Internet w obserwatorium 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Cze¶æ,

Dla jednych problem mo¿e byæ zaskoczeniem, no bo jaki¿ mo¿e byæ k³opot z sieci± w obserwatorium? Kupujemy najlepsz± ofertê na rynku i za³atwione, wszystko gra i buczy. Jest ma³e ale. Czasem, twoje obserwatorium jest w takim miejscu, ¿e dostêp do sieci staje siê wiekszym wyzwaniem ni¿ s³abe PE monta¿u który w nim pracuje. Taki los spotka³ mnie. Mêcze siê z tym od d³ugiego ju¿ czasu. Oszukany przez Orange, sp³awiony przez Play, naci±gany przez Plusa i robiony w balona przez Erê w koñcu rozpocz±³em troche szalony plan postawienia kierunkowej anteny 2.1GHz do UMTSa na ... naprawdê wielkim maszcie.

Ale po kolei.

Najpierw obada³em gdzie dok³adnie stoj± BTSy dostêpnych operatorów (TPSA nie ma w mojej wsi wolnych kabli i nie zamierza takowych k³a¶æ, walnêli nadajnik GPRS motoroli kilometr dalej i uznali sprawe za za³atwion±, nie ma tu telewizji kablowej ani lokalnychdostawców sieci WiFi, cywilizacja koñczy siê w Piasecznie, a niewielkie jej przyczó³ki obejmuj± co najwy¿ej Zalesie Górne). Sprawdzi³em lokacje BTSów oraz typy wisz±cych na nich nadajników tutaj:

http://btsearch.pl/

Nieco zaskoczony faktem, ¿e okolica jest pokryta stareñkim GSM900 i kilkoma zaledwie UMTSami 2,1GHz namierzy³em dwa BTSy które teoretycznie nie s± odgrodzone ode mnie lasem w odleg³osci ok 5 km. i odkopa³em kierunkow± antenê która wedle zapewnieñ sprzedawcy da rade (mam juz za sob± investycje w niedzia³aj±ce anteny dookólne jakby kto¶ pyta³). Po kilku pierwszych próbach z dedykowan± anten± ATK-16 od firmy Dipol (13dB) zatkniêt± na 6-cio metrowej tyczce, momentami ³apa³em, niewiarygodne dla mnie, prawie 10kBps. ( http://rychlost.cz/informace/princip/ , http://www.dsl.cz/te...ereni-rychlosti ) Nie ¶miaæ sie, mówimy o ¶rodku Europy 15km od granic stolicy sporego kraju.

Postanowi³em podnie¶æ j± jeszcze troche i zaatakowaæ ponownie. Jednak zrodzi³o siê pytanie, (a zrodzi³o siê w trakcie ogl±danie odleg³ego punkcika anteny gdzie¶ hen na czubku chybotliwej tyki), jak sie zabraæ do zrobienia sobie masztu, który w za³o¿eniach bêdzie mia³ ponad dwa piêtra.

Kupi³em w hipermarkecie budowlanym dwa kawa³ki rury o d³ugo¶ci 2m fi 1", jeden kawa³ek 2m 3/4" i jeden 2m 1/2" i komplet odpowiednich mufek do po³±czenia wszystkiego do kupy. Gwinty wygl±daj± jak z ruskiego traktora, wszystko raczej nie jest lekkie i sprawia wra¿enie solidnego. Jednak, nawet po uwzglêdnieniu straty jakiego¶ metra wysoko¶ci po zalaniu w solidnym kawa³ku betonu nawierconej i poprzetykanej poprzecznymi prêtami dolnej rury, oznacza to, ¿e bedê mia³ kawa³ stalowej rury stercz±cy na jakie¶ 7 metrów nad ziemie z wisz±c± na niej niewielk± bo niewielk± ale wa¿±c± 1,7kg anten±. W dodatku, bedzie to rura ³±czona. Niby nie raz juz widzia³em tej wielko¶ci maszty pod szko³ami i innymi budynkami publicznymi, co wiêcej , ³opota³y na nich wielkie flagi na sporym wietrze i nic siê specjalnie nie dzia³o. Pytanie, czy moje rurki to ten sam przypadek, czy jednak powinienem pomy¶leæ nad wzmocnieniem konstrukcji (np. odci±gi, a je¶li tak to jakie).

Macie pomys³y?

Pozdrawiam.



Najpierw na twoim miejscu mimo wszystko jeszcze raz zacz±³ szukaæ lokalnych operatorów (z okolic Zalesia Górnego?) udostêpniaj±cego dostêp do sieci po WiFi. I wtedy zakupiæ odpowiedni± antenê kierunkow±.

Natomiast w totalnej wsi gdzie mamy dzia³eczkê (30 km od Ostro³êki, w ¶rodku lasu gdzie piêkne niebo ale nawet z zasiêgiem komórkowym s³abo) mam wystawion± na dachu antenê kierunkow± dla z³apania jakiegokolwiek sygna³u dla GPRS. Sukces jako taki, bo prêdko¶ci nie zwiêkszy³em ale stabilno¶æ po³±czenia poprawi³em. Jak zak³adam, tobie bardziej zale¿y na nie tyle o internet a o szybki internet. I tu jest zawsze najwiêkszy problem.

Swoj± drog±, znajomi (co siê okaza³o mieszkaj± parê wsi dalej - Gabryelin (jak to odmieniæ?)) maj± neostradê. W linii prostej to bêdzie ze 3 km. Spokojnie antenki kierunkowe po Wifi dadz± radê. Maj± wysoki dom wiêc... :)

Hans, zobacz mo¿e to: http://www.netia.pl/...a_domu,112.html
Ja tego u¿ywam od ponad roku i jest OK. To jest bardzo ma³o znana us³uga, ale dzia³a. Jest tam te¿ mapka zasiêgu.


Hans, zobacz mo¿e to: http://www.netia.pl/...a_domu,112.html


Wg mapki Hans jest w zasiêgu :)



Z tymi po³±czeniami gwintowanymi to trochê lipa... wiem, ¿e wygodnie.
Do¶æ, ¿e zmiana przekroju, to jeszcze naciêty gwint (karb) - mo¿e siê po paru miesi±cach, roku pêkn±æ zmêczeniowo.
Ja jestem zdecydowanym fanem wsuniêcia w siebie rur na ~200mm zak³adkê i zespawania dooko³a - nawet jak spoina pêknie, to nie bêdzie drugiego Konstantynowa :)

Swoj± drog± to bêdziesz mia³ elegancki piorunochron pod³±czony do kompa B) i tym bym siê martwi³ przede wszystkim.

Hej,

Dziêki za informacje

Wimaxowi nie ufam. W ogóle nauczy³em siê nie ufaæ mapkom zasiêgu, a ju¿ na pewno nie takim jak te netii. Ja nie kumam jak oni mog± rysowaæ sobie te równe okrêgi zasiêgu w zalesionym terenie. To ¶ciema Piotr. To teoretyczny zasiêg ich nadajników a nie mapa pomierzonych sygna³ów.

Idea piorunochronu chodzi³a mi po g³owie i s±dze, ¿e problem rowi±za³em. Maszt jest ze stalowych rurek, a antena wraz z kablem siedzi na plastikowych ³apkach (i jest zamkniêta w plastikowej tubie). Liczê na to ¿e to za³atwi sprawê, gdyby które¶ z wy³adowañ wy³ama³o siê z szeregu i zamiast ostrzelaæ linie kolejow± 50m. dalej tak jak wszystkie, postanowi sprawdziæ co to za maszt obok, antena (os³oniêta i odizolowana od masztu) powinna nie braæ w ca³ym zajsciu udzia³u.

To co¶ takiego jest: http://www.dipol.com...k_sma_A7035.htm

http://images.dipol.com.pl/pict/a7035.jpg

Kwestie spawów przemy¶le powa¿nie, mam migomacik. Wygl±da na to, ¿e siê pos³ucham :) Pierwotnie mia³em zaspawaæ same mufki po skrêceniu z rur±, ale idea spawania ca³ych rur wsuniêtych jedna w drug± jest jak najbardziej do przetrawienia. Dziêki za podpowied¼.

Pozdrawiam.


Sprawdzi³em lokacje BTSów oraz typy wisz±cych na nich nadajników tutaj:

http://btsearch.pl/



Polecam te¿ http://bts-gsm.eu/uke

Radiotechnik ze mnie i specjalista od piorunów ¿aden,ale tak na zdrowy rozum w kwestii wy³adowañ: wg. mnie nie ma szans, aby ta antenka i to co do niej pod³±czone przetrwa³o bezpo¶rednie trafienie w maszt. Tu prosta izolacja nie pomo¿e. Chyba,¿e jaki¶ kompetentny spec od ochrony odgromowej masztów antenowych siê wypowie przeciwnie -w koñcu te wszystkie BTS-y i w ogóle wszelkie komercyjne przeka¼niki RTV te¿ s± nara¿one jak diabli i jako¶ tam musz± byæ zabezpieczone. Tylko z tego co widzê, to s± na ogó³ spore konstrukcje i wra¿liwe elementy [anteny] jako¶ tak zwykle nie s± mocowane na samym szczycie -raczej to nie przypadek.
Bior±c zatem pod uwagê zwiêkszone nara¿enie takiej samotnie wysuniêtej anteny postulowalbym dodatkowe, pewne zabezpieczenie.
Rozumiem,¿e internetu w obserwatorium nie potrzebujesz non-stop [o ile nie chcesz sterowaæ nim zdalnie, jak Jesion].Wtedy najprostszym i najpewniejszym bêdzie fizyczne od³±czanie anteny od reszty instalacji w samym obserwatorium, gdy nie pracujesz. Alternatywnie to zrobiæ ruchomy, k³adziony/opuszczany maszt, albo antenê zdejmowan± /opuszczan± z niego jak flagê -ale to ju¿ s± ma³o racjonalne technicznie rozwi±zania , w dodatku i tak funkcjonalnie identyczne z pierwszym [tyle,¿e chroni± te¿ sam± antenê, któr± ³atwo przecie¿ wymieniæ].
Jeszcze przychodzi mi do g³owy postawienie za antenowym osobnego ciut wy¿szego masztu odgromowego [na wzór rozwi±zañ ze stacji trafo] -odleg³o¶æ, rozmiary to ju¿ do specjalisty od tych rzeczy pytanie. Ale i tak nie bêdzie to 100% zabezpieczenie.
Pozdrawiam
-J.


Wimaxowi nie ufam.
Hans, ja na prawdê mam na tym telefon i net od ponad roku.

Co do instalcji odgromowej to tu jest niez³e opracowanie: www.rst.pl/artykuly/ochrona_instalacji_antenowych.pdf
Tu o urz±dzonku zwanym odgromnikiem (przydatna rzecz!): http://www.dipol.com...8_ghz_N6016.htm
FAQ o zabezpieczeniach przed burz±: http://milea.pl/pl/w...-faq-10.1.shtml

Wielkie dziêki.

Pozdrawiam.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl