i stoi w okre¶lonym miejscu, niejako ustawiony na biegun ( znaczy monta¿ po podpieciu do piera ma gwiazdkê ustawion± na biegun z b³êdem w granicach 50arcsmin co oznacza, ze w wizualu móg³ bym ju¿ nie ustawiaæ monta¿u na biegun... do focenia oczywi¶cie potrzebna jest 20x wieksza dok³±dno¶æ. )
2. 220V podprowadzone piera... po prostu jest i tyle... nic nie ciagne, o nic siê nie potkne.
3. Lampa ogrodowa obok piera, w³±cznik w znanym mi miejscu.
4. Kabel sieciowy obok piera - lepiej mieæ Wifi, ale mam starego kompa wiec taniej by³o kabel po³o¿yc ni¿ zmieniaæ kompa
5. Stoliczek ogrodowy, krzes³o - czekaj± obok piera co noc na swoj± misjê ...

6. Najwa¿niejsze usprawnienie - walizka z choink± ... czyli zasilanie, sterowniki, kable, hub, itd jest w jednej walizce, elementy przymocowane s± do bia³ej pianki ( bo wodoodporna ). Wszystkie kable, elementy s± pod³±czone do siebie. Roz³ozenie polega na tym, ze wk³adam jeden kabel do 220V i choinka siê zapala, drugi kabel USB do kompa ( ten id±acy od huba ) i resztê do monta¿u/telepa.
Wszystkie elementy z przej¶ciówkami RS232, GPUSB itp zawsze s± wpiete do huba i nawet ich nie ogl±dam bo ba³agan kablowy jest "pod piank±" która staje sie jakby panelem.

Roz³o¿enie walizki, wpiêcie tego wszystkiego do kompa, 220V i setupu zajmuje mi max 15 min, porty COM siê nie mieszaj± i maj± sta³e numerki wiec uruchamiam programy i po prostu wszystko dzia³a ( prawie zawsze ;) ). Nic nie moge pomieszaæ bo tych kabelków mam do wpiêcia raptem 5 sztuk. Kable s± juz wstêpnie pospinane ze sob± tworz±c zwarte wi±zki wiêc nic nie zaczepi siê podczas flipa.

Dam fotkê walizki jak bede w domu ( jutro )....


SUPER! O to chodzi!
Piotrs


Taaak, wykorzystywanie dziur w chmurach! To jest jedyna mo¿liwo¶æ obserwacji w mojej miejscówce, dlatego ca³y czas g³ówkujê nad GoTO. Wystawiam, AutoAlign i... ju¿ lukam. A czasem miedzy chmurami jest niespodziewanie dobry seeing!
W³a¶nie. Wydaje siê ¿e sporo osób ma taki problem.


Rozwi±zanie, które opisuje Jacapa, wydaje siê w porz±dku, po UZUPE£NIENIU REPEATEREM na pojedynczym USB miêdzy Twoim zapieckiem a hubem USB. Tylko trzeba najpierw odpowiedni repeater znale¼æ!
Czy uwa¿asz ¿e z jakich¶ powodów lepiej jest u¿yæ hub-a i aktywnego przed³u¿acza ni¿ samego aktywnego przed³u¿acza albo samego hub-a? Akurat w moim przypadku 8m od komputera do monta¿u by mi wystarczy³o.

Piotrs


Oj, po mojemu to b³ad. Najpierw kadrowanko, a potem dopiero guider calibration. Soft jak go skadrujesz przy biegunie i polecisz z kadrem w okolice równika to nie bedzie zbyt sensownie reagowa³. No i kiedy¶ siê kiedy¶ zdziwisz niepomiernie jak przez przypadek zrobisz flipa miêdzy kalibracj± a kadrowaniem. ;)

Pozdrawiam

Nie siejcie wiedzy mitologicznej. Je¿eli pracuje w maximie, to niby po grzyba ma najpierw kadrowaæ, a potem kalibrowaæ? To¿ to herezja i niezgodno¶æ z prawid³owym workflow.

Gdzie ty na Boga kalibrujesz maxima?


Czy uwa¿asz ¿e z jakich¶ powodów lepiej jest u¿yæ hub-a i aktywnego przed³u¿acza ni¿ samego aktywnego przed³u¿acza albo samego hub-a? Akurat w moim przypadku 8m od komputera do monta¿u by mi wystarczy³o.
Wydaje mi siê, ¿e standard USB przewiduje najwiêksz± d³ugo¶æ po³±cznia 5 m, wiêc przy 8 m mog³yby ju¿ wyst±piæ problemy. Przy ponadstandardowej d³ugo¶ci - tylko próba konkretnego kabla, konkretnego ZASILANEGO huba i komputera (wszak OBA interface, z obu stron kabla s± tu istotne), z pod³±czonymi urz±dzeniami USB da³aby odpowied¼.
Je¶li kabel czy urz±dzenia s± marne, to i standardu nie trzymaj±. Je¶li s± dobre - powinny dzia³aæ na dalszy zasiêg, ni¿ standard przewiduje.

Sam aktywny przed³u¿acz? Heh, przecie¿ musia³by¶ chyba z piêæ czy siedem ich mieæ, tyle, ile urz±dzeñ USB. Wiêc JEDEN przed³u¿acz-repeater od komputera do huba który jest przy teleskopie.

Kaskada aktywnych przed³u¿aczy - teoretycznie to powinno dzia³aæ. Ale kiedy¶, dawno, gdy zajmowa³em siê ethernetem, zawsze, gdy rozwa¿a³em zastosowanie repeaterów ethernetowych, koñczy³o siê to ³±czem ¶wiat³owodowym (je¶li by³o rzeczywi¶cie daleko), albo wybraniem kart sieciowych i hubów 3COM, które dzia³a³y na odleg³o¶æ 300 a nie 75 metrów. Tylko ¿e karta sieciowa 3COM kosztowa³a wtedy 300 z³ a noname - 75 z³.

Na rynku jest taki zalew urz±dzeñ tanich firm i marnych standardów, ¿e jak nie trafimy na zestaw urz±dzeñ, który kto¶ inny ju¿ wypróbowa³ i podpowie w sieci, to znalezienie samodzielne sprzêtu odpowiadaj±cego naszym wymaganiom, oka¿e siê nierealne. W ogóle - test praktycznej zgodno¶ci ze specyfikacj± podan± na pude³ku, bêdzie niewykonalny. Bo przecie¿ hub mo¿e dzia³aæ na odleg³o¶æ X metrów, jak deklaruje producent. A je¶li nie zadzia³a - to dlatego ¿e po drugiej stronie jest urz±dzenie... innego producenta. Albo kabel jest innego producenta. Albo wtyczki s± innego producenta. Albo zasilacz wk³adany do gniazdka, warty ze dwa juany, sieje zak³óceniami przez kable, eter i czasoprzestrzeñ. Albo - ma byæ zasilanie 237 V koniecznie 60 Hz. Albo... urz±dzenie dzia³a tak jak napisano, ale tylko w Chinach. Albo warunki przyjête przez producenta przy testach s± podane w Gazetkach Wielkich Hieroglifów.

Jeszcze raz (nieustannie to czyniê) upraszam ³aski: NIE CYTUJMY CA£YCH POSTÓW! W±tek robi siê dwa razy d³u¿szy i nie mogê siê doczekaæ przewiniêcia. Przecie¿ jest przy cytacie ODSY£ACZ, kto chce przecztaæ ca³y post - wystarczy ¿e kliknie odsy³acz. Dotyczy to zw³aszcza moich postów, które s± przegadane tak, ¿e to przechodzi ludzkie i nieludzkie pojêcie.
Ten post by³ edytowany przez cygnus dnia: 28 October 2008 - 12:58

- kto¶ ma pomys³y co jeszcze ...?
Nie wiem, czy ju¿ by³o to pisane, ale np. ja znacznie zmniejszy³em czas start-upu poprzez zrobienie wi±zki z kabli. Inaczej mówi±c, mia³em tylko jeden kabel, za to gruby, pospinany, etc. Wpina³em go w parê sekund. Wcze¶niej na procedurê spinania, uk³adania kabli, etc. traci³em sporo czasu.


Sumasie, kamera ma jakie¶ nadzwyczajne wymagania wzglêdem USB? Rozumiem ¿e jako¶æ sygna³u jest decyduj±ca, ale ju¿ jakie¶ niedu¿e opó¼nienie propagacji nie powinno mieæ ¿adnego znaczenia!
Cygnus, jakby¶ u¿ywa³ kamer CCD astro, to by¶ wiedzia³, ¿e s± wyj±tkowo wra¿liwe na kable. Nie wa¿ne, czy to atik, czy sbig... daj z³y kabel i kamera "pada".


...znacznie zmniejszy³em czas start-upu poprzez zrobienie wi±zki z kabli. Inaczej mówi±c, mia³em tylko jeden kabel, za to gruby, pospinany, etc.
To uniwersalne rozwi±zanie. Mam w salonie (w Polsce, nie tutaj) du¿y TV, jednostkê kina domowego, DVD, magnetofon, video, dekoder sat. Wszystko to na jednum stendzie na kó³kach. Do tego pod³±czone siedem kolumn, subwoofer, du¿y gramofon ukryty w szafie, komputer piêtro ni¿ej, kable od anteny TV i sat. A ca³o¶æ stoi w rogu pokoju, bo front ¶ciany zajêty olbrzymi±, zabytkow± biblotek±. Wszystkie kable odpowiedniej d³ugo¶ci, scrossowane (grube toto jak rêka w przegubie). Kiedy chcê zrobiæ seans filmowy - wyje¿d¿a ca³a wie¿a na ¶rodek, przed szafê, co zajmuje z 15 sekund. W±¿ kabli przypomina mi wê¿e doprowadzaj±ce pr±d i CH£ODZENIE do aparatu rentgenowskiego starej generacji.


Cygnus, jakby¶ u¿ywa³ kamer CCD astro, to by¶ wiedzia³, ¿e s± wyj±tkowo wra¿liwe na kable. Nie wa¿ne, czy to atik, czy sbig... daj z³y kabel i kamera "pada".
No wiem, zw³aszcza jak ten kabel scrossujesz z innymi kablami. Ale przecie¿ podkre¶lam JAKO¦Æ kabla. Je¶li jednak ma dobre ekranowanie i dobr± izolacjê, czyli po prostu jest zrobiony zgodnie ze standardem, to d³ugo¶æ wp³ywa tylko na czas propagacji.
Fakt, ¿e powstawanie odbiæ na koñcach linii powoduje powstawanie wewnêtrznych zak³óceñ, obni¿aj±c stosunek sygna³u do szumu. Ale w tej kwestii (tlumienia zak³óceñ powstaj±cych na koñcach linii) istotne s± urz±dzenia, do których linia jest wpieta.
Na ogó³ - jak bierzemy siê do testowania d³ugo¶ci, to u¿ywamy d³ugich kabli które mo¿liwie tanio kupili¶my. Niestety, zw³aszcza na granicach standardów, TANIE MIÊSO PSI JEDZ¡, i to nierasowe psi.
Zreszt± dobrej jako¶ci kable mog± byæ zarówno trudno dostêpne jak i nad podziw drogie. W kablach - nieraz p³acimy za WIARÊ w to, ¿e s± najlepsze, vide - kable AUDIO, video, HDMI. Nieraz na wagê z³ota, chocia¿ z³ota tam - warstwa paromikronowa na stykach.

Mo¿e najtaniej po prostu notebook spe³niaj±cy MINIMALNE warunki - w roli, repetera i konwertora standardów :)


Na rynku jest taki zalew urz±dzeñ tanich firm i marnych standardów, ¿e jak nie trafimy na zestaw urz±dzeñ, który kto¶ inny ju¿ wypróbowa³ i podpowie w sieci, to znalezienie samodzielne sprzêtu odpowiadaj±cego naszym wymaganiom, oka¿e siê nierealne....
To w³a¶nie jest problem ...

Co do zetawu hub + aktywny przedlu¿acz, to obawiam siê czy nie bêdzie tu za du¿o przej¶ciowek, opó¼ninieñ itp. To trzeba sprawdziæ w praktyce.


Jeszcze raz (nieustannie to czyniê) upraszam ³aski: NIE CYTUJMY CA£YCH POSTÓW! W±tek robi siê dwa razy d³u¿szy i nie mogê siê doczekaæ przewiniêcia. Przecie¿ jest przy cytacie ODSY£ACZ, kto chce przecztaæ ca³y post - wystarczy ¿e kliknie odsy³acz. Dotyczy to zw³aszcza moich postów, które s± przegadane tak, ¿e to przechodzi ludzkie i nieludzkie pojêcie.
OK

Piotrs


Nie wiem, czy ju¿ by³o to pisane, ale np. ja znacznie zmniejszy³em czas start-upu poprzez zrobienie wi±zki z kabli. Inaczej mówi±c, mia³em tylko jeden kabel, za to gruby, pospinany, etc. Wpina³em go w parê sekund. Wcze¶niej na procedurê spinania, uk³adania kabli, etc. traci³em sporo czasu.

Tak - pisa³ ju¿ o tym Philips. Skoro jest to powtarzane, wygl±da na to ¿e to musi byæ pierwszy krok w przyspieszaniu.
Piotrs

P.S. Zaraz przemieszczam siê w nieznane na tydzieñ. Nie wiem czy bêdzie tam net, wiêc mogê siê nie odzywaæ.
Ten post by³ edytowany przez piotrs dnia: 28 October 2008 - 13:34
Cygnus, ja my¶lê, ¿e problem tkwi w jako¶ci samych urz±dzeñ - tak, jak zreszt± zasugerowa³e¶. Nigdy nie spotka³em siê z takimi problemami w konsumenckich, masowych urz±dzeniach - one po prostu dzia³aj±. Natomiast kamery astro s± gryma¶ne strasznie. Dlaczego nie ma takich problemów z kamerami zwyk³ymi? One przewalaj± znacznie wiêcej danych, albo chocia¿ z aparatami foto? To samo dyski twarde na USB, których jest teraz bez liku.

Z t± jako¶ci± to jest upierdliwa sprawa.
Kupowanie hubów, kabli czy przej¶ciówek znanych firm (dro¿sze) nie gwarantuje sukcesu.
Czasem jest tak , ¿e tani no name dzia³a , a taki D-link czy Hama za cholerê .
Wiem bo sprawdzi³em. Zosta³o mi pó³ reklamówki kabli, hubów i przej¶ciówek zanim mog³em powiedzieæ ¿e jest bezproblemowo.
No i ile nerwów przy tym.
Tak przy okazji przysz³o mi do g³owy , mo¿e korzystaj±c z w±tku ka¿dy poleci sprawdzone przez siebie urz±dzenia , aby nastêpni nie musieli
przechodziæ przez to samo.
Z czystym sumieniem mogê poleciæ hub NGS z Media Markt za ok.90z³.
Ma porz±dny zasilacz. Czerwon± diodê sygnalizuj±c± zasilanie. Przy ka¿dym porcie zielone diody sygnalizacyjne.
Je¶li zielone diody nie ¶wiec± od razu wiadomo ¿e komputer nie widzi huba.

Jeszcze jedna sprawa o której zapomnia³em.
Czysty system w komputerze to bardzo wa¿na sprawa.
To chyba wa¿niejsze od samych peryferii pod³±czonych do komputera.


podkre¶lam JAKO¦Æ kabla. Je¶li jednak ma dobre ekranowanie i dobr± izolacjê, czyli po prostu jest zrobiony zgodnie ze standardem, to d³ugo¶æ wp³ywa tylko na czas propagacji.
Fakt, ¿e powstawanie odbiæ na koñcach linii powoduje powstawanie wewnêtrznych zak³óceñ, obni¿aj±c stosunek sygna³u do szumu. Ale w tej kwestii (tlumienia zak³óceñ powstaj±cych na koñcach linii) istotne s± urz±dzenia, do których linia jest wpieta.

niestety zupe³nie nie masz racji
sygna³ cyfrowy ma kszta³t prostok±tny (w³a¶ciwie trapezowy) a to oznacza, ¿e mo¿na roz³o¿yæ go na sk³adowe sinusoidalne czyli harmoniczne (widmo Fouriera). Widmo takie jest w zasadzie nieskoñczone ale na kszta³t przebiegu du¿y wp³yw ma tylko kilka pierwszych harmonicznych. Okazuje siê, ¿e dla wy¿szych harmonicznych d³ugi kabel USB nie mo¿e byæ traktowany jak uk³ad o sta³ych skupionych tylko jako uk³ad o sta³ych roz³o¿onych czyli linia d³uga. W takim wypadku czê¶æ harmonicznych mo¿e zostaæ wyt³umiona lub przesuniêta w fazie. To z kolei oznacza znaczne zniekszta³cenie sygna³u. Impuls prostok±tny mo¿e zostaæ tak zniekszta³cony, ¿e zostanie odczytany jako dwa impulsy (lub wiêcej) albo nie zostanie zauwa¿ony. Jako ciekawostkê podam, ¿e parametry linii d³ugiej mo¿na wyznaczyæ graficznie za pomoc± wykresu Smitha

lepsze kable bêd± bardziej odporne na zak³ócenia zewnêtrzne ale nie musz± wcale lepiej propagowaæ sygna³u. Paradoksalnie gorszej marki urz±dzenia mog± w konkretnym przypadku lepiej spe³niæ swoj± rolê. Kiedy¶ uda³o mi siê osi±gn±æ prawie 6 m d³ugo¶ci kabla USB do webkamerki na przed³u¿aczu w³asnej roboty z badziewnego kabla. Ta sama kamerka nie chcia³a funkcjonowaæ z firmowym 3,5-metrowym przed³u¿aczem (w sumie prawie 5 m)

powinni¶my pamiêtaæ, ¿e standard USB zosta³ wymy¶lony do ³±czenia urz±dzeñ na ma³ych odleg³o¶ciach. Je¶li istnieje potrzeba po³±czenia urz±dzeñ bardziej odleg³ych nale¿y stosowaæ aktywne "przed³u¿acze" lub inny standard transmisji

pozdrawiam


Kiedy¶ uda³o mi siê osi±gn±æ prawie 6 m d³ugo¶ci kabla USB do webkamerki na przed³u¿aczu w³asnej roboty z badziewnego kabla. Ta sama kamerka nie chcia³a funkcjonowaæ z firmowym 3,5-metrowym przed³u¿aczem (w sumie prawie 5 m)
Co¶ w tym jest, bo np. mój guider teraz chodzi na d³u¿szym kablu no-name, a za cholerê nie chcia³ chodziæ na firmowym. Nie pierwszy raz siê z tym spotykam.

Kwestia nie jest taka tajemnicza, tylko ¿e nie kontrolujemy tego zjawiska.
Czasem przypadkowo uzyskuje siê dopasowanie impedancyjne urz±dzenia do³±czonego do kabla - dzia³a trochê jak terminator i znacznie zmniejsza odbicie. A u¿ywaj±c drogiego, wysokiej jako¶ci kabla - akurat dopasowanie bêdzie gorsze. Dobry kabel bêdzie lepiej t³umi³ zak³ócenia zewnêtrzne, a tych wokó³ telepa zawsze bêdzie sporo.

Ograniczenie d³ugo¶ci bierze siê w³a¶nie z tego powodu, ¿e fala siê jakby rozmywa, co mo¿na w du¿ym uproszczeniu okre¶liæ jako pogorszenie stosunku sygna³u do szumu, przy czym ten szum nie pochodzi od zak³óceñ zewnêtrznych tylko od propagacji: dyspersji, odbicia. Dlatego ekranowanie nie zmniejszy ani "szumu propagacyjnego" ani termicznego.


(...) Przysz³a mi wiêc do g³owy idea obserwatorium chwilowego. (...)
Piorze, a mo¿e nie "chwilowe" a "permanentne" tyle, ¿e w wersji minimalistycznej?
Takie rozwi±zanie znacznie skróci³oby czas potrzebny na przygotowania do obserwacji/sesji foto, poniewa¿ sprzêt jest stale w gotowo¶ci i na dodatek doskonale wych³odzony. Zgodzê siê ze zdaniem Twojej ¿ony, ¿e samotnie stoj±cy pier nie jest ³adny; jednak mo¿e przekona³aby siê do "ma³ej architektury" w ogrodzie? ;)

Poni¿ej zamieszczam zdjêcia obserwatoriów w wersji "mini-ale-sta³e", które znalaz³em na CloudyNights.





Piorze, a mo¿e nie "chwilowe" a "permanentne" tyle, ¿e w wersji minimalistycznej?

Dzieki E.Eri za propozycjê. Mam zamiar i¶æ kroczkami, czyli najpierw mieæ mo¿liwo¶æ szybkiego wystawienia i uruchomienia sprzêtu zdalnie przewodowo. Potem mo¿e zdalne sterowanie bezprzewodowe (przechwycenie pulpitu). Mój ogródek jest za ma³y nawet na budkê, a moje obawy budzi te¿ kwestia w³amania. Taka ma³a architektura ogrodowa na pewno ma kiepsk± odporno¶æ na ³om. Mam za to potencja³ na p³askim i moim dachu. To mo¿e kiedy¶.

Co do TERAZ, to w³a¶nie w TEJ CHWILI robiê sobie fotki i siedzê w domu. Nawet nie wiecie jakie to super rewelacyjne uczucie kiedy mogê zza okna obserwowaæ jak to tam w ciemno¶ci ogródka wykonuje moje rozkazy. Mogê teraz sterowaæ:
- przez synchronizacjê z CdC: po³o¿eniem teleskopu
- ostro¶ci± dziêki Robofocus-owi
- guidingiem dziêki PHD Guiding (i kamerce z ST-4)
- kamer± g³ówn± (DSI III)
Wszystko mam na pulpicie w domu.
Najpierw nastawi³em siê na NGC436, a jak siê okaza³o ¿e za blisko Ksiê¿yca, to bez wychodzenia z domu przestawi³em wszystko na NGC7023. No po prostu palce lizaæ!!!
Jedyne czego mi brakuje to d¼wiêków. Zawsze takie sesje kojarzy³y mi siê z nocnymi odg³osami z okolicy (np. psy, co¶tam skrzypi na wietrze...) oraz odg³osy pracy monta¿u (od razu s³ychaæ jak guiding zaczyna ostro dzia³aæ).

W za³ fotka k³êbu kabli ³±cz±cego komputer z teleskopem i reszt±.



Ten k³±b kabli powi±zkowa³em i zwi±za³em go z monta¿em. Teraz przy uruchamianiu muszê wykonaæ tylko kilka po³±czeñ.

Pozdrawiam,

Piotrs

P.S. Teraz sma¿y mi siê takie co¶ (kompletna surówka, 8 minut):

Ten post by³ edytowany przez piotrs dnia: 09 November 2008 - 20:55
Pods³uch AUDIO to przecie¿ pryszcz. Za³ó¿ mikrofon, przedwzmacniacz i jeden wiêcej kabel do domku. :)


Pods³uch AUDIO to przecie¿ pryszcz. Za³ó¿ mikrofon, przedwzmacniacz i jeden wiêcej kabel do domku. :)

Tak, s³uch jednak jest wa¿ny, szczególnie noc± <_< jak nie wszystko widaæ. Mam tu na my¶li np. sytuacjê kiedy pod Puszcz± Bolimowsk± kilka metrów od mnie odezwa³a siê (chyba) dzika ¶winia. Potem by³o duzo ¶miechu jak siê okaza³o ¿e zamiast uciekaæ, odruchowo zas³oni³em sob± teleskop.

Witam,
Jak pisa³em powy¿ej (na ¿ywo i z emocjami) uruchomi³em zdalnie przewodowo sterowane "obserwatorium chwilowe". Teraz mo¿e parê konkretów. Wczoraj by³a pierwsza sesja nocna w takiej konfiguracji.

Zdalne sterowanie odbywa siê na odlego¶æ 8m. Po³±czenia pomiêdzy komputerem a obserwatorium s± nastêpuj±ce:

A ) z punktu widzenia kabelków
1) pilot HEQ5 ma z³±cze szeregowe, wchodzi w to wtyczka "telefoniczna" a z drugiej strony kabelka jest D-SUB (czyli typowe z³±cze portu szeregowego w komputerze). Do HEQ5 SkyScan do³±czony jest taki firmowy kabelek. To po³±czone jest u mnie z przej¶ciówk± na USB (pierwsz± z brzegu w sklepie), potem po³±czenie z HUB USB z w³asnym zasilaniem. O HUB pó¼niej.
2) Robofocus ³±czy siê kablowo z komputerem tak¿e przez port szeregowy, zmieniony na USB i doprowadzony do HUB USB - jak powy¿ej
3) Kamera guidera ma wyj¶cie USB i kabel ten tak¿e jest pod³±czony do HUB USB.
4) Kamera g³ówna j.w.
5) HUB, monta¿ i Robofocus wymagaj± zasilania z 230 V (oczywi¶cie przez zasilacze) - w pewnym wspólnym miejscu wi±zki ³±cz±cej komputer z "obserwatorium" wyprowadzone s± wszystkie wtyczki które pod³±czone zosta³y do przed³u¿acza 230V.

Parê s³ów o HUB USB. Jacapa mia³ problemy z uruchomieniem podobnego zestawu. U mnie by³o du¿o ³atwiej. W trakcie konfigurowania zestawu by³em pod wra¿eniem jak bezkarnie mog³em przek³adaæ wtyczki pomiêdzy portami USB w HUB i w komputerze (laptop ASUS) . Nawet posun±³em siê do rêcznego wymuszania przypisywania numerów portów (Robofocus i ASCOM potrzebny do zsynchronizowania CdC z monta¿em - maj± ograniczon± ilo¶æ portów jakie rozpoznaj±, jeden od 1 do 8, a drugi o 1 do 16).
Kupi³em (w MediaMarkt) HUB USB Kensington 7 portowy (to co wcze¶niej w tym w±tku poleca³ Jacapa nie by³o dostêpne). Pocz±tkowo wszystkie cztery kable USB pod³±czy³em do tego HUB-a. Wtedy pojawi³ sie problem - kamera DSI III (zasilana z USB, nie ma w³asnego zasilacza) powodowa³a zak³ócenia na obrazie z kamery guidera - poziome paski. Uda³o mi sie to zwlaczyæ poprzez dokupienie drugiego HUB Kensington 4 portowego, z w³asnym zasilaczem. Teraz kamera g³ówna jest pod³±czona jako jedyna do mniejszego HUB, reszta kabli wisi na drugim.
Domys³ sk±d pochodz± te zak³ócenia - najpewniej DSI III mocno obci±¿a USB poprzez pobieranie z portu sporego pr±du. Napiêcie "siada" i w ten sposób zak³ócenia propaguj± siê po wszystkich portach USB w komputerze. Dlatego pod³±czenie kamery do w³asnego HUB z w³asnym zasilaniem pomog³o. Teraz zak³ócenia tak¿e wystêpuj±, ale tylko w momencie transmisji obrazu z DSI III do komputera. Je¶li to pojawia siê raz na kilka minut, to wp³yw tego na guider jest marginalny.

Po co te HUB-y? Kabel USB ma wg. projektantów graniczn± d³ugo¶æ do maksymalnie 5m. HUB z w³asnym zasilaczem pe³ni rolê wzmacniacza. Dziêki temu mam 5m kabla USB do HUB i 3m kabla od HUB do komputera, ³±cznie 8m. Tyle mi wystarcza ¿eby siedzieæ w domu i zza okna patrzeæ jak teleskop marznie B)

B ) z punktu widzenia funkcjonalno¶ci:
1) Po³o¿enie teleskopu
Tu jest opisane jak to uruchomiæ: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...&hl=SkyScan
W efekcie (po wykonaniu alignowania monta¿u) mogê na mapie Cartes du Ciel (CdC) pokazywaæ wska¼nikiem myszy gdzie chcê skierowaæ teleskop, klik prawym guzikiem myszy i wybór opcji "id¼ do pozycji kursora", i Voila!, telep tam jedzie.

2) ostro¶æ dziêki Robofocus-owi
Ten system jest po prostu rewelacyjny. Kosztuje swoje, ale robi to, co rêcznie ani za pomoc± silniczków z pilotami (wiem co mówiê, mam taki) jest poza zasiêgiem. Pozwala na zdaln± (z komputera) regulacjê ostro¶ci kamery g³ównej. Zadziwiaj±ce jest jak du¿o procesów musi dzia³aæ (kamera, jej driver, MaximDL do pobrania obrazu, FocusMax, driver Robofocusa, mikroprocesorek Robofocusa, silniczek krokowy, po³±czenie mechaniczne z wyci±giem, komunikcja wszystkiego ze wszytkim) aby to siê uda³o. Ale dzia³a i nie sprawia problemów.
Uruchomienie tego systemu to osobny problem, ale jak zadzia³a to ju¿ mo¿na na nim polegaæ.

3) guiding dziêki PHD Guiding (i kamerce z ST-4)
Zastosowa³em kamerkê kompatybiln± z ST-4. Kilka kabelków (zgodnie z instrukcj± kamerki) plus program "PHD Guiding" i dzia³a. Trochê czasu trzeba po¶wiêciæ na dobór parametrów guidowania. Trzeba tak¿e pamêtaæ o odpowiednim dobraniu wzajemnych relacji pomiêdzy kamerami i ogniskowymi teleskopów.
Dyskusja o tym np tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...&hl=philips
i tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...48&hl=guide

4) kamera g³ówna (u mnie DSI III) - tu po prostu u¿ywamy softu danej kamerki do zrzucania na dysk zdjêæ o wybranych parametrach.

CO TO WSZYSTKO DAJE?

1) U³o¿enie wszystkich kabli i zwi±zanie ich ze sob±:
a ) skraca czas uruchomienia zestawu
b ) pozwala unikn±æ zmian konfiguracji kabli przy kolejnych obserwacjach, co wi±¿e siê np z:
- zak³óceniami sygna³ów pomiêdzy kablami (jak siê uda osi±gn±æ u³o¿enie ¿e ich nie ma, to ju¿ takie zostaje)
- problemami któr± wtyczkê wetkn±æ w co - raz uruchomoiny zestaw takim ju¿ pozostaje
- problememi z u³o¿eniem kabli na monta¿u i ich zaczepiania i naprê¿ania

2) Mo¿iwo¶æ prowadzenia obserwacji z domu, gdzie mo¿e byæ:
- ¶wiat³o
- ciep³o
- rozrywki pozwalaj±ce odczekaæ a¿ siê co¶ wykona (np. na¶wietli siê 8 minut)

W efekcie mam:
- szybciej uruchamiany zestaw
- lepsz± skuteczno¶æ pracy podczas sesji

Wczoraj po raz pierwszy dzia³a³em w ten sposób. Muszê powiedzieæ ¿e choæ w wydaniu mini, to jednak by³o to obserwatorium. Nie by³o ¿adnego problemu ¿eby zmieniaæ obiekty, w³±czaj±c w to nie tylko po³o¿enie teleskopu, ale i ostro¶æ oraz kalibracjê guidingu.
Wczoraj moja praca by³a du¿o skuteczniejsza ni¿ kiedykolwiek przedtem, kiedy wszystkie czynno¶ci wykonywa³em siedz±c przy teleskopie.
Przez chwilê bawi³em siê w na¶wietlanie krótkich ujêæ w ró¿nych punkatch nieba. Na ekranie mia³em np. po 1 minucie obraz "na ¿ywo" o zasiêgu wiêkzym ni¿ w³asnym okiem.

Koñczê ju¿, bo zaraz przekroczê przyzwoity rozmiar postu.

Piotrs

Gratuluje.... o to w³asnie chodzi. Nastêpny etap do pod³±czyc to wszystko do laptopa stoj±cego obok telepa a sterowaæ nim laptopem z ³ó¿ka za pomoc± zdalnego pulpitu. Oka¿e sie, ze fajnie by by³o jednak widzieæ teleskop wiêc dojdzie do tego CCTV. Z CCTV dojdzie problem jak to zobaczyæ na ekranie laptopa w ³ó¿ku a to bêdzie sie wi±zaæ z wymian± laptopa przy telepie na kompa stacjonarnego z kart± video na PCI ....... do tego potrzeba ju¿ daszek na telepem bo taki stacjonarny komp na zewn±trz to g³upio trzymaæ na deszczu.... poza tym dobrze miec na miejscu 220V no i sieæ zamiast wolnego wifi... i tak dojdziemy do obserwatorium....

Proponuje wzi±æ ¿onê/dziewczynê na lito¶æ i poprzez celowe zapl±tanie siê kiedy¶ w te wszystkie kable i potencjalne wywrócenie siê o nie w nocy bole¶nie rozwalaj±c sobie przy tym np kolano ( tu u¿yjemy ketchupu ) .... jeszcze ze dwie k³ótnie do tego i ¿ona/dziewczyna zmieni swoje zdanie na temat estetyki obserwatorium w ogródku :) U mnie ta metoda zaskutkowa³a zielonym ¶wiat³em na .... :P

Przy³±czam siê do gratulacji!
Fajnie, ¿e to wszystko dzia³a i daje tyle rado¶ci, no i efekty pewnie bêd± coraz lepsze.
Pozdrawiam!

¦wietne uczucie mieæ pod kontrol± ca³y taki majdan.
No i komfort.
Gratulujê , ¿e tak szybko uda³o Ci siê to opanowaæ.
U mnie by³o du¿o gorzej i d³u¿ej.

Witam,

Mam ju¿ dzia³aj±c± i ³adnie spiêt± wi±zkê oraz jej oznaczenia (patent: przykleiæ plasterek albo dwa na wtyczki - w ciemno¶ci ³atwiej policzyæ plasterki ni¿ czytaæ oznaczenia). Co dalej? Mo¿e teraz procedura jak to uruchamaæ. Poddajê pod dyskusjê tak± kolejno¶æ rozstawiania sprzêtu:

0) Sprawdziæ pogodê na dzi¶ wieczór i wyregulowaæ zegarek

1) Zaplanowaæ sesjê
To jest bardzo wa¿ne. Bez sensu jest nocna walka z hardware i dopiero potem rozgl±danie sie w co by tu wcelowaæ - to czysta strata czasu. A jak jeszcze dojdzie zdziwienie ¿e Ksiê¿yc za¶wieca niebo, to ju¿ lepiej zmieniæ hobby.
W dzieñ trzeba sprawdziæ co bêdzie tej nocy widoczne. Mozna te¿ kontynuowaæ pracê nad wcze¶niej rozpoczêtym obiektem.

2) Wynie¶æ monta¿ wraz z przyczepion± do niego wi±zk±.
Ten pierwszy krok przed realn± prac± z naszym z³omem trzeba rozpocz±æ na conajmniej godzinê przed planowan± sesj±. Przyspieszanie przyspieszaniem, ale sprzêt - a w szczególno¶ci teleskop - musi nabraæ temperatury otoczenia. W sieci do znalezienia s± porady ile czasu potrzebuje teleskop ¿eby sie och³odziæ. To zale¿y od jego rodzaju, rozmiaru i ró¿nicy temperatur dom-zewnêtrze.

3) U³o¿yæ wi±zkê od monta¿u do domu (lub miejsca z którego bêdziemy to kontrolowaæ)
Tu ma³y komentarz: muszê to jeszcze potwierdziæ, ale na razie mam przes³anki wskazuj±ce na to ¿e jak cz³owiek jest nie przy teleskopie a 8m od niego, to guiding jest znacznie lepszy - mimo tego ¿e zawsze siedzia³em spokojnie.

4) W³±czyæ komputer (w przypadku laptopa upewniæ siê czy jest w opcjach zasilania ustawiony na "zawsze w³±czony" - ¿eby nam siê sam nie wy³aczy³) i pod³±czyæ do niego wszystkie kabelki wi±zki od monta¿u

5) Wynie¶æ i zamontowaæ na g³owicy przeciwwagi - ale umocowaæ blisko g³owicy (¿eby nie obci±¿aæ jej jednostronnie)

6) Zamocowaæ teleskop g³ówny (w moim przypadku wraz z przymocowanymi do tego "na sta³e" Robofocusem i kamer± g³ówn±)

7) Zamocowaæ teleskop prowadz±cy (w moim przypadku wraz z kamer± guiduj±c± i motofocusem)

8) Niezw³ocznie ustawiæ ciê¿arki przeciwwagi na zgrubne pozycje równowagi g³owicy

9) Pod³±czyæ wszystkie kable do sprzêtu na g³owicy (najlepiej ¿eby wszystkie sz³y do osi, niekorzystne dla guidingu s± kable zwisaj±ce na boki)

10) Dok³adnie wywa¿yæ obie osie
(podobno lepiej jak silniki ci±gn± lekko przewa¿ony "przeciwko nim" sprzêt)

11) Sprawdziæ i ew. wregulowaæ kolimacjê (najlepiej przy spodziewanym po³o¿eniu podczas sesji)

12) Zrobiæ próbê czy przy najró¿niejszych po³o¿eniach g³owicy kable nie zaczepiaj± siê o nic

13) W³±czyæ kabel sieciowy naszej wi±zki do 230V

14) W³±czyæ g³owicê (w³±czy siê pod¶wietlanie lunetki biegunowej),

15) W³±czyæ Robofocusa

16) Wykonaæ ustawienie na Gwiazdê Polarn±

17) Ustawiæ g³owicê w pozycji na biegun (tak jak przy parkowaniu) i zablokowaæ osie ich pokrêt³ami

18) Sprawdziæ WSZYSTKIE ¶ruby czy s± dobrze dokrêcone

19) Sprawdziæ czy WSZYSTKIE kable s± pod³±czone gdzie trzeba

20) Wpisaæ w pilota monta¿u wszytko czego mu trzeba

21) Wykonaæ aligment monta¿u
Przy tym æwiczeniu uzywam dówch okularów: 25mm do wyszukania gwiazdy i 6mm do dok³adnej regulacji (kamerê na ten czas odk³adam na bok)
Ostatnio zacza³em robiæ tyko "1-star aligment" który jest najszybszy - i okazuje siê ¿e starcza, szczególnie jak bêdzie to gwiazda w pobli¿u naszego obiektu.

22) Wykorzystuj±c ostatni± gwiazdê u¿yt± do aligmentu (czyli jasn±) ustawiæ ostro¶æ (od tego punktu siedzimy ju¿ przy komputerze)
a ) teleskopu g³ównego
b ) teleskopu prowadz±cego

23) Odpaliæ na komputerze wszystke potrzebne aplikacje
a ) PHD Guiding
b ) Robofocus
c ) Soft kamery g³ównej
d ) CdC + ASCOM do sterowania g³owic±

24) Zsynchronizowaæ dok³adnie CdC z g³owic± monta¿u (wykorzystuj±c t± sam± gwiazdê jak w punkcie 22)

25) Zaordynowaæ przez CdC ustawienie na wybrany obiekt

26) Wykadrowaæ na podgl±dzie z kamery g³ównej

27) W³±czyæ uczenie guidera i grzecznie poczekaæ

28) Wy³±czyæ guider i dok³adnie wykadrowaæ (lub nie je¶³i po punkcie 26 nie trzeba poprawiaæ)

29) w³±czyæ guider i odczekaæ a¿ siê ustabilizuje

30) Zaprogramowaæ cykl zdjêæ

31) Sprawdziæ czy nie pali siê jaka¶ zbêdna ¿arówka któr± mo¿emy wy³±czyæ

32) Rozpocz±æ sesjê

Ostatnio jak to æwiczy³em po raz pierwszy w nowej konfiguracji, to od punktu 2 do 32 doszedem w godzinê.

Po sesji:
1) Zgarn±æ sprzêt do domu
2) Zostawiæ teleskopy otwarte (ale nie nara¿aj±c ich na kurzenie) ¿eby spokojnie odparowa³y
3) Nastepnego dnia zrobiæ flata
4) i wyczy¶ciæ jesli co¶ siê zabrudzi³o
Ten post by³ edytowany przez piotrs dnia: 22 November 2008 - 20:06
Piotrze ¶wietny briefing!
to piêknie uczy jak wa¿ne jest metodyczne przygotowanie sesji,
bo jeden b³±d i parê godzin ³adnego nieba w plecy, kupa nerwów, poszukiwania rozwi±zañ na szybko, a tu i ciemno i zimno, a¿ siê potrafi wszystkiego odechciewaæ
a takie gruntowne przygotowanie do sesji wiele niemi³ych niespodzianek potrafi skutecznie wyeliminowaæ
dziêki wielkie

ale je¶li mo¿na, to mam parê uwag do niektórych punktów

...7) Zamocowaæ teleskop prowadz±cy (w moim przypadku wraz z kamer± guiduj±c± i motofocusem)
a nie spróbowa³by¶ po³±czyæ na sta³e teleskopu i guidera, tak na sztywno?


...12) Zrobiæ próbê czy przy najró¿niejszych po³o¿eniach g³owicy kable nie zaczepiaj± siê o nic
mo¿e porobi³by¶ uchwyty, albo opaski z rzepów na kable przy monta¿u, wytrasowa³by¶ do¶wiadczalnie, ¿eby zawsze mia³y najlepszy i ten sam uk³ad, i ten pkt. móg³by¶ pomin±æ


...20) Wpisaæ w pilota monta¿u wszytko czego mu trzeba
pomocnym dodatkiem jest tu zegarek z DCF
albo synchronizacja z jakim¶ serwerem czasu, np.: http://wwp.greenwichmeantime.com/time-zone...n-union/poland/
poprawne ustawienie czasu w monta¿ach goto jest kluczow± spraw±
przede wszystkim do alignowania monta¿u
ró¿nica w ustawieniach godziny o 1 minutê to na niebie bêdzie 15 minut k±towych czyli np. 1/4 pola widzenia w ¶rednim powiêksz, albo pól kadru w kamerze


...21) Wykonaæ aligment monta¿u
Przy tym æwiczeniu uzywam dówch okularów: 25mm do wyszukania gwiazdy i 6mm do dok³adnej regulacji (kamerê na ten czas odk³adam na bok)

i tu mam najwiêcej zastrze¿eñ, nie powiniene¶ wogóle ruszaæ kamery w wyci±gu, a tym bardziej zamieniaæ jej na okular
jak dobrze zgrasz szukacz do do alignowania monta¿u powinien Ci spokojnie wystarczyæ, bo i tak ostatecznym wyrównaniem powinna byæ gwiazdka na ¶rodku kadru w kamerze


...22) Wykorzystuj±c ostatni± gwiazdê u¿yt± do aligmentu (czyli jasn±) ustawiæ ostro¶æ
focus powiniene¶ ustawiæ na gwiazdce mo¿liwie jak najwy¿ej w zenicie, seeing, refrakcja atmosfery itp


...27) W³±czyæ uczenie guidera i grzecznie poczekaæ
a kalibracji guidera najlepiej w pobli¿u równika (dec ok 0°) wtedy ruchy monta¿u, a wiêc i b³êdy s± najwiêksze


a nie spróbowa³by¶ po³±czyæ na sta³e teleskopu i guidera, tak na sztywno?
Wiem, preferowane jest montowanie guidera "na plecach" teleskopu g³ówego. Na razie mam je zrównoleglone na wspólnym dovetailu. Popatrzê jak to dzia³a i mo¿e pó¼niej zmieniê. Póki co mój zestaw prawie idealnie pasuje wagowo do HEQ5 którego u¿ywam. Jak zamocujê guider "na plecach" to trzeba bêdzie dodaæ odwa¿ników i mogê tu co¶ straciæ. Tak, wiêc grzeszê ¶wiadom tego ¿e to nie jest do koñca dobre ...


mo¿e porobi³by¶ uchwyty, albo opaski z rzepów na kable przy monta¿u, wytrasowa³by¶ do¶wiadczalnie, ¿eby zawsze mia³y najlepszy i ten sam uk³ad, i ten pkt. móg³by¶ pomin±æ
Pracujê nad tym.


i tu mam najwiêcej zastrze¿eñ, nie powiniene¶ wogóle ruszaæ kamery w wyci±gu, a tym bardziej zamieniaæ jej na okular
jak dobrze zgrasz szukacz do do alignowania monta¿u powinien Ci spokojnie wystarczyæ, bo i tak ostatecznym wyrównaniem powinna byæ gwiazdka na ¶rodku kadru w kamerze

Tu mam najwiêkszy problem. Mam stosunkowo ma³± matrycê (choæ nie takie maleñstwo jak w Ve¶cie) i 800mm ogniskowej. Podczas aligemntu jestem prawie bez szans ¿eby znale¼æ np. Vegê. Te 25mm daje duuu¿o wiêksze pole widzenia. Z kamer± mam 10 razy mniejsze.


focus powiniene¶ ustawiæ na gwiazdce mo¿liwie jak najwy¿ej w zenicie, seeing, refrakcja atmosfery itp
OK, dziêki za radê.


a kalibracji guidera najlepiej w pobli¿u równika (dec ok 0°) wtedy ruchy monta¿u, a wiêc i b³êdy s± najwiêksze
Do dzi¶ wydawa³o mi siê ¿e guider najlepiej uczy siê w pobli¿u obiektu który chcemy fotografowaæ. Mylê siê?

CYTAT(piotrs @ Nov 22 2008, 19:00) *
...21) Wykonaæ aligment monta¿u
Przy tym æwiczeniu uzywam dówch okularów: 25mm do wyszukania gwiazdy i 6mm do dok³adnej regulacji (kamerê na ten czas odk³adam na bok)

CYTAT(sumas @ Nov 22 2008, 20:57)
i tu mam najwiêcej zastrze¿eñ, nie powiniene¶ wogóle ruszaæ kamery w wyci±gu, a tym bardziej zamieniaæ jej na okular
jak dobrze zgrasz szukacz do do alignowania monta¿u powinien Ci spokojnie wystarczyæ, bo i tak ostatecznym wyrównaniem powinna byæ gwiazdka na ¶rodku kadru w kamerze


Ja tu stosujê Flip Mirror i okular z pod¶wietlanym krzy¿em. I tak do kamery musia³bym stosowaæ Extension Tube , a tak za jednym klikniêciem mam podgl±d w okularze z polem mniej wiêcej jak widzi kamera. Okular jest parfokalny z kamer± , wiêc wstêpne fokusowanie i kadrowanie wykonujê przez ten okular. Mam te¿ pod rêk± drugi parfokalny okular z wiêksz± ogniskow±. Nie jest to oczywi¶cie rozwi±zanie do Newtona , ale w refraktorze to sama wygoda.
Wszystkie uwagi bardzo cenne , stosowanie ich pozwala zaoszczêdziæ du¿o czasu i nerwów. Kto sprawdzi³ na w³asnej skórze ten wie.
Ten post by³ edytowany przez jacapa dnia: 22 November 2008 - 22:00

...
Tu mam najwiêkszy problem. Mam stosunkowo ma³± matrycê (choæ nie takie maleñstwo jak w Ve¶cie) i 800mm ogniskowej. Podczas aligemntu jestem prawie bez szans ¿eby znale¼æ np. Vegê. Te 25mm daje duuu¿o wiêksze pole widzenia. Z kamer± mam 10 razy mniejsze.


fov_szuk...ro_mt800.png
naprawdê nie dasz rady wyalignowaæ monta¿u samym szukaczem, ¿eby z³apaæ gwiazdkê w kadrze swojej kamery?


...Do dzi¶ wydawa³o mi siê ¿e guider najlepiej uczy siê w pobli¿u obiektu który chcemy fotografowaæ. Mylê siê?
no a z czego siê monta¿ nauczy, jak bêdziesz chcia³ sfotografowaæ okolice np. gwiazdki polarnej? :rolleyes: Za³±czone miniaturki
    l l

Je¶li mogê, moje trzy grosze... ( w zasadzie powtarzam sumas'a )

1.Po pierwsze... schemat ustawiania wszystkiego mam niemal identyczny....
2. Zdecydowanie po³±czy³bym telepa do focenia z tym do guidowania. Dovetaile "side by side", dual czy jak go zwa³ tak go zwa³, to jednak jest nieporozumienie jakie¶ i powinni tego zabroniæ... Poproszê od kogo¶ choæ jeden sensowny argument, ze to rozwi±zanie lepsze, tañsze, wygodniejsze niz "na barana".... a temu paczkê mi¶ków Haribo.
Proponujê oba telepu spi±æ, zespawaæ, skleiæ i wogole nie dotykaæ. Niech guider patrzy na ¶rodek kadru telepa do focenia a dziêki temu jako "okular o szerszym kadrze" bêdziesz u¿ywa³ g³ównej kamerki.
3. Ja mam na guiderze matrycê 640x480 przy ogniskowej 700mm i zupe³nie bez problemu trafiam za pomoc± celownika z zielonego laser ( który nota bene ostatnio mi pad³ i mam problem ) ustawiaj±c monta¿ rêcznie. Trafiam w 100% w gwiazdê do aligmentu za ka¿dym razem i to bez specjalnego spinania siê na dok³adno¶æ. Tak wiec da siê....
5. Kamerkê do guidowania raz a dobrze ustaw tak by osie kamerki zgadza³y siê z osiami monta¿u ( najlepiej k±t 0* ) i w ogóle tego wiêcej nie dotykaj. Nie wyci±gaj jej w aby ustawiæ aligment za pomoc± okularu.
6. Jak nie bêdziesz rusza³ telepa do guidowania i nie bêdziesz rusza³ kamerki do guidowania to odpada ci problem ustawiania ostro¶ci w guiderze - zaoszczêdzone te dodatkowe 3 min.
7. Ostrzenie g³ównego telepa wg tych od Robofocusa robi siê na gwie¼dzie o jasno¶ci ok 4,5mag. Je¶li stosujesz FocusMaxa i TheSky ( to jest w³a¶nie powód dla którego warto mieæ monta¿ który wspó³pracuje z TheSky ) to on sam ci znajdzie najbli¿sz± tak± gwiazdkê, ustawi ostro¶æ w 3 min i wróci do poprzedniego kadru.
8. Nie wiem jak w Twoim montazu, ale u mnie (EM200) lepiej jak o¶ DEC jest lekko niedowa¿ona w któr±¶ stronê ( telep po zwolnieniu sprzêgie³ sam opada ) po to by guiding w DEC ci±gna³ ( luzowa³ ) w jedn± stronê niweluj±c przy tym backlash ( teoretycznie pomaga, w praktyce chyba te¿ trochê pomaga, choæ cie¿ko to jednoznacznie stwierdziæ ). O¶ Ra przewa¿ona jest nie w któr±¶ stronê, tylko konkretnie w stronê wschodni± ( czyli np jak focimy co¶ na wschodzie, to telep jest na zachodzie, a cie¿arki s± wysuniête na prêcie bardziej ni¿ powinny byæ ) - dziêki temu wiêkszy cie¿ar jest po wschodniej stronie, monta¿ obraca siê z wschodu na zachód czyli "ci±gnie" a nie "popuszcza" na ¶limaku )

pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez philips dnia: 23 November 2008 - 02:42
Mam wra¿enie, ¿e "obserwatorium chwilowe" to tak naprawdê pod ma³y refraktor do focenia siê nadaje. Wtedy rzeczywi¶cie mo¿na "zespawaæ" g³ówny instrument z guiderem i nie martwiæ siê wiêcj o kolimacje. W reflektorze, zw³aszcza takim co ma byæ mobilny - zawsze siê cos tam rozstroi, rozkolimuje itp. Sztywne reflektory bywaj± na ogó³ bardzo ciê¿kie.

SUMAS: naprawdê nie dasz rady wyalignowaæ monta¿u samym szukaczem, ¿eby z³apaæ gwiazdkê w kadrze swojej kamery?
Taaa, to muszê siê pogodziæ z szukaczem. Ostatnio byli¶my na siebie obra¿eni B) bo wa¿y³ i ma³ rozmiary. Mo¿e pójdê go przeprosiæ.

SUMAS: no a z czego siê monta¿ nauczy, jak bêdziesz chcia³ sfotografowaæ okolice np. gwiazdki polarnej?
Na pierwszy rzut oka to jest argument, ale mo¿e wtedy nauczy siê ¿e ma siedzieæ cicho? Przy równiku ¿e ma dzia³aæ zdecydowanie, itp? Trzeba to jeszcze rozwa¿yæ i pokopaæ w temacie.

PHILIPS: Dovetaile "side by side", dual czy jak go zwa³ tak go zwa³, to jednak jest nieporozumienie jakie¶ i powinni tego zabroniæ.
Zgoda, ale:
1) zgrzeszy³em jaki¶ czas temu, wtedy na A-F nie by³o tak zdecydowanych opinii
2) wtedy guider jest dalej od osi, trzeba wiêc wiêcej odwazników na przeciwwagê. Co¶ za co¶. Ale jak ma siê monta¿ który da redê, to tak jest lepiej (tak mówi±)

PHILIPS: Ostrzenie g³ównego telepa wg tych od Robofocusa robi siê na gwie¼dzie o jasno¶ci ok 4,5mag. Je¶li stosujesz FocusMaxa i TheSky ( to jest w³a¶nie powód dla którego warto mieæ monta¿ który wspó³pracuje z TheSky ) to on sam ci znajdzie najbli¿sz± tak± gwiazdkê, ustawi ostro¶æ w 3 min i wróci do poprzedniego kadru.
Cenna informacja!


No tak, zostawiaj±c kompa "na polu", w toczyde³ku saturatora, wystarczy zdalnie przechwyciæ kontrolê nad pulpitem. Po³±czenie miêdzy desktopem na zapiecku a notebookiem - jak notebook jest nowy to przecie¿ ma jak±¶ sieæ bezprzewodow±, mo¿liwe ¿e ju¿ jest po³±czony z bezprzewodowym hubem internetowym.
Tylko ¿e dwa kompy potrzebne.

:Salut:


ja dla swojej pary balkon - ciep³y pokoik poszed³em w³a¶nie w rozwi±zania WiFi, sprawdzi³o siê w rozwi±zaniu ogródek - domek i my¶lê ¿e spokojnie zadzia³a w konfiguracji pole - samochód. W moim przypadku sprowadza siê to tylko do tych czynno¶ci monitoruj±cych czy wszystko co ju¿ ustawione (i juz zbierane sa lajty) nie posz³o gdzie¶ w krzaki, wiêc wystarczaj±cy jest nawet podgl±d g³ównego kompa za pomoc± palmptopa i VNC. My¶lê, ¿e na nowym monta¿u z GOTO to rozwi±zanie te¿ siê sprawdzi. W ka¿dym b±d¼ razie skraca to czas marzniêcia gdy ju¿ nie ma nic do roboty i gdy ju¿ swoje na ¶wie¿ym powietrzu siê odbêbni³o :rolleyes:


fov_szuk...ro_mt800.png
naprawdê nie dasz rady wyalignowaæ monta¿u samym szukaczem, ¿eby z³apaæ gwiazdkê w kadrze swojej kamery?
no a z czego siê monta¿ nauczy, jak bêdziesz chcia³ sfotografowaæ okolice np. gwiazdki polarnej? :rolleyes:

Na pewno da. Ja ³apa³em tak na ma³ym "cipku" 16IC Atika. Bez najmniejszego problemu.

Swoj± drog±, lista czynno¶ci któr± kiedy¶ opracowa³em na potrzeby ¶p. bloga, wyglada jak popierdu³ka przy opracowaniu kolegi :). Super.

http://www.jesion.pl/blog/2007/03/18/czekl...a-ciebie-czeka/


6. Najwa¿niejsze usprawnienie - walizka z choink± ... czyli zasilanie, sterowniki, kable, hub, itd jest w jednej walizce, elementy przymocowane s± do bia³ej pianki ( bo wodoodporna ). Wszystkie kable, elementy s± pod³±czone do siebie. Roz³ozenie polega na tym, ze wk³adam jeden kabel do 220V i choinka siê zapala, drugi kabel USB do kompa ( ten id±acy od huba ) i resztê do monta¿u/telepa.
Wszystkie elementy z przej¶ciówkami RS232, GPUSB itp zawsze s± wpiete do huba i nawet ich nie ogl±dam bo ba³agan kablowy jest "pod piank±" która staje sie jakby panelem.

Roz³o¿enie walizki, wpiêcie tego wszystkiego do kompa, 220V i setupu zajmuje mi max 15 min, porty COM siê nie mieszaj± i maj± sta³e numerki wiec uruchamiam programy i po prostu wszystko dzia³a ( prawie zawsze ;) ). Nic nie moge pomieszaæ bo tych kabelków mam do wpiêcia raptem 5 sztuk. Kable s± juz wstêpnie pospinane ze sob± tworz±c zwarte wi±zki wiêc nic nie zaczepi siê podczas flipa.

Dam fotkê walizki jak bede w domu ( jutro )....


Obiecane wcze¶niej informacje i zdjêcia walizki : http://astro-forum.org/Forum/Walizka-do-tr...low-t25699.html

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl